środa, 21 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Ustawa dla zadłużonych we frankach i innych walutach. Będzie kurs sprawiedliwy

Dodano: 15 stycznia 2016, 19:26

Przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po tzw. kursie sprawiedliwym zakłada projekt ustawy o „sposobach przywrócenia równości stron” w umowach na kredyty walutowe.

Rok temu na skutek odstąpienia Szwajcarskiego Banku Centralnego od obrony kursu franka względem euro doszło do 20-procentowego wzrostu ceny helweckiej waluty w stosunku do złotego. Od tego momentu trwa debata publiczna na temat pomocy kredytobiorcom zadłużonym we franku. Pomoc frankowiczom obiecał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda.

Prezydencki minister Maciej Łopiński poinformował wczoraj, że projekt, przygotowany w Kancelarii Prezydenta po kilku miesiącach konsultacji ze środowiskami frankowiczów, został im przekazany. Zostanie także skierowany, z prośbą o opinię, do Komisji Nadzoru Finansowego.
– Po odpowiedzi KNF będziemy znali koszty sektora bankowego. Wówczas projekt złożymy do parlamentu – powiedział minister. Kurs „sprawiedliwy” ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy.

Łopiński zapowiedział, że zapisy projektu mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Informująca o szczegółach projektu, mec. Aneta Frań-Adamek mówiła, że w przypadku spreadów, kredytodawca będzie zobowiązany do dokonania wyliczeń różnic między stosowanym przez niego kursem, a kursem NBP.

– Suma będzie odejmowana na wniosek konsumentów od kwoty przeznaczonej do spłaty – powiedziała Frań-Adamek.

Projekt, jak mówiła, zawiera zapisy o trzech rodzajach restrukturyzacji kredytów. Będzie to restrukturyzacja dobrowolna, przymusowa, a także przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.

– Restrukturyzacja dobrowolna jest to restrukturyzacja, która zakłada dobrowolność ze strony banków. Bank musi zgodzić się na zmianę umowy, jaką ma zawartą z konsumentem i na warunkach określonych szczegółowo w ustawie dochodzi do aneksowania umowy. Konsument spłaca swoje zadłużenie po „kursie sprawiedliwym” – wyjaśniła Frań-Adamek.

Procedura przymusowa będzie miała z kolei zastosowanie w przypadku, kiedy bank nie zastosuje procedury dobrowolnej. – Będzie ona wszczynana na wniosek konsumenta. Konsument wiedząc, jaki jest „kurs sprawiedliwy” w jego przypadku, składa wniosek, aby mógł on dokonywać spłaty kredytu po tym „kursie sprawiedliwym”, który jest wyliczany raz – kontynuowała mecenas.
Ostatni mechanizm, czyli przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu, także ma być wszczynany na wniosek konsumenta.

– Prezydencki projekt wzbudza wiele wątpliwości. Szczególnie pojęcie „kursu sprawiedliwego”. Zapewne nie kończy on dyskusji na temat pomocy dla niektórych frankowców. Możemy być pewni, że projekt ustawy ulegnie jeszcze wielu modyfikacjom w trakcie prac sejmowych. Nie oszukujmy się, niezależnie od tego, jak będzie on wyglądał, nie pozostanie on bez wpływu na kurs złotego wobec franka. Istota tego projektu powinna polegać przede wszystkim na tym, by nie był on czynnikiem silnie wpływającym na osłabienie naszej waluty – ocenia Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

POBIERZ kalkulator do wyliczenia kursu sprawiedliwego.

Źródła: Kancelaria Prezydenta RP, Bankier.pl

Wideo: TVN24/x-news

Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 stycznia 2016 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to trzeba teraz zwołać wszystkich tych co mają kredyty w złotówkach niech i im obniżą raty a co jakiego h'''''''';;;;;;;a bogaczom obniżają ,zmieniają Co zwykły szary człowiek wzjoł w obcej walucie co ma 1300 zł na rękę?????precz z Petru opłacanym pajacem przez francuskiego żyda
Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2016 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to ja też chcę zwrotu pieniędzy z książeczki mieszkaniowej z lat 70, wpłaciłam na kawalerkę a dostałam likwidując książeczkę na 2 metry mieszkania, ja pieprze, nie dajmy się, wyjdźmy wszyscy pokrzywdzeni tymi zwrotami na ulicę, domagajmy się aby nam wypłacili jak za kawalerkę. Oni brali kredyt, to nie jedna osoba brała i dostała po tyłku, nikt się nimi nie przejmował. Znam osobę co wzięła kredyt we frankach tylko po to aby wynająć to mieszkanie, bo mieszka w drugim.ZŁODZIEJSKI KRAJJJJJJJJ, 

Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2016 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Też nie bardzo rozumiem tych ludzi. Biorą kredyt w obcej walucie - chyba są świadomi ze kursy walut są zmienne ? Chyba też wiedzą co podpisywali i na jakich warunkach ? A no tak zapomniałem, byli u doradców i ci im w ich interesie dobrze doradzili finansowo... tylko czemu ci doradcy są opłacani przez banki ?
Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2016 o 05:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie jestem złośliwy, ale.... czasami. Wszyscy frankowicze to cwaniaki. Wcale was nie żałuje. Życzę wam wizyty komornika i na bruk. A to z tego powodu, że wasze kombinatorstwo (cecha narodowa, nas Polaków) przerosło was. W chwili kiedy otrzymywaliście kredyt we frankach, chodziliście dumni i opowiadaliście na lewo, prawo jaki to dobry kredyt, kim to ja nie jestem, bo otrzymałem kredyt we franku itp. Przypomnę WAM FRANKOWICZOM jedną prostą rzecz - gdzie mieszkasz - w Polsce, jak tu obowiązuje waluta - złoty. Więc siedzieć na d-pie, płacić swoje zobowiązania, bo na własne życzenie macie problemy.
Rozwiń
Gość
Gość (15 stycznia 2016 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czytajac komentarze czuc trola :-) (oplacanego przez banki) ciekawe kto stoi za dzisiejszym obnizeniem ratingu Polski, a w konsekwencji oslabieniu zlotowki...? :-) przy przewalutowaniu kazdy powinien popatrzec na wlasna perspektywe i plany - jak ktos chce/musi od razu sprzedac to warto, a jak ktos zamierza splacac jeszcze przez 10, 15, 20 lat to warto popatrzyc w historie(w przeszlosc) dluzsza niz ostatnie 7 lat bo: nigdy(!!!!!!!!!!!)nie bylo i nie bedzie tak ze cos wiecznie i tylko drozeje... za 5 lat moze byc rownie dobrze CHF 1,70 , oprocentowanie CHF 5 % a WIBOR 18% prezydent Duda chcac dobrze moze przypadkiem wsadzic tysiace Polakow na mine.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!