sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

O godz 11 przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęła się uroczystość pożegnalna Marka Edelmana. Został on pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej.

Od rana przed Pomnikiem Bohaterów Getta zbierały się tłumy osób chcących pożegnać znanego działacza i przywódcę powstania w getcie warszawskim. W uroczystości, którą prowadziła Agnieszka Holland, uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Adam Michnik, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Aleksander Smolar i Tadeusz Mazowiecki. - Nie znam człowieka tak skromnego, który zdobywszy tak wiele, tak mało pozwolił o sobie mówić - powiedział były premier.

Tuż po godz. 12 kondukt żałobny wyruszył ulicą Anielewicza na Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej, gdzie Edelman został pochowany. Spoczął wśród przyjaciół i towarzyszy z powstania w gettcie. Podczas uroczystości pogrzebowych padła publiczna propozycja, by powstające Muzeum Historii Żydów Polskich nazwać imieniem Marka Edelmana.

Pożegnanie Marka Edelmana trwało od czwartku. W stołecznym ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna. "Z żalem żegnamy Wielkiego Człowieka. Bronił honoru ludzkości”, "Odszedł wielki Polak, wzór do naśladowania dla wszystkich obywateli Polski. Pozostanie na zawsze w mojej pamięci”, "Odeszła jedna z osób, których nie da się zastąpić” – to niektóre z wpisów, jakie od zostały złożone w księdze. Wśród nich jest m.in. wpis ambasadora Holandii.

Fragment pogrzebu:


Wzór dla ludzi

Marek Edelman urodził się w 1919 r. na Białorusi w rodzinie żydowskiej, która przeprowadziła się do Warszawy. W dzieciństwie Edelman wstąpił do Socjalistycznego Związku Dziecięcego działającego przy żydowskim związku robotniczym.

Podczas II wojny światowej Edelman był jednym ze współzałożycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim. Po śmierci przywódcy powstania Mordechaja Anielewicza, przejął dowodzenie nad ŻOB. Po powstaniu w getcie Edelman wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie zamieszkał w Łodzi. W latach 70. rozpoczął działalność opozycyjną. Był jednym z sygnatariuszy "Listu 101" przeciwko zmianom w konstytucji, które wprowadziły władze PRL. Był działaczem Solidarności. W stanie wojennym został internowany. Potem działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie.

Po 1989 r. wciąż był aktywny politycznie. Działał m.in. w Unii Wolności, a ostatnio w Partii Demokratycznej.

źródło: MMWarszawa - Pogrzeb Marka Edelmana
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!