sobota, 17 marca 2018 r.

Kraj Świat

Szef MON w Afganistanie: Polska jest tam, gdzie jest polski żołnierz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2010, 16:17
Autor: Artur Weber

Choć daleko od domów, życzę Wam dobrych, spokojnych, polskich świąt – powiedział minister Bogdan Klich podczas dzisiejszego spotkania opłatkowego z polskimi żołnierzami w Afganistanie.


Ministrowi towarzyszyli m. in. Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka, Dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong oraz biskupi polowi Wojska Polskiego.

– Jest nam bardzo miło, że zechciał Pan nas odwiedzić tutaj, w Afganistanie – powiedział podczas spotkania opłatkowego, dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. Bogdan Klich wręczył generałowi betlejemskie światełko pokoju.

– Nasze dzisiejsze spotkanie na afgańskiej ziemi ma szczególne znaczenie. Bo ono jest spotkaniem daleko od naszych granic, ale spotkaniem z Polską i w Polsce. Bo Polska jest tam wszędzie gdzie jest polski żołnierz – powiedział Bogdan Klich.

– Ten ołtarz, ten stół, te opłatki świadczą o tym, że tu właśnie jest Polska – dodał minister. – Życzę Wam szczęścia, szczęścia i jeszcze raz szczęścia.

Wcześniej, dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz zapoznał ministra obrony narodowej z aktualną sytuacją w prowincji Ghazni oraz operacjami, jakie prowadzą polscy i amerykańcy żołnierze wchodzący w skład zgrupowania White Eagle.

Bogdan Klich spotkał się również z gubernatorem prowincji Ghazni Musa Khanem.

Podczas konferencji prasowej minister Bogdan Klich wyraził zadowolenie z wyszkolenia i operacji prowadzonych przez polskich żołnierzy. – Z najwyższym szacunkiem odnotowuję pozytywne opinie na temat naszych żołnierzy. Ich doświadczenia, przygotowania oraz działań, które tutaj realizują – powiedział.

Odniósł się również do spotkania z gubernatorem prowincji: – Cieszę się także z pozytywnej opinii dotyczącej naszego wkładu w rozwój miasta i prowincji. To spotkanie dało nam okazję do lepszego zrozumienia i do lepszego nakreślenia działań.

Gubernator Musa Khan zaznaczył, że współpraca z Polakami przebiega pomyślnie zarówno w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, ale także jej odbudowy. Dodał, że zarzuty, jakie ostatnio kierowane były pod adresem polskich żołnierzy działających w prowincji Ghazni są nieprawdziwe.

– Współpracujemy bardzo blisko. Zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa i odbudowy mamy bardzo dużo osiągnięć – powiedział.

Dowódca kontyngentu, gen. Reudowicz podkreślił, że Polacy działają bardzo dynamicznie – przypomniał, że 28 października VIII zmiana przejęła obowiązki, a już kilka dni później przeprowadziła pierwszą, wspólną z Amerykanami, operację zmierzającą m. in. do odnalezienia zaginionych policjantów afgańskich.

– Generałowi Reudowiczowi udało się utrzymać nie tylko bardzo wysoką intensywność działalności operacyjnej, którą zapoczątkował gen. Przekwas na poprzedniej zmianie, ale nawet ją zwiększyć – ocenił minister Bogdan Klich.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!