poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Wałęsa: Elie Wiesel powinien być na Westerplatte

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2009, 15:35

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Elie Wiesel, reprezentantem prezydenta USA Baracka Obamy na Westerplatte? Lech Wałęsa uważa, że to świetny pomysł.

Trwają spekulacje wokół amerykańskiej reprezentacji na obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na gdańskim Westerplatte. Według kolejnych wersji mieli się tam pojawić: prezydent Barack Obama, wiceprezydent Joe Biden, sekretarz stanu Hillary Clinton, były prezydent Bill Clinton, a także była sekretarz stanu Madalaine Albright.

Ostatnie informacje mówiły o reprezentacji Senatu USA. Jednak dzisiejsza śmierć Edwarda Kennedy'ego, "największego senatora Stanów Zjednoczonych naszych czasów”, jak powiedział o nim Brack Obama, i nadchodzące uroczystości pogrzebowe nie wróżą dobrze dla... prestiżu amerykańskiej reprezentacji w Gdańsku.

W Waszyngtonie można usłyszeć, że dobrym reprezentantem na obchody wybuchu II wojny mógłby być laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, który w przeszłości wielokrotnie reprezentował już prezydenta USA podczas uroczystości związanych z wojną. M.in. w 1995 roku Billa Clintona podczas obchodów 50-lecia wyzwolenia KL Auschwitz. W tym roku został zaproszony przez Baracka Obamę i Angelę Merkel, by towarzyszyć im na terenie muzeum obozu w Buchenwaldzie, którego więźniem był Elie Wiesel i gdzie zamordowano jego ojca.

Podczas niedawnego nowojorskiego spotkania z Elie Wieselem, polski kandydat na sekretarza generalnego Rady Europy Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że noblista powinien być 1 września br. na Westerplatte gościem honorowym.

Prof. Michael Szporer, wykładowca dziennikarstwa i politologii w University of Maryland mówi: – Trudno odmówić logiki obecności Elie Wiesela w Gdańsku w dniu 1 września br. Jest przecież świadkiem II wojny, jej ofiarą i twórcą pojęcia Holocaust, a jego działalność związana z przeciwstawianiem się wojnie uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla. Po prostu nie ma na świecie drugiego takiego żyjącego uczestnika tej wojny. W Gdańsku ma też kolegę-noblistę Lecha Wałęsę, postać równie znaną.

Ponadto i Wałęsa i Wiesel są doktorami honoris casusa tej samej uczeni – Uniwersytetu Gdańskiego. Osobiście nie mam żadnego problemu, aby wyobrazić sobie dwie takie postaci, ramię w ramię na Westerplatte.Prof. Szporer dodaje, że znając uwagę przykładaną w Polsce do stosunków polsko-żydowskich, jest prawie pewien, że organizatorzy gdańskich obchodów zaproszenie do Elie Wiesela wystosowali. – Polska to nie tylko żydowski grób, ale także żydowska ojczyzna. W rocznicę II wojny trzeba o tym pamiętać szczególnie – mówi prof. Szporer.

Lech Wałęsa nie ma wątpliwości, że Elie Wiesel powinien być w Gdańsku i na Westerplatte.
– Jeśli nie został zaproszony, to jest błąd. Spotykaliśmy się w wielu miejscach i przy wielu okazjach. Ta byłaby szczególna – mówi nam były prezydent RP

Przy okazji krytykuje amerykańską opieszałość w wyznaczaniu delegacji na gdańskie obchody oraz wątpliwości, co do jej prestiżu.

– Zawsze staliśmy wiernie przy Ameryce, wspierali ją politycznie i wojskowo, gdzie się tylko dało i jak było można. Czy to był Irak czy Afganistan. Znieśliśmy im wizy. Jest pytanie, co za to otrzymaliśmy i trzeba będzie na nie odpowiedzieć. To wymaga poważnego przemyślenia – komentuje Lech Wałęsa.
Dodaje jednak, że dotyczy to polityki, zaś sprawa zaproszenie Elie Wiesela to kwestia wartości i autorytetu.

Radca kulturalny ambasady amerykańskiej w Warszawie Chuck Ashley nie chce komentować pogłoski o ewentualnym reprezentowaniu USA na Westerplatte przez Elie Wiesela. Obiecuje podać skład delegacji swego kraju na uroczystości, jak tylko będzie znany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!