czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

PKW zapewnia, że po nocnych problemach system już działa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2014, 08:59
Autor: PAP

W systemie informatycznym udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków - Podano cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów miast.

PKW: System informatyczny mamy dopiero od 3 miesięcy. Na ogół się przygotowujemy
"System się troszeczkę zreformował i działa już satysfakcjonująco" - powiedział dziennikarzom zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz na konferencji prasowej po godz. 6.

Jednak z porannych informacji zebranych przez korespondentów PAP wynika, że w związku z kłopotami systemu informatycznego w kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Pytane o sprawę biuro prasowe PKW powiedziało PAP jedynie, że odniesie się do tego na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15. Chodzi np. o miejskie komisje w Łodzi, Białymstoku, Sieradzu, Koszalinie, Płocku.

Kisielewicz przyznał, że informacje spływają, a wyniki nadal są "bardzo cząstkowe", opierają się na 55 295 protokołach na ogólną liczbę 123 367. Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono w wyniki w 85 gminach i miastach. Na 2470 gmin wyniki do rad gmin ustalono w 39.

Wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego, odpowiedzialny za obsługę informatyczną wyborów Romuald Drapiński zapewnił, że dane z okręgów wyborczych spływają i są przeliczane bez większych przeszkód.

"Problem z systemem informatycznym, który zaczął się w niedziele późnym wieczorem, dotyczył komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych. (…) Około godziny wpół do pierwszej w nocy został rozwiązany” - zapewnił Drapiński.

Przyznał, że do awarii mogło się przyczynić zwiększone natężenie przesyłanych informacji przed północą, ale podkreślił, że były to utrudnienia chwilowe i miały nie wielki wpływ na proces zliczania głosów. Dodał też, że inne zakłócenia w pracy systemu - uniemożliwiające wydruki zatwierdzonych protokołów - które wystąpiły w nocy i były przyczyną opóźnienia konferencji prasowej zaplanowanej na godz. 2.15 (odbyła się ok. 4) - nie miały wpływu na czas, w jakim zliczane są dane spływające do PKW.

"Te komplikacje dotyczyły bardziej ergonomii pracy terytorialnych komisji wyborczych. Wydruki w obwodowych komisjach wyborczych są poprawne i dostarczane do terytorialnych komisji; kłopotów przysporzyły wydruki wyników głosowania w miejskich i gminnych komisjach wyborczych - one miały swoje uchybienia” - powiedział Drapiński.

Zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz przedstawił cząstkowe rezultaty głosowania na prezydentów miast, w których zatwierdzono przynajmniej 10 proc. protokołów. Wynika z nich na prezydenturę szanse mają m.in. Wojciech Lubawski w Kielcach (cząstkowy wynik 55,24 proc. na ponad 75 proc. zatwierdzonych protokołów z tego miasta), Krzysztof Żuk w Lublinie (wstępny rezultat 60,31 proc. na ok. 87 proc. protokołów), w Rzeszowie - Tadeusz Ferenc (poparcie na poziomie 66,80 przy blisko 71 przeliczonych protokołach, oraz Michał Zalewski w Toruniu (70,26 proc. głosów przy ponad 86 proc. zatwierdzonych protokołach).

Cząstkowe dane PKW wskazują także, że drugie tury wyborów na prezydentów prawdopodobnie odbędą się m.in. w Białymstoku (najlepsze wstępne wyniki mają Tadeusz Truskolaski i Jan Dobrzyński), w Bydgoszczy (Rafał Bruski zmierzy się najpewniej z Konstantym Dombrowiczem), w Gdańsku (Paweł Adamowicz z Andrzejem Jaworskim), w Krakowie (Jacek Majchrowski z Marekiem Lasotą) i w Katowicach (wstępne wynik wskazują na pojedynek Marcina Krupy z Andrzejem Sośnierzem).

Bez rozstrzygnięcia w pierwszej turze zakończą się wybory także wybory w: Olsztynie (do drugiej tury wejdą prawdopodobnie Czesław Małkowski i Piotr Grzymowicz), Poznaniu (wstępne wyniki wskazują na pojedynek Ryszarda Grobelnego z Jackiem Jaśkowiakiem), Szczecinie (w dogrywce wyborów spotkają się najpewniej Piotr Krzystek z Małgorzatą Jacyną-Witt), a także we Wrocławiu (najlepsze wstępne wyniki uzyskują Rafał Dutkiewicz oraz Mirosława Stachowiak-Różecka).

Kisielewicz, dodał także, że w Warszawie i Łodzi liczba zatwierdzonych protokołów wynosi po ok. jeden proc. W Warszawie - na podstawie 0,90 proc. zatwierdzonych protokołów - Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) uzyskała 52,67 proc. głosów, Jacek Sasin (PiS) 24,71, a Piotr Guział ze Wspólnoty Samorządowej 5,91 procent.

Według fragmentarycznych wyników do sejmików w woj. dolnośląskim PSL uzyskało 17,52 proc. głosów, PiS 22,73 proc., PO 32,74 proc., SLD 9,61, Nowa Prawica 3,87 procent. W woj. lubelskim PSL uzyskało 32,72 proc. głosów w sejmikach, PiS 35,71 proc., PO 15,16 proc. , SLD 7,09. W woj. świętokrzyskim uzyskało PSL 43,36 proc. miejsc w sejmikach, PiS 24,86 proc., PO 15,99 proc., SLD 9,46 procent.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wideo wybory samorządowe PKW
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!