Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 lutego 2011 r.
15:50
Edytuj ten wpis

Prezydent Europejskiego Kongresu Żydów: Odrabiajmy lekcję Karskiego

0 0 A A
Dr Moshe Kantor, Prezydent Europejskiego Kongresu Żydów (Fot. Tanguy Stichelmans)
Dr Moshe Kantor, Prezydent Europejskiego Kongresu Żydów (Fot. Tanguy Stichelmans)

Wszystkim, co jest konieczne dla tryumfu zła jest dobry człowiek nie czyniący nic – mówi dr Moshe Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów w rozmowie z Waldemarem Piaseckim.
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Waldemar Piasecki: Jakie jest Pańskie dominujące uczucie, gdy pada słowo Holocaust?

MOSHE KANTOR: - Holocaust był największą tragedią narodu żydowskiego nieporównywalną z czymkolwiek w historii ludzkości. Niestety, pojęcie to jest trywializowane i nadużywane, przede wszystkim po to, aby umniejszyć jego znaczenie i oddziaływanie. Również, wychodząc dalej poza samo pojęcie tej zbrodni, trzeba dostrzec, iż banalizowana jest lekcja, jaką powinniśmy wynosić z Holocaustu.

Doceniając w pełni wysiłek społeczności międzynarodowej uczyniony dla edukacji następnych pokoleń, w tym poprzez ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu, musimy pamiętać, jak wielu jeszcze tej lekcji nie uwewnętrzniło, nie uznało za wartą odrobienia. Kiedy słyszy się otwarte wezwanie przywódcy jednego z państw członkowskich ONZ do zniszczenia narodu żydowskiego, widząc jednocześnie rozbudowę arsenału pozwalającego na realizację tego zamiaru, powinno to wzbudzać światowy alarm. Naziści hitlerowscy mogli robić to, co robili, bowiem inni nie byli wystarczająco zdecydowani i rezolutni.

Czy to słowo wywołuje jakieś Pańskie osobiste, rodzinne reminiscencje i refleksje?

– Wywołuje w sposób oczywisty. Każdy Żyd, niezależnie od rodzinnych "porachunków” z Holocaustem pozostaje w relacji ogólnej do tej zbrodni. Jeżeli o mnie chodzi, większość rodziny ze strony mojej matki została zagładzona w ciągu paru dni podczas masowych mordów żydowskich na Ukrainie. Z drugiej strony, mój ojciec miał zaszczyt walczyć z machiną hitlerowskiej zbrodni, jako żołnierz Armii Czerwonej.

Jak zdefiniowałby Pan unikalność Holocaustu?

– Holocaust był absolutnie unikalną zbrodnią I nie da się go porównać do innych tragedii czy ludobójstw w historii. Nie był wydarzeniem odosobnionym, nie wyłonił nagle i z niczego. Był kulminacją stuleci antysemityzmu i traktowania narodu żydowskiego, jak ludzi niższej kategorii czy podludzi. Żaden inny naród, zawłaszcza w Europie, nie doświadczył tak dzikiej nienawiści. Być może właśnie to sprawiało, że przemysł Holocaustu mógł napotykać pewien rodzaj beztroski i gotowości.

Kogo pośród ocalonych z Holocaustu można uznać za najbardziej znanych depozytariuszy pamięci tej zbrodni?

– Mamy dług wdzięczności wszystkim, którzy ocaleli z tego piekła na ziemi I mamy siłę opowiadać ich historie światu. Ludzkość powinna słyszeć, jak nisko może upaść człowiek, by drugiemu uczynić coś podobnego. Powinna też słyszeć, jak wysoko może się wznieść człowiek, aby ocaleć. Dlatego wszystkie historie ocalałych powinny być wysłuchane. Jeżeli miałbym wymienić kilku z nich, to na pewno byliby to: Profesor Elie Wiesel, Rabin Israela Meir Lau czy nieżyjący już Primo Levi.

Kogo spośród ratujących Żydów z tego piekła?

– Nie chciałbym, jako Żyd, wyróżniać kogokolwiek. W "Talmudzie” jest powiedziane: "każdy, kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Wszyscy i każdy z osobna ratujący człowieka z Holocaustu są w naszych oczach specjalni i wyjątkowi. Yad Vashem ustanowiło dla tych dzielnych ludzi szczególny rodzaj wyróżnienia, tytuł "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

Jakie refleksje wzbudza w Panu postać Jana Karskiego, lapidarnie określanego mianem człowieka, który próbował powstrzymać Holocaust?

– Jan Karski był – oczywiście ! – bohaterem i głosem moralnym pośród morza obojętności. Lekcja, jakiej musimy uczyć od niego jest taka, że aby być dobrym człowiekiem nie wystarczy powstrzymywać się od złych uczynków, a aktywnie zwalczać zło, kiedy je dostrzeżemy. Zawiera się to w słynnej frazie: "Wszystkim, co jest konieczne dla tryumfu zła jest dobry człowiek nie czyniący nic”.

Karski był jednym z bardzo nielicznych, który nie tylko próbował ratować z zagłady ludzi, ale próbował powstrzymać machinę śmierci. Zawsze wyobrażam Jana Karskiego, jako człowieka stojącego przed wielką maszyną, jakimś walcem parowym, starając się go zatrzymać. Gdyby było więcej tak odważnych ludzi, działających, jak on, robiących wszystko, co możliwe, apelujących do każdego przywódcy i piszącego do każdej gazety, być może Holocaust zastałby powstrzymany.

Myśli Pan, że taka zbrodnia jak Holocaust jest ponownie możliwa?

– Pamiętając Holocaust jako rezultat ekstremalnej nietolerancji, musimy pamiętać go równie dobrze, jako tolerancję dla nietolerancyjnych. Tak, jest bardzo trudnym wyzwaniem przeciwstawienie się popularnym trendom, ale jak powiedziała Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, Dorothea Neff z Austrii: "Ponad ciemność całej epoki, jaśniejsze jest światło jednej świecy”.

Nie możemy tolerować niebezpiecznego narastania antysemityzmu w Europie, zmuszając niewielkie społeczności do ucieczki, gdzie siły otwarcie deklarujące polityczny antysemityzm rosną w siłę, i gdzie "nowy antysemityzm ” odmawia Żydom uczestnictwa w społeczności narodów świata i posiadania własnego państwa.

Od czasu Holocaustu zdarzyło się już wiele ludobójstw, ale zapewne część społeczności międzynarodowej, nie nauczyła się dotąd, jak im zapobiegać. Jeżeli nie nauczymy się działać zjednoczeni przeciwko siłom zła i zawsze będzie ono podnosić swoją głowę, nie zdołamy powstrzymać następnych okrucieństw.

Jaki jest dziś poziom antysemityzmu w świecie i Europie przede wszystkim?

– Jak pokazują badania Instytutu Rotha, wiodącej w świecie instytucji monitoringu antysemityzmu, od czasu kryzysu ekonomicznego, jaki wybuchł w 2009 roku, globalny poziom antysemityzmu wzrósł dwukrotnie (!). Poprzednie badania wskazywały, iż antysemityzm jest zjawiskiem stabilnym przez wszystkie lata powojenne, ale nagle eksplodował w 2009 roku. Nie można tego ignorować.

Dziś mamy takie miejsca, jak szwedzkie Malmoe, gdzie Żydów usuwa się siłą. To się zdarzyło po raz pierwszy od zakończenia Holocaustu i powinno posłużyć za alarm dla przywódców europejskich. Niestety, neoantysemityzm jest nazbyt łatwo bagatelizowany, jako "jedynie krytycyzm wobec polityki Izraela”.

Jeżeli bowiem tylko jeden naród jest wykluczany spośród grona uczestników demokracji, a jego egzystencja jest zagrożona jest to nic więcej, jak skrajny antysemityzm I powinien być traktowany, jak wszystkie inne przestępstwa.

Które kraje choroba ta dotyka najbardziej?

– Wielka Brytania podążająca za Francją i Niemcy są na czele tego rankingu. Rosja jest blisko czołowej "dziesiątki” największy zagrożeń antysemityzmem.

W Polsce, niezależnie od konfiguracji władz politycznych słyszy się jak mantrę: "Nie ma antysemityzmu w Polsce i miejsca na niego”. Podziela Pan ten pogląd?

– Zawsze musimy pozostawać czujni na antysemityzm. Dotyczy to przede wszystkim obszarów rzeczywistości, które – jak udowadnia historia – były tragiczne dla Żydów. Jedynie wtedy, gdy naród jest wolny od nienawiści, ksenofobii i rasizmu, może stać się naprawdę narodem tolerancyjnym.

Jak duża jest dziś szansa na pokój pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami? Co musiałoby się stać, aby ten cel osiągnąć?

– Jako Europejczycy i Żydzi zawsze mamy nadzieję na pokój i tak jak inni mamy wiele idei, jak to osiągnąć. Aktualne wydarzenia w Tunezji, Egipcie i Libanie pokazują, jak niepewna jest sytuacja na Bliskim Wschodzie i jak dalece siły destabilizacji są taką właśnie sytuacją zainteresowane. Te miejsca są przedmiotem uzasadnionych obaw Izraela, jeżeli idzie o bezpieczeństwo. Izrael pozostaje w tym rejonie świata, znanym z represji i ekstremizmu, bastionem demokracji.

Jako Europejczycy powinniśmy jak najpełniej wspierać wysiłki Izraela, nawołując do pokojowego współistnienia i pojednania wszystkich ludzi tego regionu.

Czy świat dobrze rozpoznaje pełnię zagrożeń płynących z Iranu i traktuje ja z należytą powagą? Jak istotna sytuacja w Iranie dla egzystencji Izraela i pokoju światowego generalnie?

– Wszystkie państwa, które 73 lata temu spotkały się podczas konferencji w Évian-les-Bains wysłały Hitlerowi marny i anemiczny sygnał sprzeciwu wobec jego zamiarów antyżydowskich, w efekcie hitlerowskie Niemcy zaczęły budować swój plan "Ostatecznego Rozwiązania”. Niektórzy poszli nawet tak daleko, że określili tę konferencję "Zielonym Światłem dla Ludobójstwa”.

Świat Zachodu powinien uczyć się czegoś z "lekcji Evian” i wysłać silny komunikat grożący Ahmedineżadowi i jego kohortom zdecydowaną akcją, by pojął, że jego postępowanie jest nie do zaakceptowania i tolerowane nie będzie.

Jakiekolwiek słabsze reakcje pozostają, w oczach irańskich dyktatorów, jedynie zachętą. Unia Europejska powinna być na czele sankcji przeciwko Iranowi i nie tolerować robienia jakichkolwiek interesów przez państwa członkowskie UE z Iranem. Szczególnie w obszarze finansów, bankowości i transferu nowoczesnych technologii.

Powinien zostać wprowadzony na to całkowity zakaz. Irańscy władcy, którzy zaprzeczają Holocaustowi, straszą Żydów eksterminacją i prześladują własny naród są aktualnie największy wyzwaniem, jakiemu społeczność międzynarodowa powinna stawić czoła.

Czy może Pan powiedzieć coś więcej o sobie, rodzinie, życiu osobistym, aktywności zawodowej?

– Staram się reprezentować moją rodzinę i społeczność jako dobry człowiek, dobry Żyd i oddany Europejczyk. To determinuje z kolei moje życie osobiste i zawodowe. Z tego punktu widzenia, pragnę, aby świat był bardziej tolerancyjnym i pokojowym miejscem. Jako zobowiązanie, żeby coś w tym kierunku zrobić postrzegam moją prezydenturę w Europejskim Kongresie Żydów oraz zaangażowanie w Europejskiej Radzie Tolerancji, Luksemburskim Forum Zapobieżenia Katastrofie Nuklearnej, Fundacji Światowego Forum Holocaustu czy Europejskiego Funduszu Żydowskiego.

Moją karierę zawodową rozpoczynałem jako specjalista rakiet i pojazdów kosmicznych i w tej dziedzinie, z automatyzacji systemów ich kontroli obroniłem doktorat. Kierowałem bardzo prestiżowym ośrodkiem badawczym w Moskwie i dotąd z tym rozdziałem mego życia łączą mnie bardzo silne więzi emocjonalne. Dziś, jako niezależny biznesmen, jestem właścicielem kompanii chemicznej produkującej nawozy i substancje odżywcze.

Mam wspaniałą rodzinę. Moich dwoje starszych dzieci, zdążyło już uczynić mnie dziadkiem. Mam również dwóch małych synków z moją uroczą i piękną żoną.

Czego spodziewa się Pan po Nowym Roku? Czego chciałby w nim życzyć innym?

– Powinniśmy zrobić znaczący postęp w budowaniu świata tolerancji. Bez niej jakikolwiek postęp jest niemożliwy. Czy to w sferze środowiska, ani rozwoju technicznego, czy na relacjach z naszymi najbliższymi i przyjaciółmi kończąc. Tolerancja jest podstawą bezpieczeństwa i pomyślności naszych krajów i rodzin. Niekiedy tolerancja ta powinna być moderowana, bowiem jej nadużywanie, chociażby w medycynie, może być niebezpieczne.

Ponieważ Nowy Rok jest zawsze czasem odnowy i czynienia postanowień, chciałbym abyśmy wszyscy, jeszcze bardziej, starali się uczynić 2011 rokiem pokojowym, tolerancyjnym i bezpiecznym.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sportowa niedziela na stadionie w Puławach. Biegi i mecze [zdjęcia]
galeria

Sportowa niedziela na stadionie w Puławach. Biegi i mecze [zdjęcia] 0 0

Były azotowe biegi, turniej piłkarski dla młodych zawodników, crashball i tradycyjny mecz pomiędzy drużynami Zakładów Azotowych i Urzędem Miasta. To wszystko w ramach tegorocznych Dni Chemika, które w niedzielę odbyły się na puławskim stadionie.

Wyłowił z rzeki pistolet z amunicją. Teraz sam ma problem

Wyłowił z rzeki pistolet z amunicją. Teraz sam ma problem 0 1

W niedzielę dyżurny krasnostawskiej policji otrzymał zgłoszenie od mężczyzny o wyłowieniu z rzeki broni.

Jedna osoba zginęła, druga walczy o życie. 19-letni kierowca aresztowany
galeria

Jedna osoba zginęła, druga walczy o życie. 19-letni kierowca aresztowany 0 3

Sąd aresztował na trzy miesiące 19-letniego kierowcę, który wjechał w pieszych w Biłgoraju. W wypadku tym zginęła jedna osoba, druga walczy o życie w szpitalu

Marcin Wroński kończy serię z komisarzem Maciejewskim. Rozmowa z pisarzem
Lubelskie Ekstra

Marcin Wroński kończy serię z komisarzem Maciejewskim. Rozmowa z pisarzem 0 0

Niepodrabialne dialogi Pilipiuka, cudowne opisy miasta Ćwirleja i wrażliwość na postaci kobiece Ostaszewskiego. Wyszła unikalna potrawa, do której wprawdzie to ja dostarczyłem kilo wołowiny z kością, ale moi koledzy własnych mieszanek przypraw - rozmowa z pisarzem Marcinem Wrońskim.

Puławy: Nie chcą budować ścieżki

Puławy: Nie chcą budować ścieżki 0 0

Mieszkańcy os. Niwa w Puławach na nowy chodnik i ścieżkę rowerową od Pszczelej do Saperów Kaniowskich będą musieli zaczekać. Do przetargu na ten obywatelski projekt, nie wpłynęła żadna oferta.

Lublin: Śmieciowa rewolucja z przeszkodami. Nie wszędzie wprowadzą nowy system

Lublin: Śmieciowa rewolucja z przeszkodami. Nie wszędzie wprowadzą nowy system 0 5

To już pewne. Nie w całym mieście wprowadzony będzie od 1 lipca nowy system zbiórki i wywozu śmieci. Inaczej będzie wyglądać segregacja odpadów na Czechowie, inaczej na Bronowicach...

Plantatorzy z woj. lubelskiego mówią dość! Przez kilka najbliższych dni mają nie zrywać malin

Plantatorzy z woj. lubelskiego mówią dość! Przez kilka najbliższych dni mają nie zrywać malin 0 11

Cena malin na skupach nie pokrywa nawet kosztów produkcji. Podobnie jest z agrestem i porzeczką – bije na alarm Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. I namawia plantatorów, by od dziś nie zbierali owoców. Aż do odwołania.

Masłowska w Centrum Spotkania Kultur, czyli spotkanie dotyczące Festiwalu Stolica Języka Polskiego
18 czerwca 2018, 16:30

Masłowska w Centrum Spotkania Kultur, czyli spotkanie dotyczące Festiwalu Stolica Języka Polskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. O szczebrzeszyńskim Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) opowiedzą zaproszeni goście już 18 czerwca o godz. 16.30. Spotkanie odbędzie się na Podniebnych Tarasach CSK.

Zjazd custom bicycles Żmigrodzie
galeria

Zjazd custom bicycles Żmigrodzie 0 0

W warsztacie przy kamienicy Żmigród 10 w Lublinie powstało już kilkadziesiąt nietypowych rowerów. Ich autorem jest Krzysztof Chmiel (Rafu Bikes).

Pieniądze na drogi w powiecie puławskim. Skorzysta tylko Celejów

Pieniądze na drogi w powiecie puławskim. Skorzysta tylko Celejów 0 1

W ubiegłym tygodniu resort inwestycji opublikował ostateczną listę samorządów, których projekty otrzymały dodatkowe rządowe wsparcie.

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów
film

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów 0 1

Truskawki dojrzewają błyskawicznie, a producenci nie nadążają ze zbiorem. Dlatego jeden z nich wpadł na oryginalny pomysł. Klienci, którzy chcą tańszych owoców mogą zerwać je sobie sami.

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”?

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”? 0 0

"100 lat temu w Białej” - pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna zachęca młodzież do udziału w konkursie na komiks. Ma to związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program
24 czerwca 2018, 8:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program 0 0

Kochasz jazdę na rowerze? Zarejestruj się na stronie internetowej 25. Święta Roweru. Start 24 czerwca w Lubartowie.

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce 1 4

Do dwóch potrąceń przez kierujących samochodami doszło w poniedziałek rano w Lublinie. W jednym przypadku poszkodowany jest rowerzysta, w drugim piesza dziewczynka.

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem 8 1

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, które pojawić mają się po południu w części woj. lubelskiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.