sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna celników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 kwietnia 2012, 14:44
Autor: (bar)

Wczoraj w całym kraju funkcjonariusze Służby Celnej rozpoczęli akcję protestacyjną (Bartłomiej Żuraw
Wczoraj w całym kraju funkcjonariusze Służby Celnej rozpoczęli akcję protestacyjną (Bartłomiej Żuraw

Wczoraj w całym kraju funkcjonariusze Służby Celnej rozpoczęli akcję protestacyjną. Na początek oflagowali służbowe budynki.

W ten sposób chcą zwrócić uwagę rządowi i premierowi, że jak dotąd nie wywiązał się z podpisanego jeszcze w listopadzie 1998 r. ze stroną związkową porozumienia w sprawie przyznania celnikom uprawnień emerytalnych na równi z innymi służbami mundurowymi. Tylko w woj. lubelskim wynikiem akcji zainteresowanych jest około 1,7 tys. funkcjonariuszy celnych.

Jeszcze przed ogłoszeniem akcji protestacyjnej, 21 marca reprezentujące celników związki zawodowe powołały Ogólnokrajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny.

– Wobec bierności rządu, premiera i ministra finansów czujemy się okłamywani, dyskryminowani, manipulowani i lekceważeni – mówi Barbara Smolińska z bialskiej Izby Celnej, reprezentująca Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej.

– Jesteśmy też przeciwni planom ministerstwa finansów sprowadzającym się do dalszego ograniczania wolności i swobód obywatelskich funkcjonariuszy celnych bez jednoczesnej rekompensaty dodatkowymi uprawnieniami.

Środowisko celników straciło ostatecznie cierpliwość po tym, jak w ostatnich dniach do akceptacji Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. W dokumencie ponownie nie zostały uwzględnione ich postulaty i interesy.

– Z przykrością zauważamy, że działania, a raczej brak działań ministra finansów w naszej sprawie wskazują, że nie rozumie on roli i znaczenia Służby Celnej dla interesów Polski i Unii Europejskiej – dodaje Smolińska.

– Przypominamy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 października 2004 r. nie pozostawia wątpliwości – służby mundurowe stojące na straży interesów i bezpieczeństwa państwa powinny być traktowane jednakowo. Ponadto ustawowe ograniczenia wolności i swobód obywatelskich muszą być rekompensowane uprawnieniami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!