niedziela, 28 maja 2017 r.

Kraj Świat

Traktują fotoradary jak maszynki do zarabiania pieniędzy

Dodano: 17 grudnia 2010, 08:03

MSWiA skontrolowało straże miejskie, które dzierżawią fotoradary od prywatnych firm. Z kontroli ministerstwa wynika, że im więcej kierowców złapią strażnicy, tym więcej zarabia właściciel radaru. Tak działo się m.in. w Międzyrzecu Podlaskim.

Z danych MSWiA wynika, że w 2009 r. za naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego strażnicy miejscy nałożyli w Polsce około miliona mandatów (148 mln zł).

Jak informuje Rzeczpospolita, wiele z mandatów wystawiono kierowcom sfotografowanym przez fotoradar.

Fotoradary ustawiają i policja, i straż miejska. Z powodu kosztów strażnicy często wynajmują fotoradary od prywatnych firm.

– Fotoradary są przez niektóre gminy wykorzystywane jak maszynka do zarabiania pieniędzy – powiedział Rzeczpospolitej wiceminister Adam Rapacki, wiceszef MSWiA.

Z raportu MSWiA wynika, że praktyka dzierżawienia fotoradarów od prywatnych firm prowadzi do nieprawidłowości, np. stosowania prowizyjnego systemu opłat za wynajęcie fotoradarów (w zależności od liczby zapłaconych mandatów).

– Im więcej było mandatów, tym więcej pieniędzy wpływało do kasy prywatnej firmy – tłumaczy Rzeczpospolitej Rapacki.

Wiceminister zaznaczył, że taki sposób rozliczeń jest sprzeczny z instrukcją MSWiA z 2008 r. - firma, która daje fotoradar nie może mieć udziału we wpływach gminy z mandatów. A tak właśnie dzieje się przy prowizyjnym systemie.

Takie przypadki zanotowano m.in. w Międzyrzecu Podlaskim i w czterech miejscach w woj. śląskim.

Dlaczego taki system rozliczeń zastosowano w Międzyrzecu? – Wybraliśmy taki system rozliczeń, ponieważ nie byliśmy w stanie określić, jakie wpływy przyniesie fotoradar – powiedział Rzeczpospolitej Tadeusz Ługowski, burmistrz Międzyrzeca.

Fotoradar działał w Międzyrzecu przez rok - do gminy wpłynęło w tym czasie 250 tys. zł, z czego 80 tys. zł wydano na dzierżawę.

Jakie inne nieprawidłowości wychwyciła kontrola MSWiA? W raporcie zanalizowanym przez "Rz” wymienione są m.in.: dopuszczenie pracowników firm wynajmujących fotoradary do dokumentacji związanej z wystawieniem mandatu, a także ustawianie fotoradarów przez straż w nieuzasadnionych miejscach.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!