sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Polscy żołnierze ranni w Afganistanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2011, 17:53

W Afganistanie misję pełnią polscy żołnierze IX zmiany (PKW Afganistan)
W Afganistanie misję pełnią polscy żołnierze IX zmiany (PKW Afganistan)

Dziś po południu w wyniku wymiany ognia z rebeliantami rannych zostało trzech polskich żołnierzy. Do zdarzenia doszło w centralnej części prowincji Ghazni w dystrykcie Qarabagh.

Żołnierze zespołu doradczo-łącznikowego OMLT (z ang. Operational Mentoring and Liaison Team) wykonywali zadanie patrolowe w rejonie swojej odpowiedzialności.

Jeden z pojazdów w kolumnie został zaatakowany przy pomocy ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 i broni strzeleckiej. Polscy żołnierze natychmiast odpowiedzieli ogniem zmuszając przeciwnika do wycofania się.

W wyniku wymiany ognia rannych zostało trzech polskich żołnierzy. Rannym udzielono pierwszej pomocy, wezwany został także śmigłowiec ewakuacji medycznej MEDEVAC.

Ranni żołnierze przebywają pod stałą opieką medyczną w szpitalu w Ghazni. Ich stan lekarze określają jako stabilny. Życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodziny rannych zostały powiadomione o wydarzeniu.

Obecnie w Afganistanie zwiększyła się liczba zdarzeń skierowanych przeciwko siłom sojuszniczym. Wojska ISAF przeszły do działań ofensywnych, których szczególne nasilenie odnotowuje się w prowincjach sąsiadujących z Ghazni.

W wyniku prowadzonych operacji następuje przemieszczanie się grup rebelianckich i próby ataków na siły sojusznicze w tym żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy nadal utrzymują inicjatywę operacyjną i przewagę taktyczną
w prowincji Ghazni.

Żołnierze IX zmiany od czasu przejęcia odpowiedzialności za prowincję prowadzą intensywne działania operacyjne. Do tej pory zatrzymali kilkudziesięciu rebeliantów (w tym trzech z listy JPEL – priorytetowe cele ISAF), a kilku kolejnych poległo w walce. Jednocześnie polscy żołnierze przejęli kilkaset kilogramów amunicji i materiałów wybuchowych.

Ponadto saperzy IX. zmiany rozbroili kilkanaście improwizowanych ładunków wybuchowych, podłożonych w różnych miejscach prowincji, a także kilka niewybuchów. Dodatkowo Polacy wspierają Afgańskie Siły Bezpieczeństwa, z którymi prowadzą wspólne operacje na terenie prowincji Ghazni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!