niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Patriarcha Cyryl I przyjeżdża do Polski. To historyczna wizyta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 sierpnia 2012, 09:50
Autor: (PAP)

Cyryl I (Presidential Press and Information Office)
Cyryl I (Presidential Press and Information Office)

Podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego - będzie jednym z głównych celów wizyty w Polsce zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarchy Cyryla I. Będzie on w naszym kraju od 16 do 19 sierpnia.

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpiszą 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Jak podkreślają przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego, będzie to wydarzenie bez precedensu: historyczna – bo pierwsza w dziejach - wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia.

Przyjazd patriarchy Cyryla do Polski jest odpowiedzią na wizytę metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy w Moskwie. Nabiera jednak szczególnego znaczenia ze względu na spotkanie z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Dzień wcześniej, w czwartek, 16 sierpnia zaplanowano spotkanie z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w siedzibie KEP. Przedstawiciele obu Kościołów będą rozmawiać o perspektywach współpracy i dialogu. Po spotkaniu nastąpi wzajemne przekazanie ikon: abp Michalik przekaże Cyrylowi I ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej; ten natomiast podaruje przewodniczącemu Episkopatu ikonę Matki Boskiej Smoleńskiej.

Po przylocie do Warszawy, 16 sierpnia, patriarcha Cyryl odwiedzi najpierw katedrę prawosławną. Oprócz spotkania z metropolitą Sawą i przedstawicielami Kościoła katolickiego, patriarcha spotka się w stolicy również z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Złoży też wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.

18 sierpnia rano uda się do Białegostoku, gdzie będzie się modlił z wiernymi w katedrze św. Mikołaja. Następnego dnia odwiedzi Supraśl, Hajnówkę oraz Świętą Górę Grabarkę. Tam będzie przewodniczył uroczystościom z okazji Przemienienia Pańskiego. 19 sierpnia powróci do Moskwy.

Ze względu na podpisanie przesłania do narodów Polski i Rosji, pierwsza w historii wizyta patriarchy Cyryla I w Polsce ma szczególne znaczenie. Zadaniem tego dokumentu - jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować". W dokumencie tym zawarty będzie apel do przedstawicieli obu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.

Pierwszym znaczącym krokiem na drodze ku pojednaniu polsko-rosyjskim była wizyta mnichów z klasztoru w pobliżu Ostaszkowa, którzy we wrześniu 2009 roku przyjechali na Jasną Górę po kopię obrazu Matki Bożej. Umieścili ją w klasztorze, gdzie NKWD więziło polskich oficerów, zamordowanych później w Twerze.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego w sprawie dokumentu o pojednaniu odbyło się w Warszawie w lutym 2010 r. Wcześniej biskupi powołali specjalny zespół do rozmów z rosyjskim Kościołem prawosławnym. Jego przewodniczącym został abp Henryk Muszyński, w skład weszli także abp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus.

W czerwcu 2010 r. na kolejne spotkanie w Warszawie przybył metropolita wołokołamski Hilarion ze współpracownikami. Kolejne rozmowy na temat pojednania polsko-rosyjskiego miały miejsce 1 czerwca 2011 r. Zaś 15 marca 2012 r. przedstawiciele Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego dyskutowali już nad ostatnimi poprawkami. Podpisanie wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji będzie efektem tych prac i kolejnym krokiem ku pojednaniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!