wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Prezydent Komorowski interweniuje w sprawie medalu dla Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 listopada 2012, 19:25

Jan Karski  wita w swoim gabinecie  w Muzeum Miasta Łodzi dyrektora tej placówki Ryszarda Czubaczyńs
Jan Karski wita w swoim gabinecie w Muzeum Miasta Łodzi dyrektora tej placówki Ryszarda Czubaczyńs

Prezydent RP oczekuje wyjaśnień szefa MSZ w sprawie amerykańskiego Medalu Wolności dla Jana Karskiego.

Rodzina legendarnego emisariusza Jana Karskiego zbulwersowana niepoinformowaniem jej o przyznaniu bohaterowi amerykańskiego medalu, brakiem zaproszenia na uroczystość pośmiertnego wręczenia oraz następnie zagospodarowaniem odznaczenia we własnym zakresie przez MSZ, napisała w tej sprawie do Bronisława Komorowskiego. Jest już odpowiedź.

Mówi dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, córka chrzestna i bratanica Jana Karskiego:

- Na mój list w imieniu rodziny odpowiedział pan Jacek Michałowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta RP. Przekazał podziękowanie w imieniu pana Bronisława Komorowskiego, który uważnie zapoznał się z treścią oraz zwrócił do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o wyjaśnienia i zajęcie stanowiska.

Przekazał nam najlepsze pozdrowienia i życzenia. Trzy dni później otrzymałam także prezydenckie zaproszenie na uroczystości 11 Listopada.

Nie ukrywam, jestem mile zaskoczona tempem i trybem reakcji, po tym jak na list do premiera Donalda Tuska z dnia 13 czerwca br. nigdy odpowiedzi nie otrzymałam. Oczywiście będziemy oczekiwać na dalszy rozwój wydarzeń.

Jakkolwiek autorka listu nie chce mówić o jego treści, wiadomo, że jest ona podobna do tego, co pisała do szefa polskiego rządu. Wskazywała w nim na pominięcie rodziny Jana Karskiego w sprawie medalu.

Dowiedziała się o odznaczeniu i o tym, kto będzie je w imieniu Jana Karskiego odbierał z... telewizji. Dodatkowo oburzenie wzmógł komentarz w TVN 24, że po medal leci Adam Rotfeld, bo Jan Karski "nie pozostawił żadnej rodziny”.

Dowiedziawszy się z mediów, że aktualnie amerykański Prezydencki Medal Wolności zdobi wejście do sali konferencyjnej w MSZ, ciesząc oczy i poprawiając samopoczucie urzędników, rodzina przypomina, że jego miejsce jest w Gabinecie Jana Karskiego, stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, której legendarny kurier za życia powierzył notarialnym aktem darowizny swoje najcenniejsze memorabilia i odznaczenia z Orderem Orła Białego i Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata włącznie.

Nie ma wątpliwości, że tam też trafiłoby i to amerykańskie odznaczenie, gdyby Jan Karski otrzymał je za życia. Tego domaga się rodzina. O to występowała także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Córka chrzestna bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela nie kryje zdumienia faktem, że w kwestii lokalizacji medalu "rozważane są” inne opcje. Np. Muzeum Historii Polski lub Muzeum II Wojny Światowej. Obu w organizacji lub budowie z terminami otwarcia na około 2015 rok, jak dobrze pójdzie.

Uważa, że MSZ w ogóle nie posiada tytułu prawnego do przetrzymywania odznaczenia, ani tym bardziej decydowania o nim. Jest to domena ustawowych spadkobierców.

- Chcemy, aby zwrócić medal Polakom. Wszystkim Polakom, którzy mogliby go oglądać i w miejscu, jakie Jan Karski wyznaczył na swój ostatni ziemski adres. Jest nim Jego gabinet w Muzeum Miasta Łodzi.

Rodzina nie chce medalu dla siebie. Nie chcemy wieszać go sobie na ścianie i pozować przy nim do zdjęć. Nie spoczniemy jednak nim nie trafi na swoje miejsce – mówi dr Kozielewska-Trzaska.

Ciekawe co Radosław Sikorski odpowie Bronisławowi Komorowskiemu, a ten Wiesławie Kozielewskiej-Trzasce. Prace nad odpowiedzią są podobno w toku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!