niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Patriarcha prawosławny Rosji Cyryl I przybywa do Polski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2012, 13:15

Cyryl I jest miłośnikiem muzyki, której słucha często, także podczas podróży lotniczych. Podobno jed
Cyryl I jest miłośnikiem muzyki, której słucha często, także podczas podróży lotniczych. Podobno jed

Niebawem rozpocznie się wizyta patriarchy prawosławnego Rosji Cyryla I w Polsce. Fakt bezprecedensowy w historii obu narodów.


WIDEO

Cerkiew powierzyła mu Wydział Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, czyli jej sprawy zagraniczne. W tym charakterze odbywał wiele podróży po świecie uczestnicząc w wielu wydarzeniach międzynarodowych.

W marcu 2004 r. jako metropolita smoleński Cyryl odwiedził Polskę. Kulminacyjnym punktem wizyty było przyjęcie doktoratu honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie z rąk metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy.

W grudniu 2008 r. po śmierci patriarchy Rosji Aleksego II pełnił funkcję strażnika patriarszego tronu, czyli tymczasowej głowy Cerkwi. 27 stycznia 2009 r. został patriarchą Rosji, a intronizacja miała miejsce 1 lutego.

Cyryl I uchodzi za znawcę Pisma Świętego, błyskotliwego intelektualistę i zwolennika uczestnictwa Cerkwi w życiu społeczeństwa oraz rozwiązywania wszystkich jego problemów, w tym ostrożnego otwierania się na kwestie polityczne.

Znana jest jego sympatia do Polski. Wielu uważa, iż gdyby to on był patriarchą Rosji za życia Jana Pawła II, papież-Polak odwiedziłby Rosję, do czego za poprzedniego patriarchy Aleksego II nie doszło.

Obecna wizyta z jej najważniejszym punktem podpisaniem aktu pojednania prawosławno-katolickiego jest bez wątpienia dowodem sympatii do Polski i Polaków.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!