piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Kraj Świat

Szef MON w Afganistanie: Polska jest tam, gdzie jest polski żołnierz

Dodano: 22 grudnia 2010, 16:17
Autor: Artur Weber

Choć daleko od domów, życzę Wam dobrych, spokojnych, polskich świąt – powiedział minister Bogdan Klich podczas dzisiejszego spotkania opłatkowego z polskimi żołnierzami w Afganistanie.


Ministrowi towarzyszyli m. in. Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka, Dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong oraz biskupi polowi Wojska Polskiego.

– Jest nam bardzo miło, że zechciał Pan nas odwiedzić tutaj, w Afganistanie – powiedział podczas spotkania opłatkowego, dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz. Bogdan Klich wręczył generałowi betlejemskie światełko pokoju.

– Nasze dzisiejsze spotkanie na afgańskiej ziemi ma szczególne znaczenie. Bo ono jest spotkaniem daleko od naszych granic, ale spotkaniem z Polską i w Polsce. Bo Polska jest tam wszędzie gdzie jest polski żołnierz – powiedział Bogdan Klich.

– Ten ołtarz, ten stół, te opłatki świadczą o tym, że tu właśnie jest Polska – dodał minister. – Życzę Wam szczęścia, szczęścia i jeszcze raz szczęścia.

Wcześniej, dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Andrzej Reudowicz zapoznał ministra obrony narodowej z aktualną sytuacją w prowincji Ghazni oraz operacjami, jakie prowadzą polscy i amerykańcy żołnierze wchodzący w skład zgrupowania White Eagle.

Bogdan Klich spotkał się również z gubernatorem prowincji Ghazni Musa Khanem.

Podczas konferencji prasowej minister Bogdan Klich wyraził zadowolenie z wyszkolenia i operacji prowadzonych przez polskich żołnierzy. – Z najwyższym szacunkiem odnotowuję pozytywne opinie na temat naszych żołnierzy. Ich doświadczenia, przygotowania oraz działań, które tutaj realizują – powiedział.

Odniósł się również do spotkania z gubernatorem prowincji: – Cieszę się także z pozytywnej opinii dotyczącej naszego wkładu w rozwój miasta i prowincji. To spotkanie dało nam okazję do lepszego zrozumienia i do lepszego nakreślenia działań.

Gubernator Musa Khan zaznaczył, że współpraca z Polakami przebiega pomyślnie zarówno w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, ale także jej odbudowy. Dodał, że zarzuty, jakie ostatnio kierowane były pod adresem polskich żołnierzy działających w prowincji Ghazni są nieprawdziwe.

– Współpracujemy bardzo blisko. Zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa i odbudowy mamy bardzo dużo osiągnięć – powiedział.

Dowódca kontyngentu, gen. Reudowicz podkreślił, że Polacy działają bardzo dynamicznie – przypomniał, że 28 października VIII zmiana przejęła obowiązki, a już kilka dni później przeprowadziła pierwszą, wspólną z Amerykanami, operację zmierzającą m. in. do odnalezienia zaginionych policjantów afgańskich.

– Generałowi Reudowiczowi udało się utrzymać nie tylko bardzo wysoką intensywność działalności operacyjnej, którą zapoczątkował gen. Przekwas na poprzedniej zmianie, ale nawet ją zwiększyć – ocenił minister Bogdan Klich.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24