niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Papież do Żydów: Holocaust zbrodnią przeciwko Bogu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2009, 20:48

To było potrzebne i pożyteczne spotkanie, które powinno zaowocować poprawą relacji Kościoła z Żydami - tak dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman skomentował wizytę u papieża Benedykta XVI grupy liderów amerykańskich organizacji żydowskich

Do spotkania doszło w środę, a uczestniczyło w nim około 40 przedstawicieli amerykańskich środowisk żydowskich zrzeszonych w Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations. W imieniu delegacji głos zabierał rabin Arthur Schneier z East Park Synagogue na Manhattanie, który w przeddzień zeszłorocznego Święta Paschy w tej świątyni witał właśnie Benedykta XVI.

Odwołując się do słów przeprosin narodu żydowskiego wypowiedzianych przez Jana Pawła II w Jerozolimie w 2000 roku, Benedykt XVI podkreślił, że Holocaust jest zbrodnią przeciwko Bogu i całej ludzkości, a fakt ten powinien być jasny dla wszystkich, jako oficjalne stanowisko Kościoła.

Zwrócił także uwagę, że absolutnie niedopuszczalne jest jakiekolwiek zaprzeczanie tej zbrodni . Nie może też być miejsca na tolerowanie negowania jej czy choćby tylko umniejszania. - To musi być oczywiste przede wszystkim dla tych, którzy wierzą w Boga i uznają prawdę, iż człowiek został stworzony na Jego podobieństwo - mówił.

Papież wiele uwagi poświęcił zaplanowanej na maj br. wizycie w Izraelu i krajach sąsiednich. Jak wiadomo pierwszym punktem programu ma być oddanie hołdu 6 milionom ofiar Holocaustu w Yad Vashem.

- Każde spotkanie papieża z przywódcami żydowskimi na charakter historyczny - skomentował Dziennikowi Wschodniemu Abraham Foxman, sam kilkunastokrotnie przyjmowany przez Jana Pawła II i po raz trzeci przez Benedykta XVI.

- Za bardzo ważne, podczas obecnego spotkania uważam potwierdzenie przez papieża szczególnego znaczenie narodu żydowskiego dla wierzących w Boga oraz potwierdzenie linii swego wielkiego poprzednika w materii relacji katolicko-żydowskich, w tym doznanych krzywd. Oczywiście jasny przekaz, iż Holocaust to zbrodnia przeciw Bogu i ludzkości. W tej oczywistości cierniem pozostaje sprawa Richarda Williamsona (negującego Holocaust - dop. red.).

Tu - podobnie jak inni zaproszeni - spodziewałem się bezpośredniego odniesienia. Nie kryjąc tego, podkreślam, że to było bardzo ważne i potrzebne spotkanie.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!