piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Kraj Świat

Wrócą kontrole na granicach

Dodano: 12 lutego 2016, 17:42
Autor: Kurier PAP

W lipcu należy spodziewać się powrotu kontroli na granicach (fot. Archiwum)
W lipcu należy spodziewać się powrotu kontroli na granicach (fot. Archiwum)

Nasze służby mundurowe przygotowują się do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne, trwają prace nad wprowadzeniem czasowej kontroli granic.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych analizuje przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie.

– Wszystko jest przygotowywane i realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami wynikającymi z rozpoznanych zagrożeń – zapewnia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który w resorcie nadzoruje służby mundurowe. 

Pytany o ewentualne zagrożenia powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne. – Stopień zagrożeń terrorystycznych dla Polski określany jest jako niski. To nas bardzo cieszy, ale co jakiś czas jest weryfikowane – co miesiąc zbiera się zespół ds. zagrożeń terrorystycznych i działań antyterrorystycznych i ocenia to – wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie analizy będą czynione aż do dat tych wydarzeń oraz w ich trakcie. – Na razie takich sygnałów nie ma, ale mamy świadomość zagrożeń. To, że nasz kraj jest bezpieczny, to nas bardzo cieszy, ale wiemy też, że świat nie jest bezpieczny – dlatego będziemy czuwać – zapewnił.

Zieliński przypomniał, że w trakcie procedowania jest odpowiednie rozporządzenie pozwalające na czasowe przywrócenie kontroli granic na czas tych przedsięwzięć.

– Mówimy o lipcu. Wszystkie dostępne niezbędne sposoby kontroli będą podjęte. O szczegółach nie chciałbym mówić, ale Straż Graniczna ma w tym doświadczenie, bo już dwukrotnie kontrola była przywracana – w związku z Euro 2012 i szczytem klimatycznym – powiedział. 

Czy każdy z dwóch milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży może być bardzo dokładnie sprawdzony? – Tak, będzie dokładnie sprawdzony zależnie od tego, w jakim miejscu ten uczestnik się znajdzie – podkreślił.

Zdaniem członka komisji Marka Biernackiego (PO) z informacji przekazanych posłom wynika, że służby dobrze przygotowują się do lipcowych wydarzeń w Warszawie i Krakowie. 

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM. 

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca 2016 r.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lutego 2016 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zieliński, wice-mswia powinien odejść jako skompromitowany, który wylansował skompromitowanego policjanta Maja. Jak taki "profesjonalista" Zieliński może wypowiadać się na tak poważne tematy??? Masakra. Jemu kury szczać prowadzać co najwyżej, a nie zajmować się taką poważną problematyką. Dokąd my zmierzamy pod taki pożal się Boże kompetentnym kierownictwem?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!