sobota, 17 marca 2018 r.

Kraj Świat

Wręczono medale "Sprawiedliwy wśród narodów świata"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2012, 12:15

Medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata"
Medal \"Sprawiedliwy wśród narodów świata\"

Trzy medale "Sprawiedliwy wśród narodów świata" wręczył we wtorek w Rzeszowie ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera.

Medalami "Sprawiedliwy wśród narodów świata", które przyznaje jerozolimski Instytut Yad Vashem, uhonorowano trzy, nieżyjące już osoby: Katarzynę Sikorę, Stanisława Grocholskiego i Józefa Kulpę. W ich imieniu medale z rąk ocalonych lub ich krewnych odebrali najbliżsi członkowie rodziny.

"To oni byli prawdziwymi ludźmi, kiedy ludzkość była w ciemnościach, Europa była w ciemnościach. Ci ludzie dawali świadectwo, że nawet w najgorszych czasach są ludzie" - powiedział ambasador podczas uroczystości. "Każdy z nas powinien się zapytać, co zrobiłby na ich miejscu, kiedy wiedział, co grozi za ukrywanie" - dodał.

Zvi Rav-Nera przypomniał, że Polakom wręczono 6350 medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

Katarzynie Sikorze z Rzeszowa życie zawdzięczają cztery osoby, m.in. Moniek Kalb, Shalom Friedhof i Adolf Berger - uciekinierzy z rzeszowskiego getta. Opiekowała się nimi od 1943 roku. W imieniu nieżyjącej medal odebrał wnuk.

Z kolei Stanisław Grocholski z Urzejowic k. Przeworska wraz żoną Marią na strychu swojego domu ukrywali 16 Żydów. Medal jego córce wręczyła córka jednego z ocalonych.

Pochodzący z Ostrowca k. Lubaczowa Józef Kulpa, żołnierz AK, uratował m.in. żydowskie rodziny Łukawieckich i Singerów. Wspólnie działali w partyzantce. Dzięki Kulpie utworzony został 13-osobowy żydowski oddział partyzantów działających w lasach wokół Lubaczowa i Zamościa.

"Dziadek pomagał, bo był prawym człowiekiem. Wynikało to z jego normalnego ludzkiego obowiązku, jego godności" - zauważył wnuk wyróżnionego, Janusz Kulpa.

Medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa państwa Izrael.(PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!