środa, 21 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Posłowie pytają o Karskiego, minister obrony milczy

  Edytuj ten wpis

Mijają tygodnie, a minister obrony nie odpowiada na interpelację poselską w sprawie uhonorowania Jana Karskiego stopniem generalskim.

Od lutego na naszych łamach towarzyszymy sprawie uhonorowania Jana Karskiego pośmiertną nominacją do stopnia generała brygady. Wystąpiła o to do prezydenta Bronisława Komorowskiego rodzina bohatera i Towarzystwo Jana Karskiego. Kancelaria Prezydenta odpowiedziała, że nominacja jest możliwa.

Czeka na wniosek ministra obrony. Ten takiego nie składa twierdząc, że jego zdaniem pośmiertne honory generalskie należą się tym, co zginęli na wojnie, albo zostali zamordowani po wojnie w związku z działalnością na rzecz niepodległości i suwerenności. Najwyraźniej Jan Karski miał natomiast "pecha”, bo... przeżył.

Poseł prof. Tadeusz Iwiński ponad siedem tygodni temu złożył interpelację poselską, w której domaga się merytorycznej odpowiedzi ministra Tomasza Siemoniaka, dlaczego nie chce wystąpić o pośmiertny awans dla bohatera.

Gdy przewidziany prawem czas odpowiedzi na interpelację - 21 dni - minął, minister poprosił posła o dodatkowy czas na przemyślenie. Wynosi zwyczajowo do dwóch tygodni. Upłynął ponad miesiąc. Minister milczy.

Biuro sejmowe d/s interpelacji ma podjąć interwencję w sprawie odpowiedzi ministra.

Przypomnijmy, że pięć tygodni temu w Sejmie konferencję prasową w sprawie nominacji Jana Karskiego zorganizowali posłowie Ryszard Kalisz, wspomniany Tadeusz Iwiński i Andrzej Rozenek.

Podkreślali oczywiste zasługi Jana Karskiego, wyrażali zdumienie procedowaniem sprawy przez MON. Profesor Iwiński przytoczył rozmowę z ministrem Siemoniakiem, w której wyrażał wątpliwości czy "Karski był żołnierzem”. Przypomnijmy - Jan Karski to oficer, dwukrotnie uhonorowany najwyższym polski orderem wojennym Virtuti Militari.

Po konferencji Tomasz Siemoniak w rozmowie z PAP zapowiedział przemyślenie sprawy ponownie i rozmowę z posłami wnioskującymi o zakończenie ciuciubaki awansowej i uhonorowanie bohatera na Święto Niepodległości 11 Listopada. Dotąd takiej rozmowy nie było. Wynik przemyśleń - nieznany.

Informujemy o sytuacji z "pola walki” o godne uhonorowanie bohatera w Roku Jana Karskiego uchwalonego przez Sejm RP, bowiem uważamy standardy polityki pamięci narodowej za ważne, a wiedzę o nich za własność publiczną.

Miejmy nadzieję, że MON odpowie posłom i opinii publicznej.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: nominacja MON Karski Siemoniak
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!