piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Orzeł Biały dla kardynała Stanisława Dziwisza

Dodano: 28 stycznia 2017, 16:08

Kardynał Stanisław Dziwisz Kawaler Orderu Orła Białego tuż do dekoracji. Fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP
Kardynał Stanisław Dziwisz Kawaler Orderu Orła Białego tuż do dekoracji. Fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

Zakończenie posługi kardynała Stanisława Dziwisza, jako ordynariusza Archidiecezji Krakowskiej miało także swój doniosły akcent państwowy. W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi, prezydent Andrzej Duda udekorował go Orderem Orła Białego. Uroczystość odbyła się w Katedrze Królewskiej na Wawelu.

- Całe dotychczasowe życie kardynała Stanisława Dziwisza było znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent o odznaczonym. - Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej to wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem, jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza - mówił. Jak podkreślił, droga Stanisława Dziwisza była drogą życia dla Boga, dla bliźnich, Kościoła, ale także dla Polski.

W przeszłości to najwyższe polskie odnaczenie państwowe otrzymali tylko trzej polscy hierarchowie: kardynał Stefan Wyszyński (pośmiertnie), kardynał Józef Glemp i arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Jako papież, także Jana Paweł II.

Uhonorowany jest bez wątpienia najbardziej znanym żyjącym polskim kardynałem i jednym z najlepiej rozpoznawalnych kardynałów na świeci. Pozostanie w historii Kościoła jako osoba najbliżasza papieżowi Janowi Pawłowi II, którego przez 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem, a pozostaje wiernym strażnikiem dziedzictwa duchowego.

Metropolitą krakowskim mianował go 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r.

Z inicjatywy kardynała Dziwisza w Krakowie wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu zeszłego roku Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.

Mimo ukończenia w kwietniu 2014 roku 75 lat i osiągniecia wieku emerytalnego, papież Franciszek nie przeniósł kardynała Dziwisza w stan spoczynku, a powierzył przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Rezygnację przyjął dopiero 8 grudnia ubiegłego roku. Wyznaczył na jego miejsce arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Podczas ponad 11 lat posługi kardynał Dziwisz, odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W czasie jego ordynariatu nastąpił rozkwit Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W świecie żydowskim zyskał powszechny szacunek jako kontynuator linii Jana Pawła II dialogu Kościoła ze „starszymi barćmi w wierze” i budowania mostów wzajemnego szacunku i przyjaźni chrześcijańsko-żydowskiej.

Zasługi kardynała Stanisław Dziwisza w tym dziele uhnorowała Nagroda Orła Jana Karskiego, postaci którą metropolita krakowski darzył wielkim podziwem i szacunkiem uważajac za kwintesencję katolickiej postawy moralnej – służby ponad zagrożenie swego życia ludziom innej religii przeznaczonym na śmierć. Kardynał jest dziś członkiem Kapituły tej Nagrody.

- Z radością przyjmujemy fakt uhonorowania przyjaciela naszego Towarzystwa księdza kardynała Stanisława Dziwisza , od dziś kawalera tego samego Orderu Orła Białego, którym odnaczony został w 50-lecie kapitulacji hitlerowskich Niemiec nasz patron Jan Karski. Na zaszczyt ten odznaczony zasłużył już dawno – powiedział nam Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.

Czytaj więcej o: Orzeł Biały Stanisław Dziwisz
tacowy
KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tacowy
tacowy (29 stycznia 2017 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....Oraz nocnika.A do tego trzeba mieć opowiednie kwalifikacje.No i jak to wypada,aby papieżowi podawał nocnik zwykły kleszka lub choć by zakonnica.Ale przecież sukienkowi lubują się w chłopaczkach
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (29 stycznia 2017 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla Czarnych wypada ustanowić NAJWYŻSZE ODZNACZENI - ORDER BIAŁEJ GOŁĘBICY jak KURIA JEGO MAĆ, ha ha ha ...
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zasługi znane: wpuścił Kaczyńskiego na Wawel
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten duda to rozdaje ptaka na lewo i prawo ,bez żadnej refleksji,komu popadnie, i ptak sie zdeprecjonował ,wstyd duda ,duży wstyd ,było sobie budyniu jak tak czarnych lubisz skończyć jaka szkółkę przy biskupie i paciory klepać do uje.. całymi dniami ,potem hostyje ratować ,po co nam na oczy pacynko wlazłaś?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!