środa, 24 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Już wiadomo o ile

Dodano: 2 maja 2017, 07:49
Autor: Kurier PAP

Średnio 20 zł rocznie - o tyle więcej zapłaci za wodę i ścieki trzyosobowa rodzina po wejściu w życie nowego Prawa wodnego, przy obecnie zakładanych stawkach - szacuje Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

W środę do Sejmu trafił projekt nowego Prawa wodnego, który zakłada m. in. powołanie nowej jednostki - państwowej osoby prawnej Wody Polskie, której zadaniem będzie finansowanie inwestycji w gospodarce wodnej oraz pozyskiwanie środków finansowych na te inwestycje.

Projekt określa też maksymalne opłaty za usługi wodne, m.in.  za pobór wody dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.  W zależności od wielkości aglomeracji, stawka opłaty zmiennej wahać się będzie od 15 (w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców) do 40 groszy (w większych miastach) za metr sześcienny wody powierzchniowej lub podziemnej. Jednak według zapowiedzi resortu środowiska, w 2017 i 2018 r. opłaty pozostaną na poziomie 2016 r., czyli 6,8 grosza i 4 grosze odpowiednio za metr sześcienny wody podziemnej i powierzchniowej.  

Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie" zwróciła uwagę, że wersja przesłana do Sejmu nie odbiega zasadniczo od tej z października 2016 r. „Nasze uwagi i obawy zgłoszone do tego projektu pozostają nadal aktualne i Izba wyraża przekonanie, że pochyli się nad nimi Sejm i Senat" - zaznaczyła. 

Jej zdaniem nowe opłaty za pobór wód spowodują wzrost obciążenia odbiorców opłatami za świadczone usługi zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków. 

„Zgodnie z obecną wersją projektu od 1 lipca 2017 r. wprowadzona zostanie opłata stała za pobór wód i opłata stała za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Wzrost jaki spowoduje ta opłata to około 2 proc. zarówno na cenie wody jak i na cenie ścieków; średnio dla trzyosobowej rodziny będzie to kwota ok. 20 zł rocznie" - oceniła szefowa IGWP.

Jakuta odniosła się też do planów stosowania opłat z tytułu wprowadzania wód opadowych i roztopowych do środowiska i podkreśliła, że mogą one pośrednio wpłynąć na sytuację ekonomiczną części  polskich gospodarstw domowych.  

Prezes Izby zwróciła też uwagę na brak zapisów odzwierciedlających deklarowane przez Ministerstwo Środowiska odroczenia wzrostu opłat dla firm wodociągowych na rok 2017 i 2018.  

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, w tym premier Beaty Szydło, podwyżki opłat za wodę dla mieszkańców, rolników czy przedsiębiorców w tym roku nie będzie. Na początku marca wiceminister środowiska Mariusz Gajda w rozmowie z PAP mówił, że opłaty mają wzrosnąć najprawdopodobniej od 2019 r.  

Przedstawiciel resortu tłumaczył, że wyszczególnione w projekcie ustawy opłaty za pobór wód powierzchniowych bądź podziemnych będą stawkami maksymalnymi. Co roku ma być wydawane rozporządzenie, które określać będzie opłaty na przyszły rok. Jak mówił wiceminister, będą one stopniowo rosły, do stawek zawartych w projekcie ustawy.

Czytaj więcej o: Woda prawo wodne
Użytkownik niezarejestrowany
hejjj
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 maja 2017 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby komuna przez 70 lat nie niszczyła Polski, wszystkim żyłoby się lepiej. Dziękujcie za to koderastom, chłopkom spod zielonej koniczynki i nowośmiesznym komuchom poprzebieranym w różne nazwy.
Rozwiń
hejjj
hejjj (2 maja 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
jeszcze trochę jako osoba samotna nie dam rady udźwignąć tych wszystkich opłat. A nikt mi przecież nie da jak tym co nie pracują
 niktogo to nie obchodzi, jak ktoś nie jest  w stanie pieprzyć się i rodzić dla pisowców jest zbędnym balastem
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda tylko, że w kieszeniach mi tak nie rosnie jak te wasze opłaty co roku. 500+ nie dostaję....
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do środowiska? A skąd wziął się deszcz i śnieg, nie ze środowiska? To może "środowisko" za odśnieżanie podwórka mi zapłaci skoro ja mam płacić za odprowadzoną z niego wodę? Tego nawet mistrz Bareja by nie wymyślił...
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeszcze trochę jako osoba samotna nie dam rady udźwignąć tych wszystkich opłat. A nikt mi przecież nie da jak tym co nie pracują
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!