piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Zamieszki po meczu Polska Rosja: 50 spraw w trybie przyspieszonym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2012, 10:33
Autor: (PAP)

Zamieszki po meczu Polska Rosja (Kamil Fejfer/ MM Warszawa)
Zamieszki po meczu Polska Rosja (Kamil Fejfer/ MM Warszawa)

Warszawskie sądy mają w czwartek rozpatrzyć ponad 50 spraw dot. osób zatrzymanych po zamieszkach, do których doszło przy okazji meczu Polska-Rosja. Dotychczas w trybie przyspieszonym skazano osiem osób, w przypadku dwóch orzeczono karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Jak powiedział w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek, w środę do sądu w Śródmieściu wpłynęło w sumie 11 spraw, dotyczących 11 osób. Sąd wydał osiem wyroków skazujących.

W przypadku dwóch osób została orzeczona kara bezwzględna pozbawienia wolności - jedna osoba została skazana na trzy miesiące, druga na pięć. Większości pozostałych osób wyznaczono kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania. W jednym przypadku jest to kara grzywny.

W trzech przypadkach sprawa została przerwana bądź zwrócona do prokuratury celem przeprowadzenia zwykłego postępowania.

Małek poinformował, że w czwartek do sądu wpłynęło ponad 50 spraw, które prawdopodobnie tego dnia zostaną rozpatrzone.

Zarzuty, jakie są stawiane uczestnikom wtorkowych zajść, to naruszenie nietykalności policjanta, znieważenie funkcjonariusza lub udział w nielegalnym zgromadzeniu.

Z kolei do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe wpłynęły wnioski o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym dotyczące ośmiu osób, wszystkim postawiono zarzuty udziału w bójce.

Sprawa dotycząca czterech Rosjan i dwóch Polaków została zwrócona, bo nie do wszystkich dokumentów dołączono tłumaczenia. Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Marcin Łochowski, wnioski w tej sprawie mają być ponowione w czwartek. Tego dnia praski sąd ma zająć się też sprawą osoby, która wrzuciła racę na płytę stadionu.

Po wtorkowych zajściach w stolicy zatrzymano 184 osoby, w tym 156 Polaków, 25 Rosjan, a także Hiszpana, Węgra i Algierczyka. Poszkodowanych zostało 17 policjantów.

Do starć między pseudokibicami oraz z policją doszło najpierw podczas marszu rosyjskich kibiców, którzy spod dworca kolejowego Warszawa-Powiśle przechodzili mostem Poniatowskiego na Stadion Narodowy. W czasie samego meczu grupy chuliganów przeniosły się do centrum, w okolice Strefy Kibica, a potem w rejon Starego Miasta i ronda de Gaulle'a.

W zabezpieczeniu Warszawy we wtorek wzięło udział ok. siedmiu tysięcy policjantów. Funkcjonariusze do powstrzymania chuliganów użyli m.in. armatek wodnych, gazu pieprzowego i w kilku przypadkach broni gładkolufowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!