piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Prawo jazdy po nowemu. Co się zmienia?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2013, 20:05
Autor: Paweł Puzio

Nowe zasady dotyczące ubiegania się o prawo jazdy wchodzą w życie 19 stycznia
Nowe zasady dotyczące ubiegania się o prawo jazdy wchodzą w życie 19 stycznia

Nowe zasady dotyczące ubiegania się o prawo jazdy wchodzą w życie 19 stycznia. Kandydaci na kierowców muszą się przygotować na kilka istotnych zmian.

Nowością jest wprowadzenie tzw. profilu kandydata na kierowcę. – Zanim kandydat na kierowcę zgłosi się do szkoły nauki jazdy, będzie musiał uzyskać w starostwie swój indywidualny numer. Aby to zrobić, musi się zjawić w starostwie i złożyć wniosek z PESEL, adresem zamieszkania, zdjęciem oraz zaświadczenie lekarskie – mówi Jacek Otręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Chełmie. W wydziale komunikacji dane zostaną wprowadzone do systemu powszechnej ewidencji kierowców CEPIK. Tam zostanie mu przypisany numer, na podstawie którego będzie mógł się dopiero zapisać do ośrodka szkolenia kierowców i rozpocząć naukę. – W ten sposób szkoła, ośrodek egzaminowania i starostwo, które wystawia dokument, będą mogły aktualizować w sieci dane kursanta oraz kontrolować przebieg szkolenia na każdym etapie – dodaje dyrektor.

Będzie drożej

Od 19 stycznia egzamin teoretyczny podrożeje z 22 do 30 zł. – Praktyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B, choć nie ulegnie zmianie, również będzie droższy. Jego cena skoczy ze 112 zł do 140 zł. Praktyczny na motocykl podrożeje o 40 zł, do 180 złotych. Więcej zapłacą również przyszli kierowcy ciężarówek. Egzamin na uprawnienia kategorii B1, C1, D1 oraz T podrożeje ze 135 zł na 170, na kategorie C, D oraz B+E ze 160 zł na 200 zł i C1+E, C+E, D1+E lub D+E ze 195 na 245 zł – wyjaśni Ryszard Pasikowski, szef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

Niestety, trudniejszy będzie egzamin praktyczny na motocykl i quad. Przyszli motocykliści i kierowcy quadów będą musieli pokonać dodatkowy slalom na placu manewrowym z prędkością 30 km/h, jadąc z prędkością 50 km/h ominąć przeszkodę z lewej lub prawej strony i przejechać między bramkami.
Trudniej będą mieć także młodzi kierowcy. Dwa wykroczenia w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy będą skutkować obowiązkowym kursem reedukacyjnym, trzy – utratą prawa jazdy. Przez 2 lata od uzyskania uprawnień będą mieli obowiązek jeździć z "zielonym listkiem”. Prawo jazdy będzie ważne na 15 lat, po tym okresie będzie trzeba przejść obligatoryjne badania lekarskie. Dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy przed 19 stycznia, nic się nie zmieni.

Po 19 stycznia będzie obowiązywać także nowy wzór blankietu prawa jazdy. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej wymiany "starego” dokumentu. Dotychczasowe prawa jazdy (wydane bezterminowo) będą podlegać wymianie w latach 2028-2033.

Nowe kategorie

Kategoria AM – (dawna karta motorowerowa znika, egzamin będzie przeprowadzany w WORD) uprawnia do prowadzenia motorowerów i czterokołowców lekkich (np. niewielkich quadów, których masa nie przekracza 330 kg, a prędkość maksymalna to 45 km/h) o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm. O kategorię AM można się ubiegać już po ukończeniu 14 roku życia. Osoby, które w chwili wejścia przepisów w życie ukończyły 14 lat i posiadają kartę motorowerową, odpłatnie będą mogły ją wymienić na prawo jazdy AM, bez konieczności zdawania egzaminu.

Kategoria A1 – uprawnia do prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW (15 KM), stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg i prędkości do 90 km/h. Aby zdobyć to uprawnienie, należy mieć ukończone 16 lat. Wedle ustawy z dnia 5 stycznia 2011, osoby, które przed wejściem przepisów w życie ukończyły 18 lat, są uprawnione do poruszania się motorowerem.

Kategoria A2 – największa nowość. Uprawnia do prowadzenia jednośladów o pojemności skokowej, co najmniej 400 cm3 i mocy, co najmniej 25 kW i nieprzekraczającej 35 kW (47,5 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg. Do uzyskania tej kategorii prawa jazdy wymagane jest ukończenie 18 lat.

Kategorii A – zmienia się wiek potrzebny do uzyskania tej kategorii. Motocyklista może ubiegać się o dokument kategorii A od 20 roku życia pod warunkiem że od 2 lat jest posiadaczem kategorii A2. Jeśli ubiegający się nie posiada prawa, jazdy kategorii A2, musi mieć ukończone 24 lata.

Warto pamiętać

Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 oraz A będą wydawane na okres 15 lat. Okres ten może zostać skrócony, biorąc pod uwagę orzeczenie lekarskie (może być czasowe). Po upływie tego czasu ważność traci jedynie dokument, a nie zdobyte uprawnienia. Kierowca, który posiada już prawo jazdy, jest uprawniony do poruszania się pojazdami z kategorii AM.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!