Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 czerwca 2010 r.
7:33
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Zalany Janowiec i Brześce, wały puściły (relacja)

0 0 A A

Nocą Wisła wdarła się do Janowca i miejscowości Brzeście oraz Janowice. Strażacy ewakuowali z zalanych terenów przeszło 170 osób. Cały czas powiększa się też rozlewisko w gminie Wilków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wysyłajcie do nas swoje zdjęcia i filmy z powodzi. Czekamy na nie pod adresem: alarm24@dziennikwschodni.pl

Wtorek, 8 czerwca

9:44W gminie Janowiec przez wyrwę o szerokości ok. 100 m woda przelewa się na tereny Doliny Janowieckiej. Ratownicy układają wał. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, woda zalała wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i jeden z wozów strażackich. Na miejsce zdarzenia jadą inspektorzy sanitarni i weterynaryjni.

Z kolei w gminie Wilków do załatania wyrwy na rzecze Chodelce zostanie wykorzystany śmigłowiec.

Rozlewisko powiększa się cały czas w gminie Annopol (powiat kraśnicki) po przerwaniu w poniedziałek wału w miejscowości Kopiec. Podtopionych lub zalanych jest tam w sumie ok. 130 gospodarstw, w których mieszka 250 osób.

Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach. Broni się m.in. Dolina Janiszowska. Cały czas ratownicy wzmacniają tam wały.

O godz. 8 woda w Wiśle w Annopolu przekraczała stan alarmowy o 240 cm. Podobnie było w Puławach i Dęblinie gdzie stany przekroczone są o 178 cm i 132 cm.

09:00 Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. Na ewakuację czekają Polanówka, Wólka Polanowska i Dobre. Woda przelewa się przez groblę. Na miejscu nie ma jeszcze strażaków, ale teren patroluje policja. Woda przybiera bardzo szybko, część mieszkańców obłożyła domy workami z piaskiem.

08:50 Wisłą płynie barka, która jest bez załogi, straciła sterowność – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” w TVN24 wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Dostanie się na barkę w woj. lubelskim było niemożliwe. Przepłynęła szczęśliwie nie uszkadzając żadnego mostu w Puławach, ale zbliża się do mostu w Dęblinie. Będziemy podejmowali próbę dostania się na barkę, aby ją zakotwiczyć.

- Jeżeli nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie barkę zatopić – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” szef Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

07:30 – Woda zalewa trzy miejscowości: Janowiec, Brześce i Janowice. Łącznie zostało zalanych tysiąc hektarów – wyjaśnia st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP.

Strażacy ewakuowali 140 osób. W Janowicach woda zalała pięć gospodarstw, z których ewakuowano 20 osób. W nocy ucierpiały także Brześce, gdzie z trzech gospodarstw ewakuowano dziewięć osób.

Poniedziałek, 7 czerwca


20:58 Woda zniszczyła wał w Koloni Szczekarków. - Nie uda się go uszczelnić, bo wyrwa jest zbyt duża. Woda dostała się do jego podstawy. Musieliśmy rozpocząć ewakuację mieszkańców - tłumaczy st. kpt. Ireneusz Kotowski, straż w Opolu Lubelskim.

Na miejscu pracowało ok. 100 osób. Wyrwa w wale wciąż się powiększa. Woda może zalać okoliczne wsie: Wólkę Polanowską oraz miejscowość Dobre.

19:40 Do akcji powodziowej skierowano kolejną grupę żołnierzy z Trzeciej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. - Żołnierze trzeciej brygady, podobnie jak dwa tygodnie temu pracują w systemie zmianowym, 24 godziny na dobę - tłumaczy kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3. Brygady.

18:20 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizuje 4 lipca zbiórkę. Fundusze z niej wyda na sprzęt do walki z powodzią.

16:12 W tym momencie trwa również walka o umocnienie wałów w miejscowościach Zabełcze i Dolinie Janiszowska w gminie Annopol.

- Pracuje przy tym jakieś 100 osób. Pomagają nam służby z województwa podkarpackiego - mówi Roman Wiśniewski zastępca burmistrza Annopola. – Woda ma dość wysoki stan, jednak sądzę, że nie dojdzie do przerwania wałów. Obserwuję wszystko na miejscu – dodaje.

Służby wojewody informują, że na terenie województwa lubelskiego zalanych lub podtopionych gospodarstw rolnych jest 2 711, a zalane obszary rolne to 14 769 ha.

16:04 Aktualne zdjęcia stanu Wisły w Puławach. Woda wdarła się już ponownie na ul. 6 Sierpnia. Powódź w Puławach: Ulica 6 Sierpnia znowu zalana (zdjęcia)

15:25 Poziom wody w Annopolu nie zmienia się - o godz. 14 wynosił 764 cm. W dalszym ciągu rośnie za to w Puławach - tam o 14 było już 739 cm.

14:46 Strażacy bardzo boją się o stan wału w Kępie Gosteckiej. – Woda przecieka pomiędzy workami na całej długości wału – mówi Ireneusz Kotowski ze Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim. – Kulminacyjna fala przeszła pomiędzy 1 a 2 w nocy. Jeśli woda będzie opadała to może nic się nie stanie. Teraz boimy się jednak najgorszego – dodaje.

13:29 Wilków: Plantatorzy chmielu stracili w powodzi 10 mln zł!

13:14 Gdyby przerwało wał w Kępie Gosteckiej to Wilków zostanie zalany z drugiej strony. Woda pójdzie też od strony Józefowa – mówi Józef Klajda, zastępca dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody. – To najczarniejszy scenariusz – dodaje.

Z tego powodu służby wojewody kierują w tamten rejon kolejnych stu żołnierzy i 50 więźniów.

W Parchatce najtrudniej może być o północy. Wtedy dotrze tam najwyższa fala. – Teraz poziom Wisły w Puławach wynosi 733 cm, w nocy dojdzie do 750. W środę prognozujemy, że zmniejszy się do 690 – zaznacza dyrektor Klajda.

12:56 Z powodu kolejnej fali powodziowej i ponownego zalania terenów w powiecie opolskim Majówka Archeologiczna w Chodliku została w tym roku całkowicie odwołana - informuje Ewa Kaziród - Bień z GOK w Karczmiskach.

12:26 Z powodu powodzi w dalszym ciągu zamknięta jest droga wojewódzka nr 824 Kazimierz-Parchatka-Puławy – informuje Polskie Radio Lublin. Droga do odwołania dostępna będzie jedynie dla pojazdów komunikacji publicznej.

12:17 Wały w Kępie Gosteckiej i Soleckiej na razie trzymają – informuje Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie. – Fala kulminacyjna przechodzi już od godzin nocnych – dodaje.

12:10 Trwa umacnianie wałów w Janiszowie od strony Zabełcza. – Wały chronią gminę od trzech tygodni. W niektórych miejscach zaczynają się niewielkie przesiąknięcia, więc walczymy, by woda nie wylała – mówi asp. Justyna Goleń, ze Straży Pożarnej w Kraśniku.

W tym momencie zakończono ewakuację mieszkańców z miejscowości Kopiec. – Z Kopca, Janiszowa i Zabełcza ewakuowaliśmy w sumie 15 osób. Trafiły do zespołu szkół w Annopolu – informuje Wiesław Litwiński, burmistrz Annopola. – Część osób sama przeniosła się ze swoich domów do rodziny, czy znajomych i tam czeka na rozwój sytuacji – dodaje.

Dzisiaj w gminie Annopol pracuje 100 strażaków.

10:21 Relacja filmowa Kroniki Wąchockiej z Solca nad Wisłą, Annopola i Kępy Gosteckiej:10:01 Edward Wasilewski z Puław relacjonuje na MM Puławy spotkanie ze strażakami pracującymi na wale w Parchatce: "Strażaków ze Śląska pytałem gdzie śpią, odpowiadali że różnie: na wale, w samochodzie, gdzie się da. Szefostwo dba o nas - odpowiadali. Wielu z nich nigdy na Lubelszczyźnie nie było, teraz są już trzeci dzień. W czasie rozmowy z nimi wzruszyłem się i byłem dumny, że są jeszcze dobrzy ludzie w naszym kraju." Zdjęcia Edwarda Wasilewskiego z Parchatki na MM Puławy: Powódź: Strażacy ze Śląska na wałach w Parchatce (zdjęcia)
9:14 W gminie Dwikozy doszło do przerwania umocnień w Szczytnikach na dopływie Wisły - Opatówce. Tam woda zalewa pola i podchodzi pod budynki. W sumie zagrożonych zalanych jest dziesięć miejscowości.

Tymczasem powoli opada poziom Wisły w Sandomierzu. Ratownikom udało się utrzymać wał przeciwpowodziowy w okolicach huty szkła.

7.55 W bardzo złym stanie są wały w Parchatce koło Kazimierza Dolnego. Tutaj fala kulminacyjna ma dotrzeć dziś w południe. Gdyby wał puścił, woda zalałaby nie tylko Parchatkę, ale również część Puław, przede wszystkim osiedle domów jednorodzinnych Włostowice. Dlatego już w sobotę ułożono wał poprzeczny między Puławami, a Parchatką.
7.15 Wysoka fala na Wiśle przechodzi przez Lubelszczyznę. Nad ranem w Annopolu woda opadła o 10 cm, ale Wisła wciąż przybiera w Puławach i Dęblinie. Nad ranem Wisła przerwała wał w miejscowości Kopiec w gminie Annopol. Ewakuowano 11 rodzin z miejscowości Świeciechów Poduchowny. Przez nową wyrwę woda wdarła się do Świeciechowa Dużego. Pod wodą jest około 100 gospodarstw.

6.55 Wał w Kępie Gosteckiej na odcinku 7 km jest w bardzo złym stanie. W niektórych miejscach trzeba było ułożyć dodatkowe zapory o wysokości nawet 1,5 metra. Walka o nie trwała całą noc. Worki z piaskiem były dostarczane od strony Wisły łodziami. Z drugiej strony jest zbyt mokro. Wały przesiąkają, a ich podstawa jest jak sito.
Niedziela 6 czerwca

21:46 Malownicza dolina rzeki, łąki, pola. Tak wyglądały okolice Wilkowa jeszcze 24 kwietnia. - Zorganizowaliśmy spotkanie przy Pomnikach Przyrody w rejonie Skarpy Dobrskiej (trzy tygodnie przed zalaniem gminy Wilków). Wykonałem wówczas kilkadziesiąt zdjęć oraz film podczas przejazdu autokarem. Nie przypuszczałem, że moje zdjęcia będą stanowiły tak traumatyczny dokumentalizm - napisał do nas Dariusz Szafranek z Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie. Zdjęcia można obejrzeć tutaj
- Jeżeli zdjęcia mogą być wykorzystane przez mieszkańców tych terenów np. do dokumentacji ubezpieczeniowej bardzo chętnie nieodpłatnie je przekażę - dodaje Szafranek

Relacja z niedzieli


Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Zobacz wszystkie komentarze

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 25

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.