poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

PIWet przebadał próbki soli. Wyniki zastrzeżone dla śledczych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2012, 12:29
Autor: greg

 (Archiwum)
(Archiwum)

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach zakończył badania próbek soli przemysłowej. Sprawa dotyczy przestępczej działalności kilku firm, które kupowały tak zwaną sól odpadową i sprzedawały ją jako spożywczą.

W piątek próbki soli przemysłowej dostarczyli do Puław funkcjonariusze CBŚ z Poznania. Dzisiaj wyniki badań w puławskim instytucie poznają śledczy.

– Zakończyliśmy część analityczną badań. Wczoraj trwało analizowanie wyników, przyporządkowywanie ich dopuszczalnym normom i sporządzanie opisu. Niestety nie jesteśmy upoważnieni do udzielania jakichkolwiek dalszych informacji. Wyłącznym dysponentem wyników naszych badań jest CBŚ oraz prokuratura – informuje Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wiadomo, że naukowcy z Puław sprawdzali próbki pod kątem zawartości szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych, w tym metali ciężkich. Sól przemysłową wykorzystywano między innymi w wytwórniach wędlin, mleczarniach i piekarniach. Stamtąd w postaci konkretnych produktów mogła trafić do sklepów w całym kraju.


Wielkopolski Państwowy Inspektorat Sanitarny: Sól drogowa nie jest szkodliwa

Próbki soli spożywczej i peklosoli przebadał też Wielkopolski Państwowy Inspektorat Sanitarny. Dziś poinformował, że mieszczą się one w obowiązujących normach.

Analizy objęły pięć próbek soli pobranej z jednego z lokalnych zakładów i hurtowni.

- Wyniki badań wykluczają możliwość zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego - zapewnił wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz na dzisiejszej konferencji prasowej w Poznaniu.

Trzy próby były opisane jako sól jadalna, a dwie zawierały peklosól. W tych próbkach zostało zbadanych 13 parametrów, w tym zawartość wody, poziom jodu oraz obecność metali ciężkich i siarczanów.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!