piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Powódź na Lubelszczyźnie: Zalany Janowiec i Brześce, wały puściły (relacja)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2010, 07:33

Nocą Wisła wdarła się do Janowca i miejscowości Brzeście oraz Janowice. Strażacy ewakuowali z zalanych terenów przeszło 170 osób. Cały czas powiększa się też rozlewisko w gminie Wilków.

Wysyłajcie do nas swoje zdjęcia i filmy z powodzi. Czekamy na nie pod adresem: alarm24@dziennikwschodni.pl

Wtorek, 8 czerwca

9:44W gminie Janowiec przez wyrwę o szerokości ok. 100 m woda przelewa się na tereny Doliny Janowieckiej. Ratownicy układają wał. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, woda zalała wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i jeden z wozów strażackich. Na miejsce zdarzenia jadą inspektorzy sanitarni i weterynaryjni.

Z kolei w gminie Wilków do załatania wyrwy na rzecze Chodelce zostanie wykorzystany śmigłowiec.

Rozlewisko powiększa się cały czas w gminie Annopol (powiat kraśnicki) po przerwaniu w poniedziałek wału w miejscowości Kopiec. Podtopionych lub zalanych jest tam w sumie ok. 130 gospodarstw, w których mieszka 250 osób.

Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach. Broni się m.in. Dolina Janiszowska. Cały czas ratownicy wzmacniają tam wały.

O godz. 8 woda w Wiśle w Annopolu przekraczała stan alarmowy o 240 cm. Podobnie było w Puławach i Dęblinie gdzie stany przekroczone są o 178 cm i 132 cm.

09:00 Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. Na ewakuację czekają Polanówka, Wólka Polanowska i Dobre. Woda przelewa się przez groblę. Na miejscu nie ma jeszcze strażaków, ale teren patroluje policja. Woda przybiera bardzo szybko, część mieszkańców obłożyła domy workami z piaskiem.

08:50 Wisłą płynie barka, która jest bez załogi, straciła sterowność – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” w TVN24 wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Dostanie się na barkę w woj. lubelskim było niemożliwe. Przepłynęła szczęśliwie nie uszkadzając żadnego mostu w Puławach, ale zbliża się do mostu w Dęblinie. Będziemy podejmowali próbę dostania się na barkę, aby ją zakotwiczyć.

- Jeżeli nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie barkę zatopić – powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego” szef Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

07:30 – Woda zalewa trzy miejscowości: Janowiec, Brześce i Janowice. Łącznie zostało zalanych tysiąc hektarów – wyjaśnia st. kpt. Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP.

Strażacy ewakuowali 140 osób. W Janowicach woda zalała pięć gospodarstw, z których ewakuowano 20 osób. W nocy ucierpiały także Brześce, gdzie z trzech gospodarstw ewakuowano dziewięć osób.

Poniedziałek, 7 czerwca


20:58 Woda zniszczyła wał w Koloni Szczekarków. - Nie uda się go uszczelnić, bo wyrwa jest zbyt duża. Woda dostała się do jego podstawy. Musieliśmy rozpocząć ewakuację mieszkańców - tłumaczy st. kpt. Ireneusz Kotowski, straż w Opolu Lubelskim.

Na miejscu pracowało ok. 100 osób. Wyrwa w wale wciąż się powiększa. Woda może zalać okoliczne wsie: Wólkę Polanowską oraz miejscowość Dobre.

19:40 Do akcji powodziowej skierowano kolejną grupę żołnierzy z Trzeciej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. - Żołnierze trzeciej brygady, podobnie jak dwa tygodnie temu pracują w systemie zmianowym, 24 godziny na dobę - tłumaczy kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3. Brygady.

18:20 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizuje 4 lipca zbiórkę. Fundusze z niej wyda na sprzęt do walki z powodzią.

16:12 W tym momencie trwa również walka o umocnienie wałów w miejscowościach Zabełcze i Dolinie Janiszowska w gminie Annopol.

- Pracuje przy tym jakieś 100 osób. Pomagają nam służby z województwa podkarpackiego - mówi Roman Wiśniewski zastępca burmistrza Annopola. – Woda ma dość wysoki stan, jednak sądzę, że nie dojdzie do przerwania wałów. Obserwuję wszystko na miejscu – dodaje.

Służby wojewody informują, że na terenie województwa lubelskiego zalanych lub podtopionych gospodarstw rolnych jest 2 711, a zalane obszary rolne to 14 769 ha.

16:04 Aktualne zdjęcia stanu Wisły w Puławach. Woda wdarła się już ponownie na ul. 6 Sierpnia. Powódź w Puławach: Ulica 6 Sierpnia znowu zalana (zdjęcia)

15:25 Poziom wody w Annopolu nie zmienia się - o godz. 14 wynosił 764 cm. W dalszym ciągu rośnie za to w Puławach - tam o 14 było już 739 cm.

14:46 Strażacy bardzo boją się o stan wału w Kępie Gosteckiej. – Woda przecieka pomiędzy workami na całej długości wału – mówi Ireneusz Kotowski ze Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim. – Kulminacyjna fala przeszła pomiędzy 1 a 2 w nocy. Jeśli woda będzie opadała to może nic się nie stanie. Teraz boimy się jednak najgorszego – dodaje.

13:29 Wilków: Plantatorzy chmielu stracili w powodzi 10 mln zł!

13:14 Gdyby przerwało wał w Kępie Gosteckiej to Wilków zostanie zalany z drugiej strony. Woda pójdzie też od strony Józefowa – mówi Józef Klajda, zastępca dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody. – To najczarniejszy scenariusz – dodaje.

Z tego powodu służby wojewody kierują w tamten rejon kolejnych stu żołnierzy i 50 więźniów.

W Parchatce najtrudniej może być o północy. Wtedy dotrze tam najwyższa fala. – Teraz poziom Wisły w Puławach wynosi 733 cm, w nocy dojdzie do 750. W środę prognozujemy, że zmniejszy się do 690 – zaznacza dyrektor Klajda.

12:56 Z powodu kolejnej fali powodziowej i ponownego zalania terenów w powiecie opolskim Majówka Archeologiczna w Chodliku została w tym roku całkowicie odwołana - informuje Ewa Kaziród - Bień z GOK w Karczmiskach.

12:26 Z powodu powodzi w dalszym ciągu zamknięta jest droga wojewódzka nr 824 Kazimierz-Parchatka-Puławy – informuje Polskie Radio Lublin. Droga do odwołania dostępna będzie jedynie dla pojazdów komunikacji publicznej.

12:17 Wały w Kępie Gosteckiej i Soleckiej na razie trzymają – informuje Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie. – Fala kulminacyjna przechodzi już od godzin nocnych – dodaje.

12:10 Trwa umacnianie wałów w Janiszowie od strony Zabełcza. – Wały chronią gminę od trzech tygodni. W niektórych miejscach zaczynają się niewielkie przesiąknięcia, więc walczymy, by woda nie wylała – mówi asp. Justyna Goleń, ze Straży Pożarnej w Kraśniku.

W tym momencie zakończono ewakuację mieszkańców z miejscowości Kopiec. – Z Kopca, Janiszowa i Zabełcza ewakuowaliśmy w sumie 15 osób. Trafiły do zespołu szkół w Annopolu – informuje Wiesław Litwiński, burmistrz Annopola. – Część osób sama przeniosła się ze swoich domów do rodziny, czy znajomych i tam czeka na rozwój sytuacji – dodaje.

Dzisiaj w gminie Annopol pracuje 100 strażaków.

10:21 Relacja filmowa Kroniki Wąchockiej z Solca nad Wisłą, Annopola i Kępy Gosteckiej:10:01 Edward Wasilewski z Puław relacjonuje na MM Puławy spotkanie ze strażakami pracującymi na wale w Parchatce: "Strażaków ze Śląska pytałem gdzie śpią, odpowiadali że różnie: na wale, w samochodzie, gdzie się da. Szefostwo dba o nas - odpowiadali. Wielu z nich nigdy na Lubelszczyźnie nie było, teraz są już trzeci dzień. W czasie rozmowy z nimi wzruszyłem się i byłem dumny, że są jeszcze dobrzy ludzie w naszym kraju." Zdjęcia Edwarda Wasilewskiego z Parchatki na MM Puławy: Powódź: Strażacy ze Śląska na wałach w Parchatce (zdjęcia)

9:14 W gminie Dwikozy doszło do przerwania umocnień w Szczytnikach na dopływie Wisły - Opatówce. Tam woda zalewa pola i podchodzi pod budynki. W sumie zagrożonych zalanych jest dziesięć miejscowości.

Tymczasem powoli opada poziom Wisły w Sandomierzu. Ratownikom udało się utrzymać wał przeciwpowodziowy w okolicach huty szkła.

7.55 W bardzo złym stanie są wały w Parchatce koło Kazimierza Dolnego. Tutaj fala kulminacyjna ma dotrzeć dziś w południe. Gdyby wał puścił, woda zalałaby nie tylko Parchatkę, ale również część Puław, przede wszystkim osiedle domów jednorodzinnych Włostowice. Dlatego już w sobotę ułożono wał poprzeczny między Puławami, a Parchatką.

7.15 Wysoka fala na Wiśle przechodzi przez Lubelszczyznę. Nad ranem w Annopolu woda opadła o 10 cm, ale Wisła wciąż przybiera w Puławach i Dęblinie. Nad ranem Wisła przerwała wał w miejscowości Kopiec w gminie Annopol. Ewakuowano 11 rodzin z miejscowości Świeciechów Poduchowny. Przez nową wyrwę woda wdarła się do Świeciechowa Dużego. Pod wodą jest około 100 gospodarstw.

6.55 Wał w Kępie Gosteckiej na odcinku 7 km jest w bardzo złym stanie. W niektórych miejscach trzeba było ułożyć dodatkowe zapory o wysokości nawet 1,5 metra. Walka o nie trwała całą noc. Worki z piaskiem były dostarczane od strony Wisły łodziami. Z drugiej strony jest zbyt mokro. Wały przesiąkają, a ich podstawa jest jak sito.

Niedziela 6 czerwca

21:46 Malownicza dolina rzeki, łąki, pola. Tak wyglądały okolice Wilkowa jeszcze 24 kwietnia. - Zorganizowaliśmy spotkanie przy Pomnikach Przyrody w rejonie Skarpy Dobrskiej (trzy tygodnie przed zalaniem gminy Wilków). Wykonałem wówczas kilkadziesiąt zdjęć oraz film podczas przejazdu autokarem. Nie przypuszczałem, że moje zdjęcia będą stanowiły tak traumatyczny dokumentalizm - napisał do nas Dariusz Szafranek z Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie. Zdjęcia można obejrzeć tutaj
- Jeżeli zdjęcia mogą być wykorzystane przez mieszkańców tych terenów np. do dokumentacji ubezpieczeniowej bardzo chętnie nieodpłatnie je przekażę - dodaje Szafranek

Relacja z niedzieli  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!