niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

TK: Prezydent może jechać, ale rządzi premier

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2009, 18:29

Prezydent może brać udział w posiedzeniach Rady Europejskiej, o ile uzna to za stosowne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zwycięstwo prezydenta nie jest jednak pełne. Trybunał podkreśla, że prezydent i premier powinni współdziałać.

Ma to na celu zapewnienie jednolitości działań Polski w stosunkach z Unią Europejską i jej organami.

Sędziowie dodali, że to premier reprezentuje Polskę na posiedzeniach Rady Europejskiej i przedstawia stanowisko ustalone przez Radę Ministrów.

Podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. sporu kompetencyjnego między premierem a prezydentem o ustalanie składu delegacji na szczyty unijne przez sześć godzin sędziowie zadawali pytania uczestnikom postępowania.

W oświadczeniach końcowych strony postępowania podtrzymały swoje stanowiska prezentowane od początku rozprawy. Przedstawiciele rządu twierdzą, że to premier jest uprawniony do wyznaczania składu delegacji na szczyty UE. Strona prezydencka twierdzi, że w tej sprawie nie można mówić o sporze kompetencyjnym.

Z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego wystąpił Donald Tusk. Premier podjął taki krok w wyniku październikowego sporu z Lechem Kaczyńskim o skład polskiej delegacji na szczyt UE w Brukseli. Doszło wtedy do pamiętnej kłótni o samolot.
Kancelaria premiera odmówiła prezydentowi przelotu rządową maszyną. Lech Kaczyński poleciał do Brukseli wyczarterowanym samolotem LOT.

W trakcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym wniosek złożyła także strona prezydencka - o umorzenie postępowania wystąpił szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki. - Premier składając wniosek do TK wyraził raczej prośbę o wykładnię konstytucji, a nie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, bo tutaj nie ma przedmiotu sporu - przekonywał sędziów Kownacki. Jednak TK oddalił ten wniosek.

(tw)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!