Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 października 2011 r.
16:26
Edytuj ten wpis

Paweł Śpiewak nowym dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

0 0 A A
prof. Paweł Śpiewak (iSwinoujscie.pl)
prof. Paweł Śpiewak (iSwinoujscie.pl)

Znany socjolog, prof. Paweł Śpiewak został dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Nominację wręczył mu minister kultury i dziedzictwa narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nominacja zamyka okres swoistego interregnum, w jakim znajdował się ŻIH pod przejściu na emeryturę jego poprzedniego dyrektora, znanego historyka i badacza Holocasutu prof. Feliksa Tycha. - Instytut, który powstał w 1947 r., ma nieprawdopodobne dokonania muzealnicze, wydawnicze i historyczne oraz wsparcie świata żydowskiego.

II Dni Singera from bsk on Vimeo.



Skarbem ŻIH-u są także zgromadzone tu bezcenne archiwa i dokumenty oraz olbrzymia kolekcja dzieł sztuki. Bogactwem placówki są również ludzie tu pracujący, którzy są nie tylko znawcami kultury żydowskiej, ale też osobami oddanymi placówce. Wydaje mi się, że te elementy stanowią o substancji ŻIH-u (...).

Jak będzie wyglądała przyszłość instytutu zależy ode mnie i od naszych wzajemnych rozmów, podczas których będziemy ustalali program. Czeka mnie trudne zadanie i mam nadzieję, że znajdę pomoc, życzliwość i gotowość do współpracy - powiedział nowy dyrektor.

Dodał, że trzema skarbami Instytutu, które należy bezwzględnie chronić są: dziedzictwo i tradycja, archiwa oraz pracownicy.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w jego obecnej formie działa od 1 stycznia 2009 r. Jego historia sięga jednak 1944 r., kiedy powstała Centralna Żydowska Komisja Historyczna przekształcona po trzech latach w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Stowarzyszenie ŻIH istnieje nadal, pozostaje właścicielem zbiorów zgromadzonych przez CŻKH oraz przyznanego jej przez władze Warszawy budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W 1994 r. ze Stowarzyszenia wyodrębnił się Instytut Naukowo-Badawczy, który zakończył swoją działalność 31 grudnia 2008 r. zmieniając formułę na placówkę podległą resortowi kultury.

Do zdań ŻIH należy przede wszystkim dokumentowanie, pogłębianiem i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Żydów oraz ich udziale w rzeczywistości polskiej. Prowadzi badania naukowe, działalność archiwalną, wydawniczą, wystawienniczą i genealogiczną.

W najbliższych planach profesora Śpiewaka jest powołanie Rady Programowej ŻIH współpracującej z instytutem. Poinformował także, że wicedyrektorem ds. edukacji instytutu pozostanie nadal Edyta Kurek, a funkcję wicedyrektora ds. menedżerskich obejmie Włodzimierz Strzemiński. Jak zapewnił minister kultury, budżet instytucji wyraźnie wzrośnie, co pozwoli na znaczne rozszerzenie jej aktywności.
Paweł Śpiewak ma 60 lat. Jest synem znanej, zmarłej przed 15 laty, pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety, tłumacza i eseisty Jana Śpiewaka, zmarłego w 1967 roku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1984 r. uzyskał stopień doktora. Specjalizuje się w historii idei. Przede wszystkim zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną, a także tematyką przemian społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych m.in.: "Ideologii i obywateli", "W stronę wspólnego dobra" i "Pamięci po komunizmie". Jest wytrawnym znawcą i badaczem Biblii i jej judeochrześcijańskich źródeł. Efektem tych zainteresowań jest znana publikacja "Midarsze. Księga nad Księgami” oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym”

W 2005 r. jako bezpartyjny kandydat został wybrany do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej”. Nie kandydował w następnych wyborach, bo jak powiedział "nie nadawał się nawet na żołnierza zwycięskiej armii” oraz "miał w sobie za dużo ironii i niezależności”. Ponadto bardzo krytycznie oceniał polski parlament i panujące w nim standardy. Nie tylko polityczne, ale także moralne.

Pewną karierę zrobiło jego powiedzenie, że ilekroć zasiadał w fotelu sejmowym, szukał... pasów bezpieczeństwa. Kierunek, w jakim zmierzała "wysoka izba” napawał go lękiem i uczuciem braku bezpieczeństwa. Myślał wtedy jak najprędzej uciec z tego miejsca do domu w Hucisku.

Pawłowi Śpiewakowi życzenia z okazji nominacji wysłało już mające swoją siedzibę w Kazimierzu Dolnym i Lublinie, Towarzystwo Jana Karskiego. - To bardzo dobra wiadomość. Profesor Paweł Śpiewak to nie tylko wytrawny znawca problematyki żydowskiej, ale także postać darząca wielkim szacunkiem Jana Karskiego. Wierzymy, że będziemy mogli współpracować z nim w utrwalaniu pamięci naszego patrona – komentuje Kazimierz Pawełek prezes Towarzystwa Jana Karskiego, podobnie jak Śpiewak: pasjonat Roztocza, posiadacz tam chałupy oraz były parlamentarzysta.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium