wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraj Świat

Trudna droga bohatera - Starostecki zostaje generałem

  Edytuj ten wpis

Wniosek o nominację generalską dla pułkownika inżyniera Zdzisława Juliana Starosteckiego został podpisany i trafił do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Marek Borowski, przewodniczący sejmowej komisji d/s łączności z Polakami za granicą nie kryje satysfakcji: "Nominacja jest podpisywana przez prezydenta RP, ale znając szacunek głowy państwa dla tego polskiego bohatera narodowego i amerykańskiego konstruktora rakiety "Patriot”, mogę sobie wyobrazić jego decyzję”.

Poseł Borowski dodaje, że biorąc pod uwagę podeszły wiek, dobiegającego 91. urodzin pułkownika i stan jego zdrowia, upublicznia informację, aby jak najszybciej mogła dotrzeć na Florydę, gdzie mieszka Zdzisław Julian Starostecki.

Przypomnijmy, że o konstruktorze "Patriota”, a wcześniejszym bohaterze spod Kocka i Monte Casino odznaczonym Krzyżem Walcznych i Orderem Virtuti Militari pisaliśmy na naszych łamach od ponad trzech lat.

Sugerowaliśmy, że ktoś o takich zasługach powinien otrzymać szlify generalskie, zwłaszcza, że Polska aspiruje do posiadania w swoim uzbrojeniu pocisku, w którego powstaniu miał walny udział.

W przededniu 15 sierpnia 2008 roku, Dnia Wojska Polskiego o nominację generalską dla będącego żywą ikoną Polonii amerykańskiej i symbole współpracy wojskowej Polski i USA Starosteckiego wystąpił do prezydenta RP, Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. W tej samej sprawie pisał do prezydenta Marek Borowski.

Okazało się, że istnieje przeszkoda formalna. Sejm przyjął ustawę, w której ogranicza awanse kombatanckie do wysokości pułkownika. Odpowiadając Borowskiemu, minister Stasiak obiecywał, że Kancelaria Prezydent wystąpi z inicjatywą wniesienia poprawki do uchwały.

W sierpniu br. Sejm RP przyjął nową ustawę przywracającą m.in. możliwość honorowania szlifami generalskim kombatantów. Prezydent ją podpisał. W ten sposób otwarta została droga do nominacji dla polskiego bohatera.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!