czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Trumna z ciałem Havla wystawiona na widok publiczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2011, 13:51

Vaclav Havel zmarł w niedzielę (David Sedlecký)
Vaclav Havel zmarł w niedzielę (David Sedlecký)

Władze Czech wystawiły w poniedziałek w Pradze na widok publiczny trumnę z ciałem zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Vaclava Havla. Na razie nie ustalono daty pogrzebu, według nieoficjalnych doniesień odbędzie się on w piątek.

Hołd przywódcy państwa, legendzie czechosłowackiej opozycji, pisarzowi można oddać na Starym Mieście, w dawnym kościele św. Anny, w którym dziś mieści się centrum kulturalne powołanej przez Havla i jego żonę Dagmar fundacji Vize '97.

W ciągu niecałej godziny przyszły tam setki ludzi. Wielu z nich klęka i zostawia kwiaty.

Budynek nieczynnego od dawna kościoła św. Anny znajduje się tuż obok teatru "Na zabradli", w którym na początku lat 60. XX wieku Havel zaczynał swą karierę dramaturga. Trumna pod strażą gwardii honorowej będzie tam przez cały poniedziałek i wtorek. Potem zostanie przewieziona do Sali Władysławowskiej Praskiego Zamku.

Według nieoficjalnych doniesień pogrzeb ostatniego prezydenta Czechosłowacji 23 grudnia. Decyzja o konkretnym terminie zostanie podana do publicznej wiadomości po spotkaniu prezydenta Czech Vaclava Klausa z wdową po Havlu, Dagmar Havlovą.

Żałobę narodową ma natomiast ogłosić po poniedziałkowym nadzwyczajnym posiedzeniu czeski rząd.


Od rana Czesi mogą też wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych wystawionych na Praskim Zamku. Jako pierwsi podpisy złożyli: prezydent Klaus, prymas Czech arcybiskup Dominik Duka i przewodniczący Izby Poselskiej oraz Senatu, Miroslava Niemcova i Milan Sztiech. Za nimi ustawiły się kolejki chętnych do złożenia hołdu zmarłemu przywódcy.

Księgi kondolencyjne wystawione będą przez kilka dni. Wyrazy współczucia można złożyć też przez internet; pałac prezydencki na tę okazję uruchomił na swych stronach (www.hrad.cz) wirtualną księgę kondolencyjną.

Oprócz tego władze Czech wystawiły księgi kondolencyjne w pozostałych miastach kraju i swych placówkach dyplomatycznych poza granicami, także w ambasadzie w Warszawie.

Vaclav Havel zmarł w niedzielę w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu Karkonoszy. Bezpośrednią przyczyną zgonu według lekarzy była niewydolność układu krążenia. Havel czuł się osłabiony od wiosny, kiedy nabawił się poważnego zapalenia górnych dróg oddechowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!