środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Sejm zdecydował: dieta nie dla sołtysa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2009, 15:01
Autor: (rp)

Sołtysi obeszli się smakiem. Posłowie zdecydowali dzisiaj, że nie dostaną 200 zł miesięcznej diety. Za to dostaną pieniądze na walkę z klęskami żywiołowymi.

- Mamy trochę pracy i to odpowiedzialnej, dlatego dieta by się przydała - mówi Maria Cur, sołtys ze wsi Zofianka, która m.in. roznosi nakazy podatkowe. W Zofiance co kwartał rolnicy przekazują jej ok. 2 tys. zł, z tego sołtys dostaje ok. 7 proc. wynagrodzenia.

200 zł dla sołtysów proponowało PiS. - Sołtys realizuje coraz więcej zadań z zakresu administracji państwowej. Uważamy, że taka dieta powinna zostać przydzielona - argumentował poseł Robert Telus, podczas prac komisji rolnictwa i rozwoju wsi. - Nie będziemy wprowadzali przepisów, które wszystkim sołtysom, bez względu na zaangażowanie, dają po 200 zł z budżetu państwa - odparła poseł Danuta Jałowiecka (PO). I to ostatecznie jej zdanie podzielił Sejm.

Poprawka o dietach została odrzucona, ale za to, jak informuje Polska Agencja Prasowa, od kwietnia sołectwa będą mogły tworzyć fundusze, z których pieniądze pomogą sfinansować ważne, ale niewielkie wiejskie inwestycje. Sołtysi powinni w tej sprawie złożyć wniosek do wójta. Fundusz sfinansuje gmina, średnio przeznaczy na niego ok. 10 tys. zł. Rząd obiecał zwrócić gminom 10-30 procent tej kwoty.

Na Lubelszczyźnie jest ponad 3600 sołectw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!