sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym już dostępny w internecie

Dodano: 1 stycznia 2018, 11:52
Autor: opr. pab

Rejestr publiczny sprawców przestępstw na tle seksualnym jest już dostępny w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W rejestrze znajdują się też osoby pochodzące z woj. lubelskiego
W rejestrze znajdują się też osoby pochodzące z woj. lubelskiego

Znajdują się w nim dane najbardziej groźnych przestępców. Są tam dostępne ich zdjęcia, pełne imiona i nazwiska, miejsca i daty urodzenia, informacje o wyrokach za przestępstwa jakich się dopuścili oraz miejsca obecnego zamieszkania.

Do rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym może zajrzeć każdy. Wystarczy wejść na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości - TUTAJ.

Do rejestru z dostępem ograniczonym mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze.

W rejestrze z dostępem ograniczonym są zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym – m.in. pedofilów i gwałcicieli. Spośród tych, którzy popełnili przestępstwo po 1 października 2017 r., do rejestru z dostępem ograniczonym trafią, co do zasady, wszyscy gwałciciele i pedofile, a także stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę dzieci. Tylko w wyjątkowych przypadkach sądy będą mogły orzec, że dane skazanego nie trafią do rejestru. Chodzi głównie o sytuacje, kiedy mogłoby ucierpieć dobro poszkodowanych, zwłaszcza dziecka (np. gdy skutkiem ujawnienia danych pedofila byłoby publiczne wskazanie ofiary) albo umieszczenie danych w rejestrze wywołałoby niewspółmiernie surowe skutki dla skazanego.

Kto trafi do rejestru publicznego?

Najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w rejestrze z dostępem ograniczonym, trafią dodatkowo do rejestru publicznego. Mogą to być sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 stycznia 2018 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety lista nie jest w pełni kompletna, brakuje na niej księży, np. karnie oddelegowany do Gwatemali Wiesław Groszek...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!