niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Odsłonięto pomnik Jana Pawła II w Moskwie

  Edytuj ten wpis

Pomnik Jana Pawła II w Moskwie. Na odsłonięciu był m.in. wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki z m
Pomnik Jana Pawła II w Moskwie. Na odsłonięciu był m.in. wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki z m

Dziś w Moskwie odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Stało się to niemal w 33 rocznicę wybrania Go przez konklawe głową Kościoła powszechnego, co nastąpiło 16 października 1978 roku, o godzinie 16.16.WIDEO

Niejako przygotowując wydarzenie, w maju, we Wszechrosyjskiej Państwowej Bibliotece Literatury Obcej, odbył się wieczór wspomnień poświęcony polskiemu papieżowi zatytułowany "Błogosławiony Jan Paweł II - Myśliciel, Poeta i Nauczyciel”. Zaś samemu odsłonięciu pomnika towarzyszy wydanie po rosyjsku książki Jana Pawła II z wyborem jego encyklik i poezji.

Odsłonięcie pomnika wykracza poza rutynę i zwyczaj honorowania przez bibliotekę pomnikami wybitnych twórców literatury i myślicieli. Jest to symboliczne wypełnienie woli obecności w Rosji i dialogu z prawosławiem papieża-Polaka.

Jednak z uwzględnieniem wyczulenia Rosjan na wszelkie akcenty mogące być postrzegane jako "prozelityczne” i silne w ich społeczeństwie przekonanie o "misjonarskich” zamiarach Kościoła wobec Rosji.

Dla uzupełnienia - Georgi Amnuel jest także dyrektorem Otwartego Klubu Dialogu Międzynarodowego. Pomnik papieski jest niewątpliwie dziełem takiego dialogu.

Braliśmy udział w czymś wyjątkowym i historycznym

Marek Hauszyld, prezes Fundacji SEMPER POLONIA, specjalnie dla "Dziennika Wschodniego”:

- To wielki dzień. Wszyscy uczestniczący w uroczystości mieli głębokie przeświadczenie, iż biorą udział w czymś wyjątkowym i historycznym. Nawet pogoda, marna dziś w Moskwie, dostosowała się do podniosłego nastroju.

Gdy odsłaniano pomnik, nagle, ku zaskoczeni i radości zebranych, zza chmur wyszło słońce. Niektórzy odebrali to jako znak akceptacji dla tego dzieła od samego Błogosławionego Jana Pawła II.

Widziałem na świecie naprawdę wiele pomników Ojca Świętego i dlatego z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ten moskiewski jest zdecydowanie najpiękniejszy. Najbardziej ludzki i wyzbyty sztucznego patosu.

Obok pomnika stoją dwie ławeczki i wręcz zachęcają, aby ludzie na nich spoczęli i wdali się w rozmowę z papieżem-Polakiem. Tej rozmowy z Rosjanami bardzo pragnął.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!