sobota, 17 marca 2018 r.

Kraj Świat

Świat chyli czoło przed ofiarami Holocaustu

Dodano: 1 lutego 2017, 13:40

Oficjalny plakat Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Oficjalny plakat Organizacji Narodów Zjednoczonych. (fot. ONZ)

Nie każda ofiara wojny była Żydem, ale każdy Żyd miał być ofiarą – powtarzał Jan Karski, który chciał powstrzymać Holocaust.

W rocznicę oswobodzenia obozu KL Auschwitz 27 stycznia br., cały świat obchodził Międzynarodowy Dzień Pamięci Holocaustu proklamowany przez ONZ podczas 42 sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji w dniu 1 listopada 2005 roku.

O takie upamiętnienie apelował przez kilka lat laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, twórca pojęcia Holocaust. Wspierał ideę polski bohater czasu wojny Jan Karski, który tę zbrodnię chciał powstrzymać.

Jedynym filmem dokumentalnym z osobistym udziałem Bohatera o tym mówiącym była „Moja misja” zrealizowana dla TVP w 1997 roku.

Tego dnia cześć pamięci sześciu milionów pomordowanych w planowej zbrodni Holocaustu oddał sekretarz generalny ONZ Antonio Gutierres, amerykański prezydent Donald Trump i przywódcy wielu państw.

Z tej okazji w siedzibie ONZ tradycyjnie odbywa się specjalna uroczystość. Odbyły się one także w wielu krajach europejskich, w tym na terenie Muzeum KL Auschwitz. Brała w nich udział premier polskiego rządu Beata Szydło oraz nieliczni już byli więźniowie obozu.

Na bezprecedensowy gest zdobyły się także Polskie Linie Lotnicze „Lot”. W locie rejsowym z Tel Awiwu do Warszawy i Warszawy do Tel Awiwu kapitan samolotu poprosił o minutę ciszy z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocustu, a pasażerowie zajmujący miejsca znaleźli na nich książki związane z potrzebą pamięci o tej bezprecedensowej zbrodni.

Towarzystwo Jana Karskiego przypomniało o postaci Elie Wiesela, więźnia KL Auschwitz, który stał się niestrudzonym posłannikiem wprowadzenia pamięci o Holocauście do kanonu cywilizacyjnego XX wieku. Uhonorowany został za to między innymi Nagrodą Nobla, ale także doktoratem honorowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przy tej okazji Towarzystwo przypomniało fundamentalną myśl i stanowisko Jana Karskiego, iż Holocaust był zbrodnią unikalną, bowiem dotyczącą wybranego przez Hitlera narodu. „Ludzie ginęli na całym świecie, bo była wojna ze wszelkimi jej zbrodniami. Żydzi ginęli tylko za to, że byli Żydami. Nie każda ofiara wojny była Żydem, ale każdy Żyd miał być ofiarą” – powtarzał Jan Karski. Dlatego też protestował przeciwko relatywizowaniu pojęcia Holocaust.

Jan Karski, Polak, który próbował powstrzymać Holocaust na projekcie znaczka pocztowego
Foto: Archiwum Towarzystwa Jana Karskiego

 

Na pokładzie samolotu „Lot” z Tel Awiwu do Warszawy i Warszawy do Tel Awiwu uczczono pamięć Holocaustu minutą ciszy i książkami dla pasażerów.
Na pokładzie samolotu „Lot” z Tel Awiwu do Warszawy i Warszawy do Tel Awiwu uczczono pamięć Holocaustu minutą ciszy i książkami dla pasażerów. (fot. Archiwum PLL )
Jan Karski, Polak, który próbował powstrzymać Holocaust na projekcie znaczka pocztowego.
Jan Karski, Polak, który próbował powstrzymać Holocaust na projekcie znaczka pocztowego. (fot. Archiwum Towarzystwa Jana Karskiego)

WIDEO

Czytaj więcej o: Holokaust
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 maja 2017 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo że film "AZYL" zbiera dobre recenzje, to kina na Zachodzie nie palą się do jego pokazania. " – Sprawdziłem tę informację. Wszystkie sieci zajmujące się dystrybucją filmów we Francji odmówiły wyświetlenia filmu „Azyl”. Żadna z nich nie chciała przyznać, że jest to decyzja polityczna. To pokazuje, jak wiele mamy to zrobienia w relacjach polsko-francuskich, jak utrwalone są karygodne antypolskie stereotypy – wyjaśnia w rozmowie z „Codzienną” Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, który jako pierwszy podał tę informację. "
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!