piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Prawa dziecka: Sobota bez telewizji i wycieczka z rodzicami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2011, 16:02
Autor: (PAP)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Soboty bez telewizora i wyjazdy z rodzicami w weekendy - to nowe prawa dzieci, których wprowadzenie proponują organizatorzy akcji „ZnaneNieznane prawa dzieci”. Jak pokazują badania OBOP, w soboty dzieci spędzają przed telewizorem ponad 3 godz., a ich rodzice blisko 9 godz.

Jak wynika z badań TNS OBOP, w okresie styczeń-kwiecień 2011 r. dziecko spędziło przed telewizorem średnio 2 godziny i 25 minut w ciągu dnia. To razem 34 dni w roku. Najwięcej czasu przed telewizorem dzieci spędzają w sobotę – 3 godziny i 4 minuty. Rekord padł w sobotę 5 marca – aż 3 godziny i 43 minuty.

Rodzice każdego dnia wpatrzeni są w telewizor średnio przez 3 godziny i 58 minut. To aż 54 dni w roku. Dorośli także najwięcej czasu przed telewizorem spędzają w weekendy – 8 godzin 77 minut. Rekordowy był weekend 1-2 stycznia – 10 godzin i 46 minut.

Jednocześnie prawie 40 proc. dzieci deklaruje, że marzy o wspólnych wyjazdach z rodzicami.

Celem kampanii „ZnaneNieznane prawa dzieci” jest zwrócenie uwagi na rosnący problem zanikania więzi i bliskości w rodzinie. W ramach akcji, podczas niedzielnej imprezy dla dzieci na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowana ma zostać inicjatywa ustawodawcza na Sejm Dzieci i Młodzieży na rzecz uchwalenia nowych praw dzieci: do soboty bez telewizora i do wyjazdów z rodzicami w weekendy.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy, jej ambasadorem - podróżnik Marek Kamiński. - Mam dwójkę dzieci i uważam, że ciągłe gapienie się w telewizor to nic dobrego. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby dzieci jak najwięcej czasu spędzały w realnym świecie, poznawały prawdziwy świat, a nie wykreowany. I żeby rodzice dawali im przykład, świadectwo - dodaje Kamiński.

Akcję patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. - Złożyłem podpis pod inicjatywą promującą aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych. Mamy obecnie zbyt często do czynienia z problemem niewystarczającej ilości czasu i uwagi, jaką rodzice poświęcają dzieciom" - tłumaczy RPD.

Poparcie dla nowych praw dziecka można również składać na stronie „Zbliżacz podróżniczy”, którą prowadzi Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość (www.ZnaneNieznane.pl).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!