poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Rodziny 12 poległych na misjach żołnierzy chcą zadośćuczynień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2011, 12:55
Autor: (PAP)

Rodziny 12 poległych na misjach żołnierzy chcą zadośćuczynień (Archiwum)
Rodziny 12 poległych na misjach żołnierzy chcą zadośćuczynień (Archiwum)

Rodziny 12 żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie, żądają od Ministerstwa Obrony Narodowej zadośćuczynień za śmierć swoich bliskich. Wczoraj reprezentujący je prawnik przesłał do ministerstwa 24 przedsądowe wezwania do zapłaty; każde na kwotę 1 mln zł.

Zadośćuczynienia od MON domagają się 24 osoby: wdowy, dzieci i rodzice siedmiu żołnierzy, którzy zginęli w Iraku, i pięciu, którzy polegli w Afganistanie.

– Walczymy o przyznanie rodzinom poległych żołnierzy takiego statusu prawnego, który pozwoli na wypłacenie im zadośćuczynienia – powiedział reprezentujący ich radca prawny Sylwester Nowakowski.
Podkreślił, że pozwalają na to obecne przepisy kodeksu cywilnego i ich interpretacja przez Sąd Najwyższy. Dodał również, że przygotowuje dziesięć kolejnych wniosków.

W Iraku w latach 2003–2007 zginęło na służbie 22 polskich żołnierzy (ponadto trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie, dwóch dziennikarzy i funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu). W Afganistanie do stycznia 2011 r. poległo 23 żołnierzy i jeden cywil – ratownik medyczny.

Nowakowski reprezentuje także rodziny żołnierzy, którzy w styczniu 2008 r. zginęli w katastrofie samolotu CASA pod Mirosławcem. W tej sprawie roszczenia także opiewały na 1 mln zł każde. Ostatecznie ugody zawarte z MON przed sądem przez 56 osób opiewają na kwotę 250 tys. zł dla każdego z bliskich ofiar – identyczną jak propozycja ugodowa Skarbu Państwa dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!