Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

21 lipca 2016 r.
8:49

Pierwszy stopień alarmowy wprowadzony w Polsce. Uważaj na dziwnie zachowujące się osoby

70 12 A A
O każdej podejrzanej sprawie należy natychmiast informować policję (fot. Maciej Kaczanowski)
O każdej podejrzanej sprawie należy natychmiast informować policję (fot. Maciej Kaczanowski)

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na całym terytorium RP – od dnia 20 lipca od godz. 00:00 do 1 sierpnia do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wprowadzenie stopnia alarmowego „ALFA” ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. W tych dniach należy zwracać szczególną uwagę na dziwnie zachowujące się osoby oraz podejrzane paczki czy samochody. O każdej sprawie należy natychmiast informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są też informacje o sytuacjach niestandardowych zauważonych w budynkach użyteczności publicznej.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringustanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Administracja została też zobligowana, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych oraz dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Wprowadza je, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Maciek / 22 lipca 2016 o 13:54
Widziałem ostatnio kilka dziwnie zachowujących się osób, baba z broszką, karzeł w czarnym garniturze około siedemdziesiątki i facet z brodą mający dostęp do broni ze wzrokiem szaleńca...
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 19:35
jest taki maly, dziwny, widac go w sejmie..... czasami staje z ipadem na mownicy....
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 19:26
Widziałem bardzo dziwnie zachowującą się osobę. Ma kilkadziesiąt lat, nosi siwy warkoczyk i brodę i podskakuje w różnych miastach. Ale to chyba był po prostu idiota.
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 16:12
Widziałem ostatnia takich. Wozili trumnę po Lublinie i odprawiali nad nią gusła i zabobony... w środku ponoć był zmarły. Nie wiem gdzie to zgłosić ?
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 13:35
LUDZIE !!! Bojkotujcie mecze Górnika w Lublinie!!! Działacze Górnika Łęczna traktują nas jak debili. We wtorek ogłosili że bilety na poniedziałkowy mecz z Lechią są sprzedawane w salonikach Kolportera i w kasach Stadionu Arena. Do dzisiaj ani w Saloniku przy Tysiąclecia nic nie wiedzą i nie sprzedają, a kasy stadionowe są zamknięte i ani ogłoszenia ani informacji. Nie będę chodził na mecze skoro ktoś ze mnie robi debila!!!
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 12:41
Ciekawi mnie jak urzędnicy realizują - nakazane procedury ??? Czy sprawdzają np. toalety, kosze na śmieci, kąciki gospodarcze ??? Czy jak zwykle w tym kraju wszyscy mają wszystko w ............. . PA.
Avatar
gość / 21 lipca 2016 o 10:28
Bez przesady... jest to uznany międzynarodowy kod literowy pozwalajacy uniknąć pomyłek wynikajacych z różnych warunków techniznych przesyłu informacji slownej głosowej, zrozumiały dla większosci ludzi NA SWIECIE. Polska jest jednynie jego niewielką cząską i śmiesznym wręcz było by wymagać, aby cały świat do Polski sie w tej materii dostosowywał, a chodzi też tu o to, aby ososby z zagranicy, bedące akurat w Polsce, również zrozumiały, co jest grane. Acz owszem, zaistniała w Polsce maniera nazywania byle czego bardzo szumnie "z angielska" (swego czasu francuzczyzna była modna), która to maniera i mocno śmieszy i czasem nawet denerwuje - jakbyśmy własnych, rodzimych określeń się nie dorobili... taka prymitywna (i wulgarna jakże często) ubogość językowa, schematyzm wypowiedzi jest, wsród Polaków, coraz powszechniejszy - niestety... a przecież sposób wypowiadania się jest odwzorowaniem sposobu MYŚLENIA. Nie tylko - "jak ciebie widzą, tak o tobie piszą" - ale też:  jak ciebie SŁYSZĄ - tak oceniają...
Bez przesady... jest to uznany międzynarodowy kod literowy pozwalajacy uniknąć pomyłek wynikajacych z różnych warunków techniznych przesyłu informacji slownej głosowej, zrozumiały dla większosci ludzi NA SWIECIE. Polska jest jednynie jego niewielką cząską i śmiesznym wręcz było by wymagać, aby cały świat do Polski sie w tej materii dostosowywał, a chodzi też tu o to, aby ososby z zagranicy, bedące akurat w Polsce, również zrozumiały, co jest grane. Acz owszem, zaistniała w Polsce maniera nazywania byle czego bardzo szumnie "z angielska&... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 10:10
Zwracam uwagę, że kilka osób dziwnie się zachowuje - Jarosław, Antoni. Zróbcie coś z tym
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 09:42
Od jakiegoś czasu doświadczam, że język polski nie jest w Polsce językiem urzędowym. Jest nim natomiast język angielski i w niektórych sytuacjach ukraiński... A teraz nasza kochana Pani Premier mnie w tym tylko utwierdza...
Avatar
kol90 / 21 lipca 2016 o 09:30
Małpują od amerykańców te oznaczenia stopni alarmowych.
Avatar
Maciek / 22 lipca 2016 o 13:54
Widziałem ostatnio kilka dziwnie zachowujących się osób, baba z broszką, karzeł w czarnym garniturze około siedemdziesiątki i facet z brodą mający dostęp do broni ze wzrokiem szaleńca...
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 19:35
jest taki maly, dziwny, widac go w sejmie..... czasami staje z ipadem na mownicy....
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 19:26
Widziałem bardzo dziwnie zachowującą się osobę. Ma kilkadziesiąt lat, nosi siwy warkoczyk i brodę i podskakuje w różnych miastach. Ale to chyba był po prostu idiota.
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 16:12
Widziałem ostatnia takich. Wozili trumnę po Lublinie i odprawiali nad nią gusła i zabobony... w środku ponoć był zmarły. Nie wiem gdzie to zgłosić ?
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 13:35
LUDZIE !!! Bojkotujcie mecze Górnika w Lublinie!!! Działacze Górnika Łęczna traktują nas jak debili. We wtorek ogłosili że bilety na poniedziałkowy mecz z Lechią są sprzedawane w salonikach Kolportera i w kasach Stadionu Arena. Do dzisiaj ani w Saloniku przy Tysiąclecia nic nie wiedzą i nie sprzedają, a kasy stadionowe są zamknięte i ani ogłoszenia ani informacji. Nie będę chodził na mecze skoro ktoś ze mnie robi debila!!!
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 12:41
Ciekawi mnie jak urzędnicy realizują - nakazane procedury ??? Czy sprawdzają np. toalety, kosze na śmieci, kąciki gospodarcze ??? Czy jak zwykle w tym kraju wszyscy mają wszystko w ............. . PA.
Avatar
gość / 21 lipca 2016 o 10:28
Bez przesady... jest to uznany międzynarodowy kod literowy pozwalajacy uniknąć pomyłek wynikajacych z różnych warunków techniznych przesyłu informacji slownej głosowej, zrozumiały dla większosci ludzi NA SWIECIE. Polska jest jednynie jego niewielką cząską i śmiesznym wręcz było by wymagać, aby cały świat do Polski sie w tej materii dostosowywał, a chodzi też tu o to, aby ososby z zagranicy, bedące akurat w Polsce, również zrozumiały, co jest grane. Acz owszem, zaistniała w Polsce maniera nazywania byle czego bardzo szumnie "z angielska" (swego czasu francuzczyzna była modna), która to maniera i mocno śmieszy i czasem nawet denerwuje - jakbyśmy własnych, rodzimych określeń się nie dorobili... taka prymitywna (i wulgarna jakże często) ubogość językowa, schematyzm wypowiedzi jest, wsród Polaków, coraz powszechniejszy - niestety... a przecież sposób wypowiadania się jest odwzorowaniem sposobu MYŚLENIA. Nie tylko - "jak ciebie widzą, tak o tobie piszą" - ale też:  jak ciebie SŁYSZĄ - tak oceniają...
Bez przesady... jest to uznany międzynarodowy kod literowy pozwalajacy uniknąć pomyłek wynikajacych z różnych warunków techniznych przesyłu informacji slownej głosowej, zrozumiały dla większosci ludzi NA SWIECIE. Polska jest jednynie jego niewielką cząską i śmiesznym wręcz było by wymagać, aby cały świat do Polski sie w tej materii dostosowywał, a chodzi też tu o to, aby ososby z zagranicy, bedące akurat w Polsce, również zrozumiały, co jest grane. Acz owszem, zaistniała w Polsce maniera nazywania byle czego bardzo szumnie "z angielska&... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 10:10
Zwracam uwagę, że kilka osób dziwnie się zachowuje - Jarosław, Antoni. Zróbcie coś z tym
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 09:42
Od jakiegoś czasu doświadczam, że język polski nie jest w Polsce językiem urzędowym. Jest nim natomiast język angielski i w niektórych sytuacjach ukraiński... A teraz nasza kochana Pani Premier mnie w tym tylko utwierdza...
Avatar
kol90 / 21 lipca 2016 o 09:30
Małpują od amerykańców te oznaczenia stopni alarmowych.