czwartek, 25 maja 2017 r.

Kraj Świat

Wybory 2011: Polacy w USA głosowali na PiS


Partia Jarosława Kaczyńskiego wypadła najlepiej w Chicago i okolicy (Facebook)
Partia Jarosława Kaczyńskiego wypadła najlepiej w Chicago i okolicy (Facebook)

Gdyby polski parlament mogła meblować Polonia amerykańska, to większość foteli oddałaby Prawu i Sprawiedliwości.

W 26 komisjach wyborczych na terenie USA doliczono się 21.152 głosów, z których aż 14.057 (66,5%) oddano na PiS. Poparcia PO udzieliło 5030 głosujących (23,8%), Ruch Palikota zebrał 766 głosów (3,6%), ludowcy z PSL zebrali żniwo 396 głosów (1,9%), SLD "cieszyło się” półtoraprocentowym poparciem (323 zwolenników), zaś PJN zawierzyło 212 polonusów, czyli jeden procent.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wypadła najlepiej w Chicago i okolicy, gdzie mogła się pochwalić 9096 głosami, czyli wzięciem niemal 80-procentowym (79.93%), sześciokrotnie (!) większym niż Platforma Obywatelska. Ta z 1547 głosami osiągnęła wynik procentowy – 13,6. Łeb w łeb szedł Ruch Palikota i PSL.

Ostatecznie partia chłopska wygrała stosunkiem procentowym 2,57: 2,23. Nikomu z pozostałych nie udało się osiągnąć nawet procentowego poparcia.

– Jarek, "Ciupago” to twoja najlepszo broń! – gromkim głosem wspierał swego politycznego idola góral Jędrek Bułecka. "Ciupago” to w tutejszym żargonie Chicago.

PiS wygrał z PO także w okręgu nowojorskim, do którego wchodziły m.in. stany New Jersey, Pensylwania, Connecticut z liczącą się Polonią. W tym rejonie zagłosowały 7903 osoby. Partia Kaczyńskiego dostała 4227 głosów (53,5%), partia Tuska – 2455 (31,1%). Palikot miał 386 fanów wyborczych (4,9%), a SLD – 153 (1,9%).

Jak trafnie skomentował ten ostatni wynik głosujący młody biznesmen Jacek Kunik, pod wodzem Napieralskim SLD osiągnęła mniej więcej takie poparcie wśród Polonii, jak... LSD.

Platforma Obywatelska miała jednak także i swoje sukcesy. W okręgach w Los Angeles i stołecznym Waszyngtonie. W tym ostatnim, do którego zaliczała się także m.in. Polonia florydzka i karolińska, przyszło do urn 1031 wyborców, z których aż co drugi (50,4%) zagłosował na Platformę.

A więc zdecydowanie lepiej niż w Polsce. Na PiS trochę więcej, niż co trzeci (35,0%). Na Palikota – 6.9%, na SLD – 3.8%, a na PSL – 1,2%.

W Los Angeles (okręg obejmujący komisje wyborcze także Oregon, Waszyngton, Arizona, Nevada i Teksas) Donalda Tuska i jego Platformę poparła też niemal połowa wyborców ( 48,9%) – 646 głosów. Kaczyński ze swym PiS-em dostał 523 głosów (35,6%). Palikot podbił umysły 83 wyborców (6,28%).

Mimo iż w tych wyborach można było głosować korespondencyjnie, a więc dogodniej, w Ameryce znalazło czas na wybieranie reprezentantów narodu prawie o jedną czwartą chętnych mniej niż w poprzednim głosowaniu prezydenckim. Także mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2007 roku.

Jakie są tego przyczyny? Profesor Michael Szporer z Uniwesytetu Maryland widzi dwie. Ponieważ w wyborach głosuje przede wszystkim elektorat PiS-owski, może się on czuć rozczarowany faktem, że preferencje elektorskie kraju są inne niż ich.

Po drugie, Polonia w zdecydowanej większości, zdaje się podzielać przekonanie, że skoro mieszka się w USA, tu płaci podatki i tu realizuje swój "amerykański sen”, nie powinno się wtrącać w wybieranie kogoś w Polsce, kogo się nie tylko nie zna, ale często nie rozumie, jakie interesy reprezentuje i co z tego może konkretnie wynikać na Greenpoincie czy Jackowie.

Decyduje także pewien cynizm wyborczy konkurujących partii. Po co zabijać się o głosy polonijne, skoro jest ich tyle, co kot napłakał.

A propos – kota. Kandydując w poprzednich wyborach Janusz Palikot obiecał na przykład, że jak wejdzie do Sejmu, otworzy swoje biuro poselskie w Stanach. Na razie nikt go tu nie widział.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24