poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Pogrzeb prezydenta na Wawelu. Przeciwnicy i zwolennicy starli się w Krakowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2010, 07:49
Autor: (pap)

Wczoraj wieczorem przed krakowską Kurią zebrało się około 2 tys. przeciwników pogrzebu prezydenta na Wawelu. Decyzji kardynała Dziwisza broniła kontrdemonstracja, w której wzięło udział ok. 700 osób.

W kilku miastach w środę wieczorem doszło do protestów przeciwko planom pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W Krakowie pojawiła się też liczna grupa zwolenników takiego rozwiązania.

Według policji, w manifestacji przed krakowską Kurią wzięło udział około 2 tys. przeciwników pochówku prezydenta na Wawelu. Manifestujący niezadowolenie zebrali się pod "oknem papieskim" już po raz drugi; we wtorek było ich ok. 400.

Po kilkunastu minutach na ul. Franciszkańską weszła kontrmanifestacja, według szacunków policji złożona z ok. 700 osób. Zwolennicy pochówku przyszli z transparentami: "Kardynale dziękujemy", "Żałoba trwa, znicze płoną", "Dajcie odpoczywać w pokoju". Przynieśli biało-czerwone flagi przybrane kirem oraz zdjęcia Lecha Kaczyńskiego. Śpiewali hymn Polski. Stanęli przed bramą pałacu arcybiskupów, skandując: "Tu jest Polska", "Wawel czeka".

Odpowiedziały im gwizdy, buczenie i okrzyki stojących na placu: "Hipokryci!" Potem przedstawiciele obydwu grup wdali się w dyskusję. Policjanci rozdzielali manifestantów kordonem ustawionym pośrodku Franciszkańskiej. W "oknie papieskim" górowała nad tłumem podobizna Jana Pawła II z dłonią uniesioną do znaku błogosławieństwa.

Przeciwnicy pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu zbierali na Franciszkańskiej podpisy pod "Apelem do władz Kościoła o wycofanie się z tej wysoce niefortunnej decyzji, podjętej pochopnie w chwili żałoby i współczucia". Skandowali: "Powązki", "Kardynalny błąd", "Wawel dla królów", "Bój się Boga kardynale", "To kampania. To nie pogrzeb", "Pokaż prawdę, telewizjo!". Przynieśli też transparenty z hasłami: "Pełnił tylko obowiązki, tym zasłużył na Powązki", "Santo Subito", "Zostawmy Wawel królom!", "Kaczorowski czeka w Warszawie", "Wstyd Księże Kardynale".

W Warszawie na placu Defilad w środę wieczorem zgromadziło się ponad 200 przeciwników planów pochowania Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu. Demonstranci trzymali transparenty z hasłami: "Warszawa dla prezydentów, Wawel dla królów" czy "Wawel dla wielkich", "Wawel to nie folwark kardynała Dziwisza".
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!