Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 lutego 2013 r.
19:12
Edytuj ten wpis

"Tygodnik Podhalański" gazetą lokalną roku 2012

0 0 A A

"Tygodnik Podhalański" został gazetą lokalną roku w konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych "Local Press 2012". Nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, które ukazały się w lokalnej prasie w ub.r., wręczono w środę w Sejmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W gali konkursu wziął udział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO), który ocenił, że bez debaty, którą inicjują i prowadzą media, nie byłoby demokracji.

"Przeświadczenie o tym mieli także twórcy polskiej Konstytucji, bo w artykule 14., czyli już w pierwszym rozdziale, gdzie zostały zawarte najważniejsze, podstawowe zasady ustrojowe, jest zasada proklamująca wolność prasy i środków przekazu. Bez wolnej prasy nie byłoby państwa obywatelskiego" - powiedział.

Do piątej edycji konkursu zgłoszono blisko 600 prac. Nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach.

W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" zwyciężył Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Nagrodzono jego tekst pt. "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Dziennikarz opisał, jak wcielił się w Czubakę - postać z filmu "Gwiezdne wojny" - aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy, którzy prowadzą stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości. Po publikacji sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

To kolejna w ostatnim czasie nagroda dziennikarska dla Jureckiego - został on też Dziennikarzem Roku 2012 w konkursie miesięcznika "Press".

W kategorii "Ekonomia" nagrodzono cykl artykułów Tadeusza Jachnickiego, które ukazały się w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Artykuły były poświęcone sytuacji w chrzanowskiej fabryce lokomotyw Fablok.

Nagroda w kategorii "Rolnictwo, wieś i ekologia" trafiła do Sylwii Wysockiej z "Pałuk". Zwyciężył cykl jej artykułów, w których opisała jak firma zajmującą się skupem bydła oszukiwała rolników, zaniżając nawet o 100 kg wagę kupowanych zwierząt. Autorka poinformowała w środę, że w sprawie zarzuty postawiono osobom skupującym zwierzęta i właścicielowi firmy. W czwartek ma odbyć się rozprawa sądowa.

W kategorii "Edukacja" zwyciężył cykl artykułów Macieja Kozickiego, opublikowanych w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Pisał on o zasadach żywieniowych w przedszkolach w Libiążu, w których rodzice musieli decydować, czy ich dziecko zje śniadanie, czy obiad. Wykupienie obu posiłków było możliwe dopiero po wybraniu dłuższego, płatnego pobytu dziecka w placówce.

Roman Wolek z "Pałuk i Ziemi Mogileńskiej" otrzymał nagrodę w kategorii "Zdrowie". Nagrodzono jego cykl artykułów o podającym się za uzdrowiciela mieszkańcu Gołąbek, który sprzedawał sok owocowy twierdząc, że leczy on raka. Sprawa oparła się o organy ścigania, jednak prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w tym procederze.

Nagrodę w kategorii "Społeczeństwo" przyznano Beacie Zalot z "Tygodnika Podhalańskiego" za artykuł pt. "Eurosieroty". Opowiadał on o podhalańskich dzieciach, których rodzice wyjechali do pracy za granicą, pozostawiając je pod opieką dziadków. Część z nich trafiła do domów dziecka.

W kategorii "Publicystyka historyczna" zwyciężył artykuł Małgorzaty Licheckiej "Nu Poldziu, ty fest pomagier", opublikowany w "Nowinach Gliwickich". Autorka opisała dalsze losy rodziny Leopolda Sochy, który przez czternaście miesięcy pomagał Żydom ukrytym w lwowskich kanałach. Socha był bohaterem filmu Agnieszki Holland "W ciemności".

W kategorii fotografia prasowa zwyciężyło zdjęcie Bartłomieja Jureckiego Z "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiające kibiców jadących na konkurs skoków narciarskich. "Tygodnik Podhalański" zwyciężył także w kategorii "Filmowy materiał dziennikarski". Za najlepszą stronę internetową jury konkursu uznało witrynę Przelom.pl.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych skupia wydawców niezależnych tygodników lokalnych. SGL powołało porozumienie "Tygodnik Lokalny", do którego należy 121 tygodników o łącznym jednorazowym nakładzie 1 mln egzemplarzy, docierających do 6 mln czytelników w małych miastach i wsiach. (PAP)

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium