czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Tysiące policjantów zmobilizowanych w 25. rocznicę masakry na Tiananmen (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2014, 13:35
Autor: pap

Spokojnie było w środę rano na Tiananmen w 25. rocznicę krwawego stłumienia na tym pekińskim placu prodemokratycznych demonstracji. Władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do incydentów i manifestacji.

Na placu i w jego okolicy rozmieszczono tysiące policjantów w mundurach i po cywilnemu, którzy kontrolują dokumenty i torby przechodniów. Zatrzymywane i sprawdzane są także samochody jadące w kierunku Tiananmen.

W uliczkach przylegających do placu stoją pojazdy policyjne i karetki pogotowania.

Władze poleciły zagranicznym dziennikarzom i kamerzystom, by w "tym delikatnym czasie" unikali placu Tiananmen.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku na Tiananmen (placu Bramy Niebiańskiego Spokoju) krwawo stłumione zostały trwające od połowy kwietnia prodemokratyczne protesty. Trwający siedem godzin atak z użyciem czołgów i wozów pancernych zakończył się o świcie. Liczba ofiar dotąd pozostaje nieznana, a władze zabraniają publicznej dyskusji o tamtych wydarzeniach.

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu, inicjator odwilży i orędownik polityki zacieśniania więzi gospodarczych z Chinami, wezwał w środę Pekin do rozpoczęcia reform politycznych, by po 25 latach od zajść na Tiananmen nie powtórzyły się represje wobec ruchu demokratycznego.

"Wierzę, że władze Chin rychło poprawią swoje błędy w celu zagwarantowania, by taka tragedia nie powtórzyła się" - oświadczył prezydent Tajwanu w tradycyjnym wystąpieniu w rocznicę masakry na Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie 4 czerwca 1989 r.

Wezwał - jak donosi AFP - do lepszego traktowania dysydentów, działań na rzecz wolności słowa, demokracji i praw człowieka oraz kontynuowania reform, jak zniesienie w ubiegłym roku systemu obozów pracy.

Kilka tysięcy osób ma wziąć udział w środę wieczorem w stolicy Tajwanu, Tajpej, w czuwaniu na znak solidarności z ofiarami na Tiananmen.

Relacje między Chinami i Tajwanem znacznie się poprawiły od czasu objęcia władzy na wyspie przez prezydenta Ma Jing-cu w maju 2008 roku. Jednak pomimo ocieplenia relacji Chiny wciąż uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję.

Ponownie wybrany w 2012 r. prezydent Ma stawia na zbliżenie z Chinami, licząc na złagodzenie napięć po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej, istniejących od 1949 roku. (PAP)

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chiny plac plac Tiananmen Tiananmen
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!