poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Polskie miasta się wyludniają. Z których wyjeżdża najwięcej osób?

Dodano: 9 kwietnia 2017, 16:15
Autor: Kurier PAP

Polskie miasta się wyludniają. Obecnie niespełna 61 proc. Polaków mieszka w miastach, a ośrodków powyżej 100 tys. mieszkańców jest mniej niż było - powiedziała PAP geograf prof. Daniela Szymańska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Procesy wyludniania dotyczą głównie dużych ośrodków, co można w największym stopniu zaobserwować np. w Łodzi i Poznaniu. Są też takie, które jak magnes przyciągają nowych mieszkańców np. Warszawa, Rzeszów.
 
"Trendem ogólnoświatowym jest cały czas napływ ludności do miast. W większości krajów świata ludzie cały czas podążają do ośrodków miejskich. W państwach bogatszych, które przeszły już transformację, mają rozwinięte usługi wyższego rzędu – wiele osób przemieszcza się na ich obrzeża, w strefę podmiejską. Te procesy nazywamy suburbanizacją" - wyjaśniła prof. Szymańska z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego UMK.
 
Obecnie w Polsce jest 38 miast liczących ponad sto tysięcy mieszkańców, a kiedyś było ich 41.
 
"Kiedy ośrodki miejskie się uprzemysławiały wiele osób przenosiło się tam ze wsi. Później, gdy zaczęliśmy się troszeczkę bogacić, ludność nie chcąc kupować mieszkań w dużych skupiskach ludzi budowała się na obrzeżach, gdyż było to tańsze, a jednocześnie zgodne z naturą i zrównoważonym rozwojem. Te osoby nie straciły jednak kontaktu z miastem" - zaznaczyła.
 
Z danych statystycznych wynika, że osoby przeprowadzające się na wieś lub do miasteczek nie wybierają miejscowości oddalonych daleko od centrów. "Kiedyś istniało w naszym kraju takie określenie jak +miasteczko+. Teraz wraca się do jego używania, chociaż przez pewien okres było ono zapomniane" - dodała geograf.
 
"Często mówi się, że powstają młode pierścienie dużych miast, bowiem ten trend dotyczy głównie ludzi młodych, którzy wzięli kredyty, pobudowali się i często w suburbiach założyli swoją nową działalność. Oni ożywiają i aktywizują te nowo zasiedlone przestrzenie, co jest zjawiskiem korzystnym" - wskazała.
 
Prof. Szymańska zauważyła, że "często władze starają się wyhamowywać ten proces i aktywizować miejscowości, zachęcać ludzi do powrotu". "W miastach tworzy się nowe przestrzenie, wdraża się programy wspierające przedsiębiorczość i aktywność zawodową, uszlachetnia się ich centra, rewitalizuje, zmienia się charakter funkcjonalny, powstają nowe tereny zieleni. Część osób wraca. Ten proces nazywamy gentryfikacją – tj. uszlachetnieniem" - mówiła.
 
Maleje liczba mieszkańców miast. Obecnie w mieszka w nich niespełna 61 proc. ludności, a było to już 68 proc.
 
"Nie oznacza to, że nie wzrasta poziom zurbanizowania. Wszystkie przestrzenie, tak wiejskie, jak i miejskie, w krajach wysokorozwiniętych się urbanizują. Gdybyśmy zliczyli całą ludność zurbanizowaną tych krajów, to wyszłoby nam, blisko 90 proc. ludności" - podkreśliła prof. Szymańska.

Czytaj więcej o: społeczeństwo kraj
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MARINE LEPEN===PREZYDENTEM FRANCJI I ŚWIATA NA WIEKI!!11
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MARTIN SCHULZ==KANCLERZEM NIEMIECKIM JEST NA WIEKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! GIUSEPPE DRILLO==PREZYDENTEM WŁOCH!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
suburbiach :D łahahahha. to już polskich odpowiedników nie ma?
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Lublinie marazm zastój brak perspektyw, dlatego uciekaja
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kino, okazjonalnie teatr, jakiś koncert, wieczorny spacer, nieśpieszne wracanie do domu po pracy, zakupy, wyjście ze znajomymi na piwo gdzie do centrum autobusem dotrę w 15 minut a za nocny powrót taksówką zapłacę 15 zł nie 50... Jak dla mnie tylko miasto do życia. I to najlepiej średniej wielkości.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!