poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Towarzystwo Jana Karskiego apeluje o ulicę Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie

  Edytuj ten wpis

Tadeusz Mazowiecki był laureatem Nagrody Wolności Jana Karskiego i Nagrody Orła Jana Karskiego (Artu
Tadeusz Mazowiecki był laureatem Nagrody Wolności Jana Karskiego i Nagrody Orła Jana Karskiego (Artu

Lublin powinien mieć ulicę Tadeusza Mazowieckiego. Tak twierdzi silnie związane z Lublinem Towarzystwo Jana Karskiego w liście-apelu skierowanym dziś do władz miasta.Lapidarna w treści korespondencja sygnowana przez prezesa Towarzystwa Kazimierza Pawełka brzmi:

"W dniu dzisiejszym odszedł jeden z twórców Trzeciej Rzeczypospolitej i jej pierwszy Premier Tadeusz Mazowiecki.
Godnie Ojczyźnie się zasłużył. Uważamy za obowiązek zaapelować do Was o nadanie imienia Tadeusza Mazowieckiego ulicy w Lublinie. Ten prosty gest pamięci i przyzwoitości powinien łączyć, nie dzielić. Wierzymy, że się nań zdobędziecie”.

Jana Karskiego łączyły z Tadeuszem Mazowieckim serdeczne i przyjacielskie więzi sięgające lat 70. Kiedy w sierpniu 1980 r. wybuchły strajki w gdańskiej Stoczni im. Lenina i narodził się związek zawodowy Solidarność, a Tadeusz Mazowiecki został jednym z głównych doradców strajkujących i pomagał zmobilizować polską inteligencję do udzielenia im poparcia, Karski uważał, że ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia "rewolucji solidarnościowej”.

W 1989 roku, kiedy Mazowiecki po sukcesie mediacji podczas rozmów między rządem a Solidarnością, które doprowadziły do legalizacji Solidarności i przeprowadzenia w Polsce wyborów ogólnokrajowych, został pierwszym po drugiej wojnie niekomunistycznym premierem Europy Środkowej i Wschodniej, Karski składał mu serdeczne gratulacje i życzył sukcesu.

Spotkał go już podczas pierwszej wizyty szefa polskiego rządu w Ameryce. Wspierał zabiegi o wprowadzenie Polski do świata zachodnich demokracji i ich struktur z NATO i Unią Europejską.

W latach 1992-1995, gdy Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję sprawozdawcy ONZ-owskiej Komisji Praw Człowieka ds. konfliktów w byłej Jugosławii, która gromadziła zeznania naocznych świadków przypadków łamania praw człowieka w stosunku do ludności cywilnej, Karski podkreślał znaczenie tej misji i przestrzegał przed lekceważeniem jej ustaleń. Miało to swoje tragiczne skutki, kiedy przy obojętności społeczności międzynarodowej dokonano masakry w Srebrenicy, a Mazowiecki zrezygnował w misji.

W 2003 roku Tadeusz Mazowiecki otrzymał Nagrodę Orła Jana Karskiego za wprowadzenie Polski do wspólnej Europy. Potem kierował Kapitułą Nagrody.

W 2007 roku, Towarzystwo Jana Karskiego rekomendowało i poparło kandydaturę Tadeusza Mazowieckiego do Karski Freedom Award ustanowionej przez ambasadora USA w Polsce Victora Ashe'a

– W biografii profesora Karskiego przyszły rok obfituje w kilka ważnych okrągłych rocznic: rozpoczęcia jego pracy w MSZ (1938), związania się z jezuickim Uniwersytetem Georgetown w Waszyngtonie, udziału w słynnym filmie Lanzmanna "Shoah” (1978) czy wreszcie nominowania do Pokojowej Nagrody Nobla w 1998 roku. Uważamy, że są to milowe kamienie jego pięknego życiorysu – mówił podczas uroczystości Kazimierz Pawełek.

– Polacy powinni o jego posiadaczu wiedzieć więcej. Swoistym rodzajem sygnału jest tu m.in. amerykańska Nagroda Wolności Jego Imienia. Temu też jako Towarzystwo Jana Karskiego staramy się służyć. Jest nam ogromnie miło, że w tym dziele znaleźliśmy sojuszników w postaci Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce i jej szefa Victora Ash'e” – dodawał Pawełek.

Tadeusz Mazowiecki wspólnie z Lechem Wałęsą wspierali inicjatywę Towarzystwa Jana Karskiego ustanowienia 2008 roku Rokiem tego Bohatera. Stosowny apel trafił do ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Odpowiadając zaproponował, aby Rokiem Jana Karskiego uczynić 2010 r., w dziesiątą rocznicę śmierci bohatera. Tak się jednak nie stało.

– Mieliśmy nadzieję, że kiedy wreszcie przyszły rok zostanie uchwalony Rokiem Jana Karskiego pośród celebrujących go nie zabraknie Premiera Mazowieckiego. Niestety, będzie mógł temu patronować już tylko z... wysoka – dodaje sekretarz Towarzystwa, Jacek Woźniak.

Dodaje, że Towarzystwo zrobi wszystko, aby Tadeusz Mazowiecki miał w Lublinie swą ulicę.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!