poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Papież Franciszek już w Polsce. Będzie latał śmigłowcem ze Świdnika (zdjęcia)

Dodano: 27 lipca 2016, 16:39
Autor: pp

Papież Franciszek jest już w Polsce. Samolot Alitalii wylądował na lotnisku Kraków-Balice przed godz. 16. Papieża powitał prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. To pierwsza wizyta Franciszka w Polsce, gdzie odbywają się w tym roku Światowe Dni Młodzieży.

Podczas wizyty w Polsce papież Franciszek będzie latać Sokołami ze Świdnika i jeździć perłowym isuzu D-Max. Obslugę lotniczą zapewnia 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Papieski Sokół jeden z pięciu śmigłowców W-3WA w konfiguracji VIP, które fabryka ze Świdnika dostarczyła polskim Siłom Powietrznym w 2012 i 2013 roku.

Śmigłowce są przystosowane do przewozu 8 osób plus dwóch pilotów. Kabina pasażerska ma wnętrze wykończone w włoskim stylu. Śmigłowce mogą latać przy najgorszej pogodzie za sprawą nowoczesnego systemu nawigacji GPS, posiadającego bazę przeszkód terenowych oraz w radar pogodowy.

Śmigłowce, na pokładzie których będzie podróżował papież Franciszek I, będą pilotowali ppłk pil. Grzegorz Pomykała i kpt. pil. Andrzej Ferenc, mjr pil. Paweł Gonet i kpt. pil. Marcin Kulma oraz mjr pil. Dominik Cebula i kpt pil. Andrzej Kapluk.

Samochód natomiast przyleciał do Warszawy z Armenii wojskowym samolotem transportowym C-130 Hercules. Isuzu D-Max, w wersji z podwójną kabiną, został pozbawiony tylnej części dachu oraz ścian grodziowych. Tylna kanapa została zastąpiona platformą połączoną z skrzynią ładunkowa.

– Otwartą przestrzeń wykończono eleganckimi tkaninami, zamontowano fotel, wykonany z białej włoskiej skóry i ozdobiono papieskim herbem. Całość zamyka tylko szczątkowy szklany dach chroniący przed deszczem, ponieważ papież Franciszek chce poruszać się w otwartym samochodzie – mówi Radosław Przypyt z Isuzu Automotive Polska.

Dzięki tym modyfikacjom, Ojciec Święty ma wystarczająco dużo miejsca, aby pozdrawiać wiernych nawet na stojąco. Samochód powstał na Filipinach pod koniec 2014 roku, specjalnie na styczniową wizytę Papieża w tej części Azji. 

Śmigłowiec Sokół
Śmigłowiec Sokół

Program ŚDM

Środa, 27 lipca
 
16.00 − przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice
 
CEREMONIA POWITANIA
 
17.00 − przyjazd na Wawel
 
SPOTKANIE Z WŁADZAMI I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM
 
17.40 − wizyta kurtuazyjna u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 
18.30 − katedra na Wawelu – spotkanie z biskupami polskimi
 
- cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem
- przemówienie Ojca Świętego
 
WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH
 
Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich
 

 
 
Czwartek, 28 lipca
 
7.40 − przejazd do Balic, wraz z zatrzymaniem się w klasztorze sióstr Prezentek
 
- przy wejściu do Kaplicy Świętych Jana Chrzciciela i Jana Apostoła będą zgromadzone siostry tej wspólnoty i uczniowie szkół przez nie prowadzonych
- wspólna modlitwa w ciszy
 
9.45 - przyjazd do klasztoru jasnogórskiego
Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu
 
10.30 - msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Obszar Sanktuarium może pomieścić około 300 tysięcy wiernych. Mszę koncelebrują biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju.
 
17.00 - przekazanie kluczy do Krakowa i przejazd tramwajem na Błonia
Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekazuje klucze do miasta Ojcu Świętemu. W tramwaju na Błonia papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.
 
17.15 - przyjazd na Błonia
Przejazd papamobile między wiernymi. Oczekuje się około 600 tysięcy młodych ludzi.
 
17.30 - CEREMONIA POWITANIA (ok. 1,5 godziny)
Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.
 

 
Piątek, 29 lipca 2016
 
7.00 - msza święta prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
 
9.30 - WIZYTA W AUSCHWITZ
W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Ojciec Święty udaje się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu. Modlitwa prywatna w celi męczeństwa Ojca Kolbego.
 
10.30 - WIZYTA W OBOZIE BIRKENAU
Ojciec Święty przejeżdża samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych jest około 1000 gości. Zatrzymuje się na cichą modlitwę przed pomnikiem.
Indywidualne spotkanie z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.
Przemówienie Ojca Świętego.
 
16.30 - przyjazd do Prokocimia
 
WIZYTA W UNIWERSYTECKIM SZPITALU DZIECIĘCYM
 
Szpital, jeden z najważniejszych w Polsce, leczy każdego roku około 30 000 dzieci hospitalizowanych jak i 200 000 w trybie ambulatoryjnym.
 
W holu jest zgromadzonych około 50 chorych dzieci z rodzicami.
Przemówienie Ojca Świętego.
 
Prywatna wizyta w wybranych  miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców.
Modlitwa w kaplicy szpitalnej.
 
18.00 - Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach
Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty wygłasza krótkie przemówienie.
Po kolacji Papież Franciszek ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.
 


Sobota, 30 lipca 2016
 
8.30 - WIZYTA W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH
Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej. Obecne będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.
 
8.45 - przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia
 
9.00 - przejście przez Bramę Miłosierdzia
Ojciec Święty wchodzi do Sanktuarium przez Bramę Miłosierdzia.
 
9.15 - Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży
Ojciec Święty spowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.
 
10.30 – msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.
W Sanktuarium znajduje się około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. na rozległym placu przed świątynią.
 
13.00 - obiad z młodzieżą
Ojciec Święty zje obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.
 
19.00 – przyjazd na CAMPUS MISERICORDIAE
Przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży
 
19.30 - czuwanie modlitewne z młodzieżą
 

 
Niedziela, 31 lipca 2016
 
8.45 - przyjazd na Campus Misericordiae
Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących.
Przejazd wśród wiernych.
 
10.00 - Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży
Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
 
17.00 - przyjazd do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata
 
18.15 - przyjazd do Balic (część wojskowa).
 
CEREMONIA POŻEGNANIA OJCA ŚWIĘTEGO
Czytaj więcej o: Światowe Dni Młodzieży
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lipca 2016 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a zydowka kornhauser co tam robi, maryje struga, czy jak?
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Papiez ok!, a ten drugi ... koszmar!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ledwo przyleciał ubrany jak stróż w boże ciało a,już o uchodzcach smęci ,tyle kilometrów lecieć ,żeby takie bzdury pleść? kogo te debile wybrali na pupieża? a, najgłupsza jest oczywiście ta młodzież,zanalezli sobie guru od sexu z nieletnimi i cichych zwolenników ruchu LGBT
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko na tych zdjęciach nie widać młodzieży... cyrk za nasze pieniądze.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tadeusz kościuszko (1746–1817) – generał, polski bohater narodowy.----------------------------------- widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko. opis: list do adama czartoryskiego (1814). Źródło: „kwartalnik historyczny”, r. lxxii, nr 4, 1965. księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań. opis: list do adama czartoryskiego (1814). Źródło: „kwartalnik historyczny”, r. lxxii, nr 4, 1965.----------------------------------------------------------------------------------- ***s://pl.wikiquote.org/wiki/tadeusz_ko%c5%9bciuszko
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!