niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Traktują fotoradary jak maszynki do zarabiania pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2010, 08:03

MSWiA skontrolowało straże miejskie, które dzierżawią fotoradary od prywatnych firm. Z kontroli ministerstwa wynika, że im więcej kierowców złapią strażnicy, tym więcej zarabia właściciel radaru. Tak działo się m.in. w Międzyrzecu Podlaskim.

Z danych MSWiA wynika, że w 2009 r. za naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego strażnicy miejscy nałożyli w Polsce około miliona mandatów (148 mln zł).

Jak informuje Rzeczpospolita, wiele z mandatów wystawiono kierowcom sfotografowanym przez fotoradar.

Fotoradary ustawiają i policja, i straż miejska. Z powodu kosztów strażnicy często wynajmują fotoradary od prywatnych firm.

– Fotoradary są przez niektóre gminy wykorzystywane jak maszynka do zarabiania pieniędzy – powiedział Rzeczpospolitej wiceminister Adam Rapacki, wiceszef MSWiA.

Z raportu MSWiA wynika, że praktyka dzierżawienia fotoradarów od prywatnych firm prowadzi do nieprawidłowości, np. stosowania prowizyjnego systemu opłat za wynajęcie fotoradarów (w zależności od liczby zapłaconych mandatów).

– Im więcej było mandatów, tym więcej pieniędzy wpływało do kasy prywatnej firmy – tłumaczy Rzeczpospolitej Rapacki.

Wiceminister zaznaczył, że taki sposób rozliczeń jest sprzeczny z instrukcją MSWiA z 2008 r. - firma, która daje fotoradar nie może mieć udziału we wpływach gminy z mandatów. A tak właśnie dzieje się przy prowizyjnym systemie.

Takie przypadki zanotowano m.in. w Międzyrzecu Podlaskim i w czterech miejscach w woj. śląskim.

Dlaczego taki system rozliczeń zastosowano w Międzyrzecu? – Wybraliśmy taki system rozliczeń, ponieważ nie byliśmy w stanie określić, jakie wpływy przyniesie fotoradar – powiedział Rzeczpospolitej Tadeusz Ługowski, burmistrz Międzyrzeca.

Fotoradar działał w Międzyrzecu przez rok - do gminy wpłynęło w tym czasie 250 tys. zł, z czego 80 tys. zł wydano na dzierżawę.

Jakie inne nieprawidłowości wychwyciła kontrola MSWiA? W raporcie zanalizowanym przez "Rz” wymienione są m.in.: dopuszczenie pracowników firm wynajmujących fotoradary do dokumentacji związanej z wystawieniem mandatu, a także ustawianie fotoradarów przez straż w nieuzasadnionych miejscach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!