Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 kwietnia 2016 r.
16:18

O. Ludwik Wiśniewski o całkowitym zakazie aborcji: Przyniesie więcej szkody niż pożytku

10 28 A A
(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Całkowity zakaz aborcji to zły pomysł – komentuje komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o. Ludwik Wiśniewski. Zdaniem dominikanina uchylenie ustawy z 1993 r. przyniesie więcej szkody niż pożytku. „To nie jest pomysł, który przysłuży się nienarodzonym!” – pisze o. Wiśniewski w „Tygodniku Powszechnym”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o komunikat Prezydium Episkopatu, w którym jest mowa o „pełnej ochronie życia człowieka”.

„ W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję.” – czytamy w komunikacie, który był odczytywany w minioną niedzielę w niektórych kościołach, także w naszej archidiecezji.

Ojciec Ludwik Wiśniewski w eseju w „Tygodniku Powszechnym” podkreśla, że komunikat zrodził się z troski o nienarodzone dzieci, którą zarówno on jak też wiele innych osób podziela. Niemniej jednak zdaniem dominikanina z Lublina ta troska Episkopatu została wyrażona w „sposób trochę uproszczony”.

„Nieco innych akcentów oczekiwałbym od Pasterzy Kościoła.” – przyznaje o. Wiśniewski.

Chodzi przede wszystkim o to by biskupi zwrócili uwagę na rolę rodziców, którzy decydują się na wychowanie chorych dzieci. Na heroizm tych osób i ogromne poświęcenie, które nierzadko wiąże się z rezygnacją z osobistych ambicji i kariery. Taka postawę o. Ludwik Wiśniewski określa „skarbem nie tylko Kościoła, ale całej społeczności ludzkiej”. 

„Chciałbym także, aby biskupi uroczyście wyrazili uznanie i podziw dla heroizmu tych matek, które będąc świadome zagrożenia własnego życia, zdecydowały się na urodzenie swoich dzieci.” – pisze w eseju dominikanin.

Duchowny wskazuje też, że rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci powinni mieć zapewniona większą pomoc państwa. I o to właśnie biskupi powinni apelować do rządzących.

„Marzeniem wielu z nas jest doczekanie takiego momentu, kiedy całe społeczeństwo uzna, że każde ludzkie życie, także ułomne, jest święte” – pisze o. Wiśniewski. „Marzeniem jest, aby żadnemu nienarodzonemu życia nie odbierano. Aby przybliżyć się do tego ideału, trzeba wielkiej pracy wychowawczej, trzeba wielkiego wysiłku i trzeba wielkiej miłości. Wprowadzenie całkowitego zakazu nie jest lekarstwem ratującym życie każdego nienarodzonego. Decyzja na urodzenie kalekiego dziecka jest aktem heroicznym i musi być osobista. Tej osobistej decyzji nie można zastąpić decyzją prawodawcy! Uchylenie ustawy z 1993 roku, to zły pomysł, który przyniesie więcej szkody niż pożytku. To nie jest pomysł, który przysłuży się nienarodzonym!”

Na koniec swojego eseju o. Wiśniewski radzi aby z pełną mocą i miłością głosić, że każde życie jest święte. Apeluje też o miłosierdzie dla tych, którzy mają inne zdanie.

"KĄKOL I PSZENICA" - ESEJ O.LUDWIKA WIŚNEWSKIEGO

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 22:50
A co z ciebie za kaplan,przypomnij sobie slowa JPII KTO swoje dzieci zabija.......................................
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 o 09:30
Nie podoba ci się nauka Kościoła to razem ze swoim Żydownikiem Powszechnym przejdź wreszcie na judaizm, "ojcze".
Avatar
karol / 10 kwietnia 2016 o 17:51

mówi jak szatan a nie duchowny

- św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
- św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80

Avatar
karol / 10 kwietnia 2016 o 17:49

Dobrze mówi. Tylko edukacja i pokazanie ludziom w każdym embrionie człowieka może zmienić stosunek do aborcji. Rozwiązania siłowe są przeciwskuteczne i nie poprze ich żadna katoliczka, która jest w wieku reprodukcyjnym.

- św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
- św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:18

to szatan a nie duchowny

a widziałeś kiedyś tzw. duchownego co by widział przedmiot swoich bajerów ,czyli -duszę?

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:07

Ludwik Wiśniewski to luteranina czy protestant ?

?? za to ty jesteś niewątpliwie rzymskokatolickim  wszystko wiedzącym kretynem

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:07

Ja pierdziele, czarnaonka st a mówi po ludzku, pewnie go zaraz przenoisą na jakieś zadupie za własne przemyślenia, tv kaczor nie tak naucza.

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:05
niedawno jeden katabas wyprosił matke z dzieckiem z downem ,bo mu przeszkadzało msze odprawiać ,to w końcu te pastuchy by sie zdecydowały ,czy chcą mieć więcej downów ,czy normalnych dzieci na mszach?
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 11:16
Mężczyzni na ten temat nie powinni mieć prawa głosu bo to są sprawy kobiece i cały trud spoczywa na nich . Mężczyzni niech zaczną płacić alimenty na swoje dzieci to może kobiety nie będą takie zdesperowane
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 11:11
targowica!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 22:50
A co z ciebie za kaplan,przypomnij sobie slowa JPII KTO swoje dzieci zabija.......................................
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 o 09:30
Nie podoba ci się nauka Kościoła to razem ze swoim Żydownikiem Powszechnym przejdź wreszcie na judaizm, "ojcze".
Avatar
karol / 10 kwietnia 2016 o 17:51

mówi jak szatan a nie duchowny

- św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
- św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80

Avatar
karol / 10 kwietnia 2016 o 17:49

Dobrze mówi. Tylko edukacja i pokazanie ludziom w każdym embrionie człowieka może zmienić stosunek do aborcji. Rozwiązania siłowe są przeciwskuteczne i nie poprze ich żadna katoliczka, która jest w wieku reprodukcyjnym.

- św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
- św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:18

to szatan a nie duchowny

a widziałeś kiedyś tzw. duchownego co by widział przedmiot swoich bajerów ,czyli -duszę?

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:07

Ludwik Wiśniewski to luteranina czy protestant ?

?? za to ty jesteś niewątpliwie rzymskokatolickim  wszystko wiedzącym kretynem

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:07

Ja pierdziele, czarnaonka st a mówi po ludzku, pewnie go zaraz przenoisą na jakieś zadupie za własne przemyślenia, tv kaczor nie tak naucza.

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 14:05
niedawno jeden katabas wyprosił matke z dzieckiem z downem ,bo mu przeszkadzało msze odprawiać ,to w końcu te pastuchy by sie zdecydowały ,czy chcą mieć więcej downów ,czy normalnych dzieci na mszach?
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 11:16
Mężczyzni na ten temat nie powinni mieć prawa głosu bo to są sprawy kobiece i cały trud spoczywa na nich . Mężczyzni niech zaczną płacić alimenty na swoje dzieci to może kobiety nie będą takie zdesperowane
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 11:11
targowica!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor - Wanda Kraków 30:12 [RELACJA NA ŻYWO]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 30:12 [RELACJA NA ŻYWO] 11 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 0 0

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 78 2

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 28 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 3 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 7

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 9 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!