sobota, 17 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Od połowy 2011 roku będziemy mieli nowe dowody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2010, 12:17

Sejm w piątek zakończył prace nad ustawą o dowodach osobistych. Posłowie odrzucili senacką poprawkę o możliwości umieszczania informacji o grupie krwi właściciela dokumentu.

Ustawę o nowych dowodach przygotował rząd. Według jej zapisów od połowy 2011 roku Polacy będą się legitymować elektronicznym dowodem tożsamości, do którego będą mieli prawo już od urodzenia.

Jest to także element elektronizacji społeczeństwa, bo nowe dowody mają w znacznym stopniu ułatwić załatwianie spraw urzędowych przez Internet oraz korzystanie z wielu usług socjalnych.

Dzięki chipowi w dowodzie, które będzie działać jak nośnik danych, Polacy zyskają możliwość posługiwania się podpisem elektronicznym, co ułatwi załatwienie wielu spraw urzędowych i prawnych, dostęp do rejestrów publicznych, np. usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmieni się zawartość dowodu osobistego – poza zdjęciem i grafiką będzie zamieszczona warstwa elektroniczna, chroniąca dokument przed fałszerstwem. Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Ustawa zakłada, że od 2011 roku adres umieszczony na starych dowodach będzie nieobowiązujący.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat. Dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!