sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Orły Jana Karskiego dla Karola Modzelewskiego i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2012, 14:01

Profesor Karol Modzelewski, legenda opozycji demokratycznej<br />
  (accademiapolacca.it)
Profesor Karol Modzelewski, legenda opozycji demokratycznej
(accademiapolacca.it)

Tegoroczna prestiżowa Nagroda Orła Jana Karskiego trafi do legendarnego opozycjonisty prof. Karola Modzelewskiego i słynnego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.WIDEO

Jest placówką rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, które w ten sposób podkreślają znaczenie i rangę tego przedsięwzięcia oraz samej zbrodni Holocaustu uznawanej za sprawę, do której USA odnoszą się instytucjonalnie jako państwo.

Inicjatorem powstania takiej placówki był Elie Wiesel, który zaapelował o to do prezydenta Jimmy Cartera u schyłku jego kadencji i uruchomił całą sekwencję działań i zdarzeń doprowadzających do wielkiego finału. Od początku wspierał ideę Jan Karski. To on, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, oprowadzał po nim Lecha Wałęsę.

Jan Karski przyjaźnił się w Milesem Lermanem, ocalałym z Holocaustu Żydem z Tomaszowa Lubelskiego. To Lerman stanął na czele grupy tworzącej Muzeum Holocaustu, a potem z prezydenckiej nominacji został przewodniczącym US Holocaust Memorial Council (Amerykańskiej Radę d/s Holocaustu), która projekt realizowała.

Profesor Karski uważał Muzeum Holocaustu za najwybitniejsze osiągniecie w obszarze nie tylko przedstawienia zbrodni hitlerowskiej, ale także edukacji, aby nigdy więcej się nie powtórzyła. W żadnym czasie żadnym miejscu i przeciwko żadnemu narodowi.

Dziś Muzeum Holocaustu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Waszyngtonie. Trafiają tu wszyscy przywódcy składający wizyty w stolicy Stanów Zjednoczonych.- Obu laureatów uważam za znakomitych, godnych wyróżnienia Orłami Jana Karskiego oraz bez cienia wątpliwości takimi, którym sam Profesor przyklasnąłby entuzjastycznie – mówi wiceprezes Towarzystwa Jana Karskiego, prof. Feliks Tych, długoletni dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Z kolei prezes Towarzystwa Kazimierz Pawełek dodaje: Obaj laureaci zostali już powiadomieni. Odnieśli się do wyróżnień z dumą. Obecnie ustalamy z nimi, w jakim miejscu, czasie i formie mogłyby się odbyć uroczystości wręczenia Orłów. Cieszymy się, że dolatują tam, gdzie powinny!


Laureaci Nagrody Orła Jana Karskiego

2000: Jacek Kuroń, Ks. Prof. Józef Tischner
2001: Rabin Jacob Baker, Krzysztof Godlewski

2002: Marek Edelman. Ks. Grzegorz Pawłowski
2003: Tadeusz Mazowiecki, Ks. Abp. Alfons Nossol

2004: Wiktor Juszczenko, Feliks Tych
2005: Oriana Fallaci, Tygodnik Powszechny

2006: Abraham Foxman, Adam Michnik
2007: Elie Wiesel, Ks. Bp. Tadeusz Pieronek

2008: Shimon Peres, Bronisław Geremek
2009: Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Instytut Hoovera

2010: Leopold Unger, Aleksander Kwaśniewski
2011: Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!