niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Polski Nowy Jork pożegnał poległych pod Smoleńskiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2010, 16:54

W niezwykle uroczystej, godnej i podniosłej formie Polonia nowojorska pożegnała w miniony poniedziałek ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.W znanym polskim kościele Świętej Franciszki de Chantal na brooklyńskim Borough Park odbyła się specjalne nabożeństwo żałobne celebrowane przez proboszcza ks. kanonika Andrzeja Kurowskiego, w asyście prowincjała polskiego zgromadzenia Pallotynów ks. Kazimierza Czulaka oraz księży Antoniego Zemuły, Mariana Wierzchowskiego, Witolda Baczyńskiego i Piotra Jankowskiego. Władze polskie reprezentował konsul RP w Nowym Jorku Przemysław Balcerzyk.

Zadbano o symboliczny wystrój, którego głównym akcentem była fotografia Krzyża Katyńskiego, fotografie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych ofiar katastrofy.

- Mgła katyńska zasnuła prawdę o zbrodni dokonanej w tym miejscu na 70 lat! I trzeba było dramatycznej ofiary, która 10 kwietnia wstrząsnęła całym światem, aby te mgła wreszcie zaczęła opadać, a wiatr prawdy przegnał ją na zawsze – mówił w homilii ks. Kurowski.

Szczególnie podniosły charakter miał apel poległych. Strażacy polscy w mundurach galowych odczytywali w nazwiska ofiara, a po każdych pięciu rozlegało się gromkie: ”Polegli za Ojczyznę!”. W oczach wielu uczestników wypełnionej po brzegi świątyni pojawiły się łzy.

Po nabożeństwie, jego uczestnicy udali się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Konsul Przemysław Balcerzyk, w swoim wystąpieniu podziękował Polonii za patriotyzm i solidarność w żałobie przeżywanej przez całą Polskę.

Zebrani odśpiewali hymn narodowy, a potem przez długi czas ulubione pieąni papież-Polaka z Barką” na czele.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!