sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

USA: Bankructwo archidiecezji z powodu odszkodowań za pedofilię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2011, 19:34

Arcybiskup Listecki otrzymał zadanie odbudowy reputacji Kościoła w Milwaukee, naprawienia szkód i kr
Arcybiskup Listecki otrzymał zadanie odbudowy reputacji Kościoła w Milwaukee, naprawienia szkód i kr

Arcybiskup Jerome Edward Listecki ogłosił bankructwo Archidiecezji Milwaukee. Powód – wypłata odszkodowań dla ofiar księży-pedofilów. Poszło już na to 29 milionów dolarów.


Potężna Archidiecezja Milwaukee zyskała w świecie ponurą sławę w związku z seksualnym wykorzystywaniem niepełnosprawnych umysłowo.

Głośny był np. przypadek księdza, który w latach 1950–1974 wykorzystał seksualnie ok. 200 powierzonych jego opiece głuchoniemych chłopców.

Przed rokiem papież Benedykt XVI skierował do Milwaukee – w celach duszpasterskich, ale także naprawczych –arcybiskupa polskiego pochodzenia, Jerome Edwarda Listeckiego i powierzył mu funkcję ordynariusza.

W złożonym wczoraj oświadczeniu abp Listecki poinformował, że rozpoczyna się sądowe postępowanie upadłościowe kierowanej przez niego archidiecezji. Ma to ścisły związek z idącymi w setki milionów dolarów roszczeniami ofiar molestowania i wykorzystywania seksualnego przez kapłanów.

Jak wyjaśnia ordynariusz, od 2002 roku Archidiecezja Milwaukee wypłaciła już w formie odszkodowań związanych ze skandalami seksualnymi swoich księży 29 mln dolarów.

Poszły na to wszystkie oszczędności i lokaty bankowe, sprzedano większość nieruchomości o charakterze niesakralnym, zlikwidowano wszystkie instytucje przydiecezjalne, o ponad 40 procent zredukowano liczbę kapłanów i pracowników świeckich. Wysiłki te okazały się jednak niewystarczające.

Prawnicy archidiecezji przygotowali już do złożenia w sądzie dokumentację w oparciu o "słynny” artykuł 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Daje on możliwość ochrony przed wierzycielami i natychmiastową egzekucją należności pod warunkiem podjęcia działań restrukturyzacji zadłużenia.

Archidiecezja w Milwaukee jest kolejną składającą wniosek o bankructwo z tego samego powodu. Poczynając od skandalu w Bostonie w 2002 roku, który uruchomił serię bankructw, uczyniły podobnie archidiecezje: Davenport w stanie Iowa, Fairbanks na Alasce, Portland w Oregonie, San Diego w Kalifornii, Spokane w stanie Waszyngton, Tuscon w Arizonie i Willmington w stanie Delaware.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!