Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 listopada 2009 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Szwajcaria wyrzuca minarety

0 0 A A

Wynik niedzielnego referendum zakazującego budowania w Szwajcarii minaretów szokuje już Europę i świat.Odtąd żaden meczet zbudowany w tym kraju nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Referendum przeprowadzono z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVD), tej samej, z której wywodzi się Eveline Widmer-Schlumpf, szefowa resortu sprawiedliwości i policji, która wyreżyserowała zatrzymanie i aresztowanie Romana Polańskiego.

Odtąd żaden meczet zbudowany w tym 7,5-milionowym kraju z liczącą 400 tys. mniejszością muzułmańską nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej. To mniej więcej tak samo, jakby kościół nie mógł mieć... dzwonnicy. Z minaretu duchowny muzułmański wzywa na modły, tak samo, jak przypomina o nich dzwon kościelny.

"Nie” minaretom powiedziało aż 57,7 proc. głosujących. Sondaże wstępne nie pokazywały poparcia większego niż 34 proc., przy deklarowanym sprzeciwie na poziomie 55-procentowym. Wynik stanowi kompletne zaskoczenie.

Jest ono tym większe, gdy zważyć, że w Szwajcarii praktykujący wyznawcy Mahometa to zaledwie 50 tysięcy ludzi, meczetów jest tam 150, z czego zaledwie cztery z minaretami. Budowanie ich jest w praktyce i tak niemożliwe ze względu na rygorystycznie przestrzegane w tym kraju prawo do... ciszy.

Mimo tak marginalnej skali zjawiska Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) opowiadała się za całkowitym zakazem wznoszenia minaretów. W niezwykle agresywnej i zakrojonej na szeroką skalę kampanii referendalnej przekonywała, że minarety nie mają charakteru religijnego, a... polityczny. Stanowią "wyraźny symbol polityczno-religijnych roszczeń do władzy, co stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa”.

Tylko cztery kantony na 26 odrzuciły propozycję zakazu minaretów. Teraz w ślad za wynikiem "woli ludu” musi ulec zmianie artykuł 72. konstytucji regulujący stosunki państwo-Kościoły, dający im prawo ekspresji religijnej także w formie architektonicznej.

Jako pierwsza przeciwko decyzji Szwajcarów ostro zaprotestowała już międzynarodowa organizacja Amnesty International, która podkreśla, że zakaz jest sprzeczny z powszechnie obowiązującą w świecie zasadą wolności religijnej. Rzeczniczka organizacji stwierdza, że skoro budowa dzwonnic jest dopuszczana, symetryczny zakaz wznoszenia minaretów jest atakiem na podstawowe prawo człowieka do swobody religijnej oraz narusza obowiązek równego traktowania wszystkich legalnie funkcjonujących religii i wyznań.

Z kolei szwajcarscy Zieloni już zapowiadają przekazanie sprawy Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu ze względu na naruszenie wolności religijnej gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Pierwsze protesty zaczynają już napływać ze świata arabskiego. Te zapewne będą przybierać na sile, zważywszy tradycyjne wyczulenie opinii islamskiej na kwestie religijne. Przykładem tego były wydarzenia po publikacji w Danii satyrycznych rysunków proroka Mahometa. Ogłoszono bojkot towarów duńskich, a jej ambasady były atakowane i palone w wielu krajach arabskich.

Sytuacja może przybrać trudny do przewidzenia rozwój także dla systemu finansowego Szwajcarii. W tamtejszych bankach świat arabski od lat lokuje potężne środki, obrót którymi jest ważnym źródłem dochodu tego kraju i jego prosperity.

– Idziemy w kierunku faszyzmu. Najpierw urządziliśmy polowanie na Żyda Polańskiego, a teraz pokazujemy drzwi muzułmanom. Szwajcaria jest chora – mówi Henri Regal, student z Genewy.

Jeszcze przed referendum jego zamysł ostro skrytykowała Konferencja Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Szwjcarii, władze tamtejszego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz dwie największe organizacje żydowskie.

Po ogłoszeniu wyniku, Episkopat szwajcarski wyraził już wielkie zaniepokojenie rozstrzygnięciem. Głos zabrał Watykan. Arcybiskup Antonio Maria Veglio, przewodniczący
papieskiej rady ds. duszpasterstwa migrantów i podróżujących wprowadzenie zakazu
uznał za "poważny cios zadany prawu do wolności religijnej i dążeniu do integracji imigrantów".

Z kolei redaktor dziennika "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian, twierdzi, że obecne
zaniepokojenie Episkopatu jest jest "częściowym przyznaniem się do winy". Nie udało im się
bowiem wyjaśnić wiernym, rzeczywistego sensu referendum.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium