niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

"Tygodnik Podhalański" gazetą lokalną roku 2012

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2013, 19:12

"Tygodnik Podhalański" został gazetą lokalną roku w konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych "Local Press 2012". Nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, które ukazały się w lokalnej prasie w ub.r., wręczono w środę w Sejmie.

W gali konkursu wziął udział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO), który ocenił, że bez debaty, którą inicjują i prowadzą media, nie byłoby demokracji.

"Przeświadczenie o tym mieli także twórcy polskiej Konstytucji, bo w artykule 14., czyli już w pierwszym rozdziale, gdzie zostały zawarte najważniejsze, podstawowe zasady ustrojowe, jest zasada proklamująca wolność prasy i środków przekazu. Bez wolnej prasy nie byłoby państwa obywatelskiego" - powiedział.

Do piątej edycji konkursu zgłoszono blisko 600 prac. Nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach.

W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" zwyciężył Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Nagrodzono jego tekst pt. "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Dziennikarz opisał, jak wcielił się w Czubakę - postać z filmu "Gwiezdne wojny" - aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy, którzy prowadzą stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości. Po publikacji sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

To kolejna w ostatnim czasie nagroda dziennikarska dla Jureckiego - został on też Dziennikarzem Roku 2012 w konkursie miesięcznika "Press".

W kategorii "Ekonomia" nagrodzono cykl artykułów Tadeusza Jachnickiego, które ukazały się w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Artykuły były poświęcone sytuacji w chrzanowskiej fabryce lokomotyw Fablok.

Nagroda w kategorii "Rolnictwo, wieś i ekologia" trafiła do Sylwii Wysockiej z "Pałuk". Zwyciężył cykl jej artykułów, w których opisała jak firma zajmującą się skupem bydła oszukiwała rolników, zaniżając nawet o 100 kg wagę kupowanych zwierząt. Autorka poinformowała w środę, że w sprawie zarzuty postawiono osobom skupującym zwierzęta i właścicielowi firmy. W czwartek ma odbyć się rozprawa sądowa.

W kategorii "Edukacja" zwyciężył cykl artykułów Macieja Kozickiego, opublikowanych w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Pisał on o zasadach żywieniowych w przedszkolach w Libiążu, w których rodzice musieli decydować, czy ich dziecko zje śniadanie, czy obiad. Wykupienie obu posiłków było możliwe dopiero po wybraniu dłuższego, płatnego pobytu dziecka w placówce.

Roman Wolek z "Pałuk i Ziemi Mogileńskiej" otrzymał nagrodę w kategorii "Zdrowie". Nagrodzono jego cykl artykułów o podającym się za uzdrowiciela mieszkańcu Gołąbek, który sprzedawał sok owocowy twierdząc, że leczy on raka. Sprawa oparła się o organy ścigania, jednak prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w tym procederze.

Nagrodę w kategorii "Społeczeństwo" przyznano Beacie Zalot z "Tygodnika Podhalańskiego" za artykuł pt. "Eurosieroty". Opowiadał on o podhalańskich dzieciach, których rodzice wyjechali do pracy za granicą, pozostawiając je pod opieką dziadków. Część z nich trafiła do domów dziecka.

W kategorii "Publicystyka historyczna" zwyciężył artykuł Małgorzaty Licheckiej "Nu Poldziu, ty fest pomagier", opublikowany w "Nowinach Gliwickich". Autorka opisała dalsze losy rodziny Leopolda Sochy, który przez czternaście miesięcy pomagał Żydom ukrytym w lwowskich kanałach. Socha był bohaterem filmu Agnieszki Holland "W ciemności".

W kategorii fotografia prasowa zwyciężyło zdjęcie Bartłomieja Jureckiego Z "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiające kibiców jadących na konkurs skoków narciarskich. "Tygodnik Podhalański" zwyciężył także w kategorii "Filmowy materiał dziennikarski". Za najlepszą stronę internetową jury konkursu uznało witrynę Przelom.pl.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych skupia wydawców niezależnych tygodników lokalnych. SGL powołało porozumienie "Tygodnik Lokalny", do którego należy 121 tygodników o łącznym jednorazowym nakładzie 1 mln egzemplarzy, docierających do 6 mln czytelników w małych miastach i wsiach. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!