środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Wrócą kontrole na granicach

Dodano: 12 lutego 2016, 17:42
Autor: Kurier PAP

W lipcu należy spodziewać się powrotu kontroli na granicach (fot. Archiwum)
W lipcu należy spodziewać się powrotu kontroli na granicach (fot. Archiwum)

Nasze służby mundurowe przygotowują się do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne, trwają prace nad wprowadzeniem czasowej kontroli granic.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych analizuje przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie.

– Wszystko jest przygotowywane i realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami wynikającymi z rozpoznanych zagrożeń – zapewnia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który w resorcie nadzoruje służby mundurowe. 

Pytany o ewentualne zagrożenia powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne. – Stopień zagrożeń terrorystycznych dla Polski określany jest jako niski. To nas bardzo cieszy, ale co jakiś czas jest weryfikowane – co miesiąc zbiera się zespół ds. zagrożeń terrorystycznych i działań antyterrorystycznych i ocenia to – wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie analizy będą czynione aż do dat tych wydarzeń oraz w ich trakcie. – Na razie takich sygnałów nie ma, ale mamy świadomość zagrożeń. To, że nasz kraj jest bezpieczny, to nas bardzo cieszy, ale wiemy też, że świat nie jest bezpieczny – dlatego będziemy czuwać – zapewnił.

Zieliński przypomniał, że w trakcie procedowania jest odpowiednie rozporządzenie pozwalające na czasowe przywrócenie kontroli granic na czas tych przedsięwzięć.

– Mówimy o lipcu. Wszystkie dostępne niezbędne sposoby kontroli będą podjęte. O szczegółach nie chciałbym mówić, ale Straż Graniczna ma w tym doświadczenie, bo już dwukrotnie kontrola była przywracana – w związku z Euro 2012 i szczytem klimatycznym – powiedział. 

Czy każdy z dwóch milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży może być bardzo dokładnie sprawdzony? – Tak, będzie dokładnie sprawdzony zależnie od tego, w jakim miejscu ten uczestnik się znajdzie – podkreślił.

Zdaniem członka komisji Marka Biernackiego (PO) z informacji przekazanych posłom wynika, że służby dobrze przygotowują się do lipcowych wydarzeń w Warszawie i Krakowie. 

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM. 

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca 2016 r.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lutego 2016 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zieliński, wice-mswia powinien odejść jako skompromitowany, który wylansował skompromitowanego policjanta Maja. Jak taki "profesjonalista" Zieliński może wypowiadać się na tak poważne tematy??? Masakra. Jemu kury szczać prowadzać co najwyżej, a nie zajmować się taką poważną problematyką. Dokąd my zmierzamy pod taki pożal się Boże kompetentnym kierownictwem?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!