niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

"Świecka szkoła"? PiS jest przeciw

Dodano: 28 stycznia 2016, 08:36

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on zakazanie finansowania organizacji nauki religii ze środków publicznych.

„Kościół nie jest biedną instytucją i jeśliby zachciał, mógłby sfinansować lekcje religii – czy to w salkach parafialnych, czy to w murach szkolnych – jeśli tak zdecydują rodzice (w szkołach ponadgimnazjalnych decyzję należy pozostawić uczniom – są oni wystarczająco dojrzali)” – piszą projektodawcy. Szacują, że przyjęcie zaproponowanych przepisów przyniesie dla budżetu 1,4 mld zł oszczędności.

Obywatelska inicjatywa „Świecka szkoła” powstała w środowisku czasopisma „Liberté!” (Wolność – red.). O zebraniu wymaganych 100 tys. podpisów poinformowano we wrześniu (ostatecznie pod projektem podpisało się ponad 155 tys. osób). Projekt przedstawi zastępca naczelnego „L!” Marcin Celiński.

– Pierwszy raz na szerszą skalę zainteresowano się, jak to z tą katechezą jest – z przeprowadzonych przez różne pracownie badań opinii publicznej wynika, że od 49 do 62 proc. respondentów uważa, że katecheza nie powinna być finansowana przez państwo. Okazuje się, że zwolennicy zmiany prawa o finansowaniu religii w szkołach zgodnie z naszym projektem to nie marginalna mniejszość, ale co najmniej połowa Polaków – pisze Celiński w swoim blogu.

Czego oczekują autorzy projektu od konserwatywnej większości, która już zadeklarowała sprzeciw? – Obecnie rządzący w kampanii wyborczej obiecywali, że zerwą z praktyką odrzucania projektów obywatelskich bez rozpatrzenia, w pierwszym czytaniu. Jeśli są przeciw naszym pomysłom, łatwiej będzie im to wykazać w toku merytorycznej dyskusji w komisjach i debacie w drugim czytaniu – tłumaczy Celiński.

We wtorek rząd przyjął stanowisko zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i negatywnie ocenił obywatelski projekt zmian w sposobie finansowania lekcji religii.

Źródło: MamPrawoWiedziec.pl

Gość
Gucio
Gość
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lutego 2016 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje temu co go kura pazurkiem wyskrobala aby Zajrzal do slownika ortograficznego i sprawdzil jak Pisze sie ...glombie ..bo przez taka ortografie sam Zasluguje na to miano
Rozwiń
Gucio
Gucio (3 lutego 2016 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a te narkotyki w szkołach, przemoc fizyczna i psychiczna - to bajki , nie ?

Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja chodziłam na religię do sali katechetycznej na plebanii i wspominam ten czas bardzo mile. Księża starali się przyciągnąć dzieci do kościoła, po lekcjach, były próby dziewczyn śpiewających w chórze, chłopcy grali w piłkę lub pomagaliśmy w opiece nad opuszczonymi grobami, porządkowaliśmy teren wokół kościoła, w ten sposób powstawała integracja między dziećmi i uczyliśmy się współdziałania w grupie. Dziś moje dzieci nie chcą chodzić na lekcje religii ani do kościoła bo większość księży zatraciła swoje powołanie. W wielu parafiach niema chórów a wiedza o naszej wierze nie jest ciekawa bo przymuszona jako kolejny przedmiot w szkole. Zniszczyła to lekcja religii w szkole.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pamiętajcie dzieci, że religia to najważniejszy przedmiot w szkole! Ważniejszy od chemii czy fizyki.

Możecie nie umieć liczyć, ale modlić musicie się nauczyć, bo od tego zależy wasze zbawienie i wasze życie wieczne. i pamiętajcie: paciorek rano i paciorek wieczorem a w niedzielę do kościółka, do spowiedzi i do komunii.

większego debilizmu muzgowego nie czytałem od wczoraj

Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za bzdury. Normalnemu człowiekowi nie potrzeba Kościoła, żeby wierzyć w Boga. Mnie np. Kościół odrzuca od wiary. Jak patrzę na te samochody, kielichy, budowle co 2 km, tych bezrobotnych mężczyzn w sutannach... aż mi się wierzyć nie chce, że na Naszym świecie dzieci umierają z głodu. A tu splendor i blichtr. Ale mnie ogólni żaden Kościół i żadna religia nie kojarzy się z Bogiem... Walka o kasę i wpływy. Zgodnie z ideologią niektórych: Im więcej krzyżyków sobie w domu i dookoła powiesisz, tym szybsza droga do nieba. Przecież wiara powinna być oparta o konkretne czyny, a nie pieniądze i "medaliki".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!