niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

"Sądy są upolitycznione jak nigdy dotąd". Sejm zmienił ustawy o KRS i ws. ustroju sądów

Dodano: 13 lipca 2017, 07:55
Autor: Sejm / x-news

Parlament uchwalił ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dokument przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców, których dotychczas wybierały środowiska sędziowskie, teraz będzie wybierał Sejm.

– To jest gwarantem, że będziemy wybierać sędziów, za których nie będziemy musieli się później wstydzić – przekonywał z mównicy sejmowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Opozycja niemal w całości odmówiła udziału w głosowaniu. – Okłamaliście wyborców. Wprowadzacie PRL bis, bo wasza mentalność jest peerelowska – podkreślił poseł PO Borys Budka.

Sejm przyjął także w czwartek nowelizację ustawy o ustroju sądów. Główne zapisy nowych przepisów to zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

– W zarządzaniu nie ma demokracji. Menadżer jest jeden, czy to w postaci dyrektora, czy w postaci prezesa sądu – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak w czasie sejmowej debaty.

– Wprowadzacie przepisy, które pozwalają chronić waszych partyjnych kolesi w prokuraturze i w sądach. Wyłączną zmianą, którą wprowadzacie, to zmiana by zabezpieczyć siebie – mówił były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Za nowelizacją autorstwa posłów PiS głosowało 229 posłów, przeciw było 3. Teraz nowela trafi do Senatu.

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(272) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lipca 2017 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdopodobnie inaczej tzn. bardziej przychylnie odbieraliby to ludzie, gdyby tych zmian nie ogłaszał w sejmie stary komuch Piotrowicz, usłużny politycznie klakier na każde zawołanie aktualnie rządzących. Pogońcie tego pzpr-owca, a będzie zdrowiej i spokojniej i będzie inne nastawienie ludzi. Ten człowiek hańbi zagadnienie...
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nie kto inny jest suwerenem, tylko Konstytucja" - Czy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wypada tak p.... o Konstytucji?
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na 51 spraw o uchylenie imunitetu sędziom stalinowskim w 50, zgromadzenia ogólne sędziów róznych sądów odpowiedziały odmownie... wniosek
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2017 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komorowski też wierzył w sondaże. Też tak samo skończył.
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2017 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybory 2014. Sondaże dla PSL 5%,Wyniki 20% i 30% głosów nieważnych. Sąd Najwyzszy -Wybory ważne. Co jest qr z tą demokracją?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (272)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!