Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 września 2014 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Sejmowy apel posłów Iwińskiego, Kalisza i Rozenka o nominację generalską Jana Karskiego

0 0 A A

W Sejmie RP odbyła się dziś konferencja prasowa posłów Ryszarda Kalisza (Dom Wszystkich Polska), Tadeusza Iwińskiego (SLD) i Andrzeja Rozenka (Twój Ruch). Temat był tylko jeden, ale jednoczący ich wokół ważnej sprawy z obszaru pamięci narodowej i poczucia sprawiedliwości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przede wszystkim także - poczucia przyzwoitości. Chodziło o pośmiertną nominację do stopnia generała brygady Jana Karskiego, zwanego powszechnie w świecie "Człowiekiem, który próbował powstrzymać Holocaust”, bohatera narodów polskiego, żydowskiego i amerykańskiego. Jak wiadomo, sprzeciwia się temu, z przyczyn niełatwych do ogarnięcia, minister obrony Tomasz Siemoniak.

Rozpoczynający konferencję Ryszard Kalisz zauważył, że obchodzony jest obecnie Rok Jana Karskiego, uchwalony przez Sejm RP, którego zamiarem było jak najszersze zaprezentowanie dzieła bohatera oraz uhonorowanie go tak, jak na to sobie zasłużył.

Wydawać by się mogło, że pośmiertny awans do stopnia generała byłby zdarzeniem dopełniającym logiki działania Jana Karskiego, który nim został emisariuszem Państwa Podziemnego, był oficerem Wojska Polskiego, a za swoje czyny wojenne dwukrotnie odznaczony został wojennym Orderem Virtuti Militari. I o to jest apel.

Poseł Kalisz zdecydowanie oponował przeciwko używaniu w narracji rocznicowej zbitki pojęciowej "Jan Karski - niedokończona misja”. Bowiem polski bohater swoją misję wypełnił w sposób zupełny. Była kompletna. To świat Zachodu jej nie podjął i nie dokończył, ale to już nie jest sprawa Karskiego. A docierał do najważniejszych postaci ówczesnego świata z prezydentem USA Delano Rooseveltem na czele.

Profesor Tadeusz Iwiński przypomniał, że w swojej interpelacji sejmowej dotyczącej decyzji szefa MON o odmowie wystąpieniem o generalski awans do prezydenta RP, wykazuje brak podstaw formalnych, historycznych i moralnych do odmowy oraz wyraża nadzieję, że nominacja okaże się możliwa jeszcze w Roku Jana Karskiego.
Przytoczył też kuriozalną rozmowę, jaką odbył z ministrem Siemoniakiem w obecności posła Andrzeja Rozenka i rzecznika prasowego MON. Szef MON wyrażał w niej wątpliwości, czy... Jan Karski był żołnierzem.

Profesor Iwiński przypominał, że był oficerem i to honorowanym Virtuti Militari. Dodatkowo omawiał reakcje, jakie odmowa awansu budzi już w środowiskach polonijnych i żydowskich oraz przytaczał opinię laureata Nobla Elie Wiesela na temat Jana Karskiego, którego dzieło ocalało sumienie ludzkości w przedmiocie Holocaustu. Mówienie o jakiejś "niedokończonej misji” uznawał za nieporozumienie.

Andrzej Rozenek przedstawiał karierę wojskową Jana Karskiego, który znakomicie ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu z pierwsza lokatą, tytułem prymusa i prawem wyboru jednostki służby. Wybór padł na 5 Dywizjon Artylerii Konnej, macierzystą jednostkę pułkownika Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych RP.
Następnie poseł mówił o udziale Jana Karskiego w kampanii wrześniowej, zakończonym wzięciem do sowieckiej niewoli. Potem zaś o wydostaniu się z łagru NKWD i ucieczce z niemieckiego transportu. To wszystko jeszcze przed wstąpieniem do Podziemia, jego wojennymi misjami, ucieczką, grą z Gestapo, raportowaniem do świata w sprawie żydowskiej.

Poseł zauważył, że takie dzieło bez wątpienia zasługuje na uhonorowanie pośmiertnym awansem generalskim. Przypominał też o pośmiertnych generalskich awansach o znacznie większym poziomie kontrowersji, jak choćby w przypadku oficera NSZ.

Konkluzja konferencji była taka, że o ile minister Siemoniak nie był przekonany, czy Karski był żołnierzem, to może aktualnie zdoła się tych obaw wyzbyć. Nadchodzi 11 Listopada, Święto Niepodległości, której jednym z najbardziej bohaterskich żołnierzy był Jan Karski. Wcześniej, a nawet już niebawem, upływa termin odpowiedzi ministra obrony na interpelację.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium