Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 września 2017 r.
21:08

Wiatraki niszczą im życie. Burmistrz: "A co ja mogę zrobić?" (wideo)

26 15 A A

Notoryczny szum postawionego zbyt blisko zabudowań wiatraka zamienił ich życie w niekończącą się uciążliwość. Tymczasem urzędnicy, którzy zgodzili się na postawienie urządzeń, w żaden sposób nie czują się odpowiedzialni za zaistniały problem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Każdy umywa ręce - mówi Edyta Wyszyńska. - Jest wyrok sądu, że to jest nielegalne. Oni tego nawet nie powinni postawić - twierdzi.

Decyzja we własnej sprawie

Silny wiatr sprawia, że szum wiatraka jest dla mieszkańców nie do zniesienia. Elektrownia znajduje się zaledwie dwieście metrów od domu rodziny Wyszyńskich, a szum często przekracza normy hałasu, a mieszkańcy posesji skażą się na ciągłe bóle głowy. Ich problemem zajęliśmy się trzy lata temu.

- Częsty ból głowy, który staje się naszym utrapieniem. Kilka razy dziennie, kilka razy w tygodniu. Wszystko zależy od hałasu wiatraka - mówi Klaudia Wyszyńska i dodaje, że najgorzej jest jesienią. - Nawet siedząc w pokoju, czytając książkę, oglądając telewizję, słychać ten hałas, w pokoju rzucają cień.

- Jak się tego nasłucha i będzie się chciało iść do domu odpocząć, to się nie da. Ten hałas w głowie zostaje. To wszystko pulsuje - opowiada pani Edyta. - Od momentu postawienia wiatraka cały czas jeżdżę po lekarzach - mówi Weronika Wyszyńska. Ją także męczą nawracające bóle głowy.

Gdy w czasie realizacji poprzedniego materiału odwiedziliśmy urzędników, by zademonstrować im hałas, w jakim żyć muszą Wyszyńscy, Stanisław Maciejewski, wiceburmistrz Kleczewa przekonywał, że uciążliwość nie jest aż tak wielka. - Z informacji, jaką ja uzyskałem, tych decybeli ponoć jest mniej - mówił wtedy. To właśnie ten urzędnik wydał decyzję środowiskową w sprawie budowy wiatraka. Co najbardziej bulwersujące, elektrownia stanęła na jego działce. Urzędnik podpisał się zatem pod decyzją we własnej sprawie.

Wyszyńscy walczą z urzędami od kilku lat. Wiatrak stoi zaledwie dwieście metrów od ich domu. Rodzina zażądała przeprowadzenia pomiaru hałasu. Jak się okazało, pomiary w zbyt silnym wietrze - a więc wtedy, gdy uciążliwość jest największa - nie mogły być wykonywane. - Nikogo nie obchodzi, że moje dzieci są zmęczone, niewyspane, chodzą w stresie - mówiła wtedy pani Edyta.

"Dopełniłem niezbędnych formalności"

Sprawa wiatraka trafiła do sądu. Ten unieważnił decyzję środowiskową, a także pozwolenie na budowę. Jednak w rzeczywistości sytuacja Wyszyńskich niewiele się zmieniła.

- To, że zostały te decyzje wyeliminowane, nie powoduje automatycznego wstrzymania działania inwestycji - mówi Jakub Zieliński z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Przepisy, uchwalone przez ustawodawcę, przewidują w takiej sytuacji konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania, które wykaże, czy ta inwestycja może funkcjonować, czy też nie. To jest postępowanie legalizacyjne - tłumaczy. Nie wyklucza, że postępowanie to zakończy się decyzją o rozbiórce.

Właściciel inwestycji nie ma sobie nic do zarzucenia. Dopełnił wszelkich wymogów, aby uruchomić wiatrak. Tymczasem jego kolejne wiatraki, stanęły na działce syna burmistrza.

Gdy reporterka UWAGI! pyta, czy na czas postępowania administracyjnego inwestor mógłby wyłączyć wiatrak, ten wyklucza takie rozwiązanie. - Dopełniłem wszystkich niezbędnych formalności i otrzymałem pozwolenie. Na takiej podstawie on jest wybudowany. Z tytułu tego wiatraka ponosimy duże koszty, łącznie z podatkami od nieruchomości, które nam ostatnio bardzo podniesiono, i to są ewidentne straty - przekonuje w rozmowie.

- Jeżeli otrzymam decyzję administracyjną, która mi nakaże albo wyłączyć, albo rozebrać, to ja ją wykonam - zapowiada. Odnosi się też do faktu, że wiatraki stoją na działkach urzędników. - Może by mi się podobała inna działka, ale jak robiliśmy rozeznanie co do tej inwestycji, to te działki miały w planie zapisaną możliwość budowania takich inwestycji, i do tego jeszcze przechodziła linia średniego napięcia, dlatego myśmy te działki wybrali - wspomina.

"Co ja mogę zrobić?"

Sprawa utknęła w Naczelnym Sadzie Administracyjnym. Dopóki wyrok nie jest prawomocny, wiatraka nie można się pozbyć. Mimo wszystko, wraz z córką pani Wyszyńskiej wracamy do urzędu burmistrza.

- A co ja mogę zrobić? - mówi Stanisław Maciejewski, gdy pani Klaudia pyta go o planowane działania w sprawie uciążliwego wiatraka.

Odpowiedzi pani Klaudia nie uzyskuje także u burmistrza. - Proszę zrozumieć, że my wydaliśmy decyzję środowiskową, gdzie jest uchybienie stwierdzone. W protokole jest zapisane, że nie wyłączyliśmy się z podpisu pod decyzją środowiskową. Była to omyłka, do czego się przyznajemy - twierdzi Marek Wesołowski, burmistrz Kleczewa. W tym, że kolejny wiatrak stoi na działce jego syna, nie widzi problemu. - Syn jest dorosłym człowiekiem, samodzielnym, dobrze byłoby zapytać syna, a nie mnie - mówi.

- Jeżeli sąd cokolwiek nakaże gminie, wypłacenie jakiegokolwiek odszkodowania czy zadośćuczynienia, to na pewno to uczynimy. Póki nie skończyło się postępowanie sądowe, nie wybiegajmy do przodu i nie przesądzajmy - przekonuje. Nie widzi możliwości wyłączenia wiatraka do czasu zakończenia postępowania. - To jest biznes, to są pieniądze, które wydał inwestor i on na tych pieniądzach wydanych chce zarobić. Ja mogę z nim rozmawiać, mogę go o to poprosić, ale nie mogę pani dać gwarancji, że ten wiatrak zostanie wyłączony - mówi.

- Jestem bardzo zawiedziona. Nie spodziewałam się, że jako młody człowiek tak szybko spotkam się z czymś tak paskudnym - odpowiada ze smutkiem pani Klaudia.

"Każdy będzie się bał odszkodowania"

Wydaje się, że urzędnicy nie czują się skrępowani całą sytuacją. A przecież nie mieli prawa wydawać decyzji we własnych sprawach. Burmistrz zapomniał także dodać, że na potrzeby budowy wiatraków na działkach urzędników, zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem Wyszyńscy nadal walczą o swoje prawa. Ich działania wspierają prawnicy Fundacji "Nasza Ziemia" z Poznania.

- Taka jest prawda. Dopóki nie będziemy mieć wyroku wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczącego tego właśnie pozwolenia, nic nie będziemy mogli zrobić - mówi adwokat Agata Pilch-Wojcieszek. Jak przewiduje, nie uda się zawiesić pracy elektrowni. - Każdy będzie się bał odszkodowania - przewiduje.​

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 16:49
Dlaczego to jest tak typowe w Polsce. Chcemy być tacy nowocześni, żeby się kraj rozwijał itp. a jak powstanie jakaś firma/wiatrak/chlewnia czy cokolwiek na czym ktoś zarabia to sąsiadowi zawsze się to nie podoba.
Avatar
zmeczona / 2 września 2017 o 13:31
znowu te buczące agregatory przy sklepie, chyba zwaryjuję
Avatar
uyuyuy / 2 września 2017 o 13:24
undefined napisał:
"Z informacji, jaką ja uzyskałem, tych decybeli ponoć jest mniej" - o, już wam tłuszcza urzędnicza wytłumaczyła. Można zamknąć temat.
a czy przekraczają normę, jeżeli tak to odwal sie baranie, widocznie masz w tym interes kiedy ich bronisz
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 10:56
"Z informacji, jaką ja uzyskałem, tych decybeli ponoć jest mniej" - o, już wam tłuszcza urzędnicza wytłumaczyła. Można zamknąć temat.
Avatar
palant / 2 września 2017 o 10:09
undefined napisał:
Bóle głowy? Stawiam diagnozę że to nie hałas a zwykły brak seksu. Na tej zasadzie wszystkich ludzi mieszkających w centrach miast, zwłaszcza z tramwajami, powinna nieustannie boleć głowa.
 ty piżdzielcu, nie każdy ma 20 lat, widac, że ci twoja faja walnęła w mózg
Avatar
vbvbv / 2 września 2017 o 10:07
undefined napisał:
ZA CO BIERZE WYNAGRODZENIE TEN BURMISTRZ ?.SKORO ON NIC NIE MOŻE Z SAMOWOLĄ NA JEGO TERENIE TO DLACZEGO PIASTUJE JESZCZE TEN URZĄD ?.
 o, takich buców  dbających o własne tyłki to ci mamy w naszym kraju w bruddddddd i to teraz to są katolicy i twierdzą, że robią przy pomocy Boga, bo uważają, że wystarzcy się pomodlić i dalej mogą krzywdzić
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:32
Do naiwnych: zwykle za możliwość pobudowania wiatraka i jego użytkowanie właściciel gruntu dostaje duuuuże pieniądze. Jednorazowo na początek, a potem jest to kwota kilkudziesięciu tysięcy na rok. I tak co rok. Więc na to, że sytuacja się zmieni, nie ma szans. I powiadacie, że to trwa kilka lat? Z całą pewnością "to wina PiS" - powie urzędujący od lat burmistrz.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:32
Bóle głowy? Stawiam diagnozę że to nie hałas a zwykły brak seksu. Na tej zasadzie wszystkich ludzi mieszkających w centrach miast, zwłaszcza z tramwajami, powinna nieustannie boleć głowa.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:16
ZA CO BIERZE WYNAGRODZENIE TEN BURMISTRZ ?.SKORO ON NIC NIE MOŻE Z SAMOWOLĄ NA JEGO TERENIE TO DLACZEGO PIASTUJE JESZCZE TEN URZĄD ?.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 06:47
Wiatrak wiatrak ale gdzie ?
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 16:49
Dlaczego to jest tak typowe w Polsce. Chcemy być tacy nowocześni, żeby się kraj rozwijał itp. a jak powstanie jakaś firma/wiatrak/chlewnia czy cokolwiek na czym ktoś zarabia to sąsiadowi zawsze się to nie podoba.
Avatar
zmeczona / 2 września 2017 o 13:31
znowu te buczące agregatory przy sklepie, chyba zwaryjuję
Avatar
uyuyuy / 2 września 2017 o 13:24
undefined napisał:
"Z informacji, jaką ja uzyskałem, tych decybeli ponoć jest mniej" - o, już wam tłuszcza urzędnicza wytłumaczyła. Można zamknąć temat.
a czy przekraczają normę, jeżeli tak to odwal sie baranie, widocznie masz w tym interes kiedy ich bronisz
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 10:56
"Z informacji, jaką ja uzyskałem, tych decybeli ponoć jest mniej" - o, już wam tłuszcza urzędnicza wytłumaczyła. Można zamknąć temat.
Avatar
palant / 2 września 2017 o 10:09
undefined napisał:
Bóle głowy? Stawiam diagnozę że to nie hałas a zwykły brak seksu. Na tej zasadzie wszystkich ludzi mieszkających w centrach miast, zwłaszcza z tramwajami, powinna nieustannie boleć głowa.
 ty piżdzielcu, nie każdy ma 20 lat, widac, że ci twoja faja walnęła w mózg
Avatar
vbvbv / 2 września 2017 o 10:07
undefined napisał:
ZA CO BIERZE WYNAGRODZENIE TEN BURMISTRZ ?.SKORO ON NIC NIE MOŻE Z SAMOWOLĄ NA JEGO TERENIE TO DLACZEGO PIASTUJE JESZCZE TEN URZĄD ?.
 o, takich buców  dbających o własne tyłki to ci mamy w naszym kraju w bruddddddd i to teraz to są katolicy i twierdzą, że robią przy pomocy Boga, bo uważają, że wystarzcy się pomodlić i dalej mogą krzywdzić
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:32
Do naiwnych: zwykle za możliwość pobudowania wiatraka i jego użytkowanie właściciel gruntu dostaje duuuuże pieniądze. Jednorazowo na początek, a potem jest to kwota kilkudziesięciu tysięcy na rok. I tak co rok. Więc na to, że sytuacja się zmieni, nie ma szans. I powiadacie, że to trwa kilka lat? Z całą pewnością "to wina PiS" - powie urzędujący od lat burmistrz.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:32
Bóle głowy? Stawiam diagnozę że to nie hałas a zwykły brak seksu. Na tej zasadzie wszystkich ludzi mieszkających w centrach miast, zwłaszcza z tramwajami, powinna nieustannie boleć głowa.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:16
ZA CO BIERZE WYNAGRODZENIE TEN BURMISTRZ ?.SKORO ON NIC NIE MOŻE Z SAMOWOLĄ NA JEGO TERENIE TO DLACZEGO PIASTUJE JESZCZE TEN URZĄD ?.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 06:47
Wiatrak wiatrak ale gdzie ?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 11 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 105 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!